Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę laboratorium

W dniu 16.05.2017 roku na terenie posesji przylegającej do Regionalnego Centrum Zdrowia, położonej przy ul. Na Kępie 3 w Zbąszyniu, uroczyście podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod budowę laboratorium, które będzie wykorzystywane przez środowisko naukowe do prowadzenia badań w zakresie uwalniania substancji leczniczych z różnych postaci leków. Obiekt ma być gotowy w styczniu przyszłego roku. Obiekt jest częściowo finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi Priorytetowej 1. Innowacyjna i konkurencyjna gospodarka, Działania 1.2. Wzmocnienie potencjału innowacyjnego Wielkopolski w ramach WRPO na lata 2014 – 2020.

Akt erekcyjny podpisany między innymi przez przedstawicieli inwestora: zarząd Regionalnego Centrum Zdrowia oraz Tomasza Kurasińskiego – Burmistrza Zbąszynia i zaproszonych gości,  symbolicznie wmurowano w przygotowany dla tego celu murek z cegieł. Po jego demontażu zostanie on umiejscowiony w murach nowo powstałego budynku przez pracowników firmy realizującej inwestycję: Budownictwo M. Całus Spółka z o.o. Sp. k.

Na zdjęciu: Piot Całus. W głębi: Tomasz Kurasiński - Burmistrz Zbąszynia i Mateusz Całus - Prezes spólki wykonującej inwestycję.

Laboratorium to kolejna inwestycja spółki współfinansowana ze środków unijnych. Wielkość dotacji otrzymanej w tym przypadku to kwota: 1 570 901,56 złotych. Projekt realizowany przez inwestora: Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o., składa się z fazy inwestycyjnej, prowadzącej do powstania laboratorium, która planowana jest na okres 05/2017 – 02/2018. Planowany jest także zakup aparatury służącej celom badawczym, w postaci 11 zestawów urządzeń i umieszczenie ich w nowopowstałym laboratorium badawczym w okresie 12/2017 do 02/2018.

Najważniejszą fazę stanowią prace badawczo – rozwojowe, które zostały podzielone na następujące etapy:

  • Etap 1 (badania przemysłowe) – określenie zgodności, sprawności i wydajności zakupionej aparatury i urządzeń badawczych,
  • Etap 2 (prace rozwojowe) – analityka farmaceutyczna i badania stabilności stresowej,
  • Etap 3 (prace rozwojowe) – ocena właściwości biofarmaceutycznych wybranych postaci leku w oparciu o biorównoważne metody uwalniania.

Zakończenie projektu planowane jest na luty 2019 roku. Wyniki badań nowopowstałego laboratorium skierowane będą głównie do firm farmaceutycznych, kosmetycznych i weterynaryjnych.

Rycina. Wizualizacja laboratorium na tle Regionalnego Centrum Zdrowia, po rozbudowie.

Opisując czym się będzie zajmowało laboratorium, trzeba wprowadzić kilka niezbędnych definicji. Apteki oferują leki oryginalne oraz leki generyczne. Pierwsze z nich to środek farmaceutyczny nowatorskiego producenta, po raz pierwszy dopuszczony na świecie do dystrybucji (zwykle jako lek opatentowany) na podstawie udokumentowanej skuteczności terapeutycznej, bezpieczeństwa stosowania i jakości, zgodnie ze współczesnymi wymogami.

Lek generyczny zwany także odtwórczy jest opracowany jako zamiennik leku oryginalnego, nowatorskiego. Generyki są podobne do leków oryginalnych, ale nie takie same, dlatego aby przybliżyć problem, należy powiedzieć kilka słów o równoważności leków. W farmacji wyróżnia się 3 takie pojęcia. Równoważność farmaceutyczna określa sytuacje, w której porównywane leki zawierają tę samą ilość środka leczniczego, w takiej samej (lub zasadniczo podobnej) postaci (np. tabletki, kapsułki), są przygotowane do podawania tą samą drogą, np. doustnie. Równoważność farmaceutyczna nie gwarantuje takiej samej skuteczności leczniczej, gdyż różnice w składzie substancji uzupełniających i procesie wytwarzania leku mogą decydować o innym wchłanianiu się leku, czyli biodostępności, a więc również o jego skuteczności. Równoważność biologiczna zachodzi wtedy, gdy dwa leki – po podaniu w takiej samej dawce – dają te same efekty lecznicze. Równoważność terapeutyczna leków może być uznana, jeżeli po ich podaniu w takiej samej dawce efekty zarówno w zakresie skuteczności, jak i bezpieczeństwa są takie, jak można było oczekiwać na podstawie odpowiednich badań.

Nowopowstałe laboratorium umożliwi prowadzenie badań w zakresie metod uwalniania, służących do przedklinicznej oceny właściwości biofarmaceutycznych. Natomiast terapeutyczną równoważność między lekiem oryginalnym a generycznym wykazuje się w badaniach biorównoważności, w których porównuje się czas i zasięg absorbcji leku w ludzkim organizmie. Badania przeprowadzane są w warunkach klinicznych u zdrowych ochotników i są oceniane za pomocą obiektywnych metod statystycznych.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777