Kriolipoliza jest nową techniką, która pozwala na miejscowe usuwanie tkanki tłuszczowej w ramach nieinwazyjnego, ograniczonego powierzchniowo zabiegu.
Technika kriolipolizy została odkryta przez dermatologów: dr. med. Dietera Mansteina oraz dr. med. R. Roxa Andersona z Centrum Fotomedycyny Wellmana przy szpitalu ogólnym Massachusetts, Boston, MA, będącym placówką dydaktyczną Harwardzkiej Szkoły Medycznej. Ich zespół badawczy udowodnił, że w kontrolowanych warunkach podskórne komórki tłuszczowe są naturalnie bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury niż tkanki je otaczające (komórki, np. mięśni, kości, nerwów). Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę! Te odkrycie było przełomem i umożliwiło skonstruowanie urządzenia do selektywnego wymrażania komórek tłuszczowych – Kriolipolizy.
Na wybranym obszarze ciała zostaje umiejscowiony specjalny przetwornik mający za zadanie przechwytywać komórki tkanki podskórnej na zasadzie działania próżni, a jednocześnie oziębiać dzięki selektywnie zastosowanej technice krio. Komórki tłuszczowe (adipocyty) znajdujące się w tkance podskórnej (pod skórą właściwą) to głównie komórki bogate w nasycone kwasy tłuszczowe szczególnie wrażliwe na działanie niskich temperatur. Z drugiej strony sąsiadujące z nimi naczynia krwionośne, nerwy obwodowe, melanocyty, fibroblasty czy komórki o niskiej zawartości tłuszczu są w znacznie mniejszym stopniu wrażliwe na działanie czynnika chłodzącego. Dzięki tej różnicy temperatur możliwe jest pewne usuwanie komórek tłuszczowych bez uszkodzenia otaczających ich tkanek.
Dla kogo zabieg jest najbardziej wskazany?
- dla osób z miejscowym nagromadzeniem trudnej do zlikwidowania tkanki tłuszczowej poprzez dietę lub ćwiczenia np. na brzuchu, udach, ramionach, pośladkach;
- dla osób z cellulitem włóknistym, czyli najbardziej zaawansowaną jego postacią;
- dla osób nie mających czasu, na regularną aktywność fizyczną;
- dla osób mających problem systematyczną dietą;
- dla osób chcących poddać się chirurgicznej liposukcji, a obawiających się skutków ubocznych.
W jaki sposób usuwane są komórki tłuszczowe?
Proces usuwania komórek tłuszczowych poddanych działaniu kriolipolizy przebiega następująco:
- bezpośrednio przez krystalizację, po której w ciągu 2 do 6 tygodni następuje apoptoza i postępujący proces rozpuszczania komórek wraz ze stopnio wym uwalnianiem lipidów.
- pośrednio, w wyniku stymulacji współczulnego układu nerwowego, która wywołuje lipolizę.
Co pacjent czuje podczas zabiegu?
Zabieg nie jest bolesny. Pacjenci mogą odczuwać lekkie napięcie w okolicy miejsca, które jest poddawane działaniu próżni, a także będą intensywnie odczuwać zimno (głównie na początku).
Ile czasu/zabiegów jest zalecane?
Połączone działanie aplikatora np. Kriolpol HT o powierzchni kontaktowej 170 x 60 mm z działaniem próżni pozwala na przeprowadzanie zabiegu na obszarze tkanki tłuszczowej o pow. ok 150 cm2. Zależnie od powierzchni ciała, która zostanie poddana działaniu terapii, konieczny może być więcej niż jeden zabieg.
Na przykład: aby móc usunąć komórki tłuszczowe z brzucha potrzebne są 2 zabiegi, na każdy wałeczek tłuszczu w talii – po 1 zabiegu, dolna część pleców – 2 zabiegi. Każdy zabieg trwa od 30 do 45 min.
Ile sesji będzie nam potrzebne?
Zależnie od grubości tkanki tłuszczowej i pożądanej redukcji potrzeba będzie przeprowadzić do 3 sesji. Korzystny odstęp czasowy pomiędzy dwoma sesjami to ok. 45 dni.
Jakich rezultatów można się spodziewać po zabiegach?
W zależności od początkowej grubości tkanki tłuszczowej średni ubytek wynosi od 3 do 15 mm. Odpowiada to 25-45% ubytku tkanki tłuszczowej.
*podane wyniki są średnią i mogą indywidualnie się różnić
Co pacjent czuje po zabiegu?
Zazwyczaj: zaczerwienienie i drętwienie (zaburzenie wrażliwości) obszarów ciała poddanych zabiegowi; stan ten może się utrzymywać do kilku godzin po sesji.
Wyjątkowo: niewielki krwiak, który w ciągu kilku dni ulegnie resorpcji.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może podjąć swą normalną aktywność bez uczucia jakiegoś szczególnego dyskomfortu.
Kiedy pacjent zobaczy rezultaty?
Około 30% do 40% efektów zabiegu będzie widoczne w ciągu 15 dni, ale aby w pełni docenić najważniejsze rezultaty zabiegu musimy odczekać co najmniej 6 tygodni. Dopiero w tym momencie zdecydujemy o potrzebie kolejnej sesji.
Czy uzyskane wyniki są ostateczne?
Komórki tłuszczowe usunięte podczas zabiegu kriolipolizy, najpierw stopniowo uwalniają swoje lipidy, a ostatecznie zostaną wchłonięte w wyniku naturalnej przemiany materii.
Skuteczność
Wiadomo, że ekspozycja na zimno sprawia, że komórki tłuszczowe inicjują proces naturalnej eliminacji, w wyniku którego następuje stopniowe zmniejszenie grubości warstwy tłuszczowej. Komórki tłuszczowe w leczonym obszarze są powoli usuwane w trakcie normalnego procesu metabolicznego organizmu, podobnie jak tłuszcz pochodzący z pożywienia.
Poniżej przedstawiam film, który obrazuje proces rozpadu komórek tkanki tłuszczowej na skutek działania niskiej temperatury.
Pod wpływem zimna zawartość komórek tłuszczowych ulega krystalizacji i następuje liza – rozpad – całej komórki. Komórki żerne układu limfatycznego usuwają pozostałości po rozpadzie komórek tłuszczowych, które są następnie metabolizowane w procesie przemiany materii i usuwane poza ustrój. Pozostała tkanka tłuszczowa ulega przegrupowaniu i w rezultacie zmniejsza się jej grubość. Cały proces wymaga czasu. Na rezultaty po pierwszym zabiegu oczekuje się średnio od 4 tygodni do 2 miesięcy.
Sposób działania i spektakularne efekty jakie są uzyskiwane po zabiegu dają prawo stawiać zabieg kriolipolizy na równi z tradycyjną liposukcją, jednakże jest on nieporównywalnie bezpieczniejszy i przed wszystkim nieinwazyjny.
Innowacyjne urządzenie do kriolipolizy zostało zakupione w ramach Projektu pod nazwą: „Rozwój Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu poprzez dywersyfikację działalności o innowacyjne procedury medyczne i zmiany organizacyjne” realizowanego w ramach Działania 1.1. „Rozwój mikroprzedsiębiorstw” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.