Usługi

KRIOLIPOLIZA - wyszczuplanie

Kriolipoliza jest nową techniką, która pozwala na miejscowe usuwanie tkanki tłuszczowej w ramach nieinwazyjnego, ograniczonego powierzchniowo zabiegu.

Technika kriolipolizy została odkryta przez dermatologów: dr. med. Dietera Mansteina oraz dr. med. R. Roxa Andersona z Centrum Fotomedycyny Wellmana przy szpitalu ogólnym Massachusetts, Boston, MA, będącym placówką dydaktyczną Harwardzkiej Szkoły Medycznej. Ich zespół badawczy udowodnił, że w kontrolowanych warunkach podskórne komórki tłuszczowe są naturalnie bardziej wrażliwe na działanie niskiej temperatury niż tkanki je otaczające (komórki, np. mięśni, kości, nerwów). Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę! Te odkrycie było przełomem i umożliwiło skonstruowanie urządzenia do selektywnego wymrażania komórek tłuszczowych – Kriolipolizy.

Na wybranym obszarze ciała zostaje umiejscowiony specjalny przetwornik mający za zadanie przechwytywać komórki tkanki podskórnej na zasadzie działania próżni, a jednocześnie oziębiać dzięki selektywnie zastosowanej technice krio. Komórki tłuszczowe (adipocyty) znajdujące się w tkance podskórnej (pod skórą właściwą) to głównie komórki bogate w nasycone kwasy tłuszczowe szczególnie wrażliwe na działanie niskich temperatur. Z drugiej strony sąsiadujące z nimi naczynia krwionośne, nerwy obwodowe, melanocyty, fibroblasty czy komórki o niskiej zawartości tłuszczu są w znacznie mniejszym stopniu wrażliwe na działanie czynnika chłodzącego. Dzięki tej różnicy temperatur możliwe jest pewne usuwanie komórek tłuszczowych bez uszkodzenia otaczających ich tkanek.
kriolipoliza

Dla kogo zabieg jest najbardziej wskazany?

  • dla osób z miejscowym nagromadzeniem trudnej do zlikwidowania tkanki tłuszczowej poprzez dietę lub ćwiczenia np. na brzuchu, udach, ramionach, pośladkach;
  • dla osób z cellulitem włóknistym, czyli najbardziej zaawansowaną jego postacią;
  • dla osób nie mających czasu, na regularną aktywność fizyczną;
  • dla osób mających problem systematyczną dietą;
  • dla osób chcących poddać się chirurgicznej liposukcji, a obawiających się skutków ubocznych.

W jaki sposób usuwane są komórki tłuszczowe?
Proces usuwania komórek tłuszczowych poddanych działaniu kriolipolizy przebiega następująco:

  • bezpośrednio przez krystalizację, po której w ciągu 2 do 6 tygodni następuje apoptoza i postępujący proces rozpuszczania komórek wraz ze stopnio wym uwalnianiem lipidów.
  • pośrednio, w wyniku stymulacji współczulnego układu nerwowego, która wywołuje lipolizę.

Co pacjent czuje podczas zabiegu?
Zabieg nie jest bolesny. Pacjenci mogą odczuwać lekkie napięcie w okolicy miejsca, które jest poddawane działaniu próżni, a także będą intensywnie odczuwać zimno (głównie na początku).

Ile czasu/zabiegów jest zalecane?
Połączone działanie aplikatora np. Kriolpol HT o powierzchni kontaktowej 170 x 60 mm z działaniem próżni pozwala na przeprowadzanie zabiegu na obszarze tkanki tłuszczowej o pow. ok 150 cm2. Zależnie od powierzchni ciała, która zostanie poddana działaniu terapii, konieczny może być więcej niż jeden zabieg.
Na przykład: aby móc usunąć komórki tłuszczowe z brzucha potrzebne są 2 zabiegi, na każdy wałeczek tłuszczu w talii – po 1 zabiegu, dolna część pleców – 2 zabiegi. Każdy zabieg trwa od 30 do 45 min.

Ile sesji będzie nam potrzebne?
Zależnie od grubości tkanki tłuszczowej i pożądanej redukcji potrzeba będzie przeprowadzić do 3 sesji. Korzystny odstęp czasowy pomiędzy dwoma sesjami to ok. 45 dni.

Jakich rezultatów można się spodziewać po zabiegach?
W zależności od początkowej grubości tkanki tłuszczowej średni ubytek wynosi od 3 do 15 mm. Odpowiada to 25-45% ubytku tkanki tłuszczowej.

*podane wyniki są średnią i mogą indywidualnie się różnić

Co pacjent czuje po zabiegu?
Zazwyczaj: zaczerwienienie i drętwienie (zaburzenie wrażliwości) obszarów ciała poddanych zabiegowi; stan ten może się utrzymywać do kilku godzin po sesji.
Wyjątkowo: niewielki krwiak, który w ciągu kilku dni ulegnie resorpcji.
Bezpośrednio po zabiegu pacjent może podjąć swą normalną aktywność bez uczucia jakiegoś szczególnego dyskomfortu.

Kiedy pacjent zobaczy rezultaty?
Około 30% do 40% efektów zabiegu będzie widoczne w ciągu 15 dni, ale aby w pełni docenić najważniejsze rezultaty zabiegu musimy odczekać co najmniej 6 tygodni. Dopiero w tym momencie zdecydujemy o potrzebie kolejnej sesji.

Czy uzyskane wyniki są ostateczne?
Komórki tłuszczowe usunięte podczas zabiegu kriolipolizy, najpierw stopniowo uwalniają swoje lipidy, a ostatecznie zostaną wchłonięte w wyniku naturalnej przemiany materii.

Skuteczność

Wiadomo, że ekspozycja na zimno sprawia, że komórki tłuszczowe inicjują proces naturalnej eliminacji, w wyniku którego następuje stopniowe zmniejszenie grubości warstwy tłuszczowej. Komórki tłuszczowe w leczonym obszarze są powoli usuwane w trakcie normalnego procesu metabolicznego organizmu, podobnie jak tłuszcz pochodzący z pożywienia.

Poniżej przedstawiam film, który obrazuje proces rozpadu komórek tkanki tłuszczowej na skutek działania niskiej temperatury.

Pod wpływem zimna zawartość komórek tłuszczowych ulega krystalizacji i następuje liza – rozpad – całej komórki. Komórki żerne układu limfatycznego usuwają pozostałości po rozpadzie komórek tłuszczowych, które są następnie metabolizowane w procesie przemiany materii i usuwane poza ustrój. Pozostała tkanka tłuszczowa ulega przegrupowaniu i w rezultacie zmniejsza się jej grubość. Cały proces wymaga czasu. Na rezultaty po pierwszym zabiegu oczekuje się średnio od 4 tygodni do 2 miesięcy.

Sposób działania i spektakularne efekty jakie są uzyskiwane po zabiegu dają prawo stawiać zabieg kriolipolizy na równi z tradycyjną liposukcją, jednakże jest on nieporównywalnie bezpieczniejszy i przed wszystkim nieinwazyjny.

Innowacyjne urządzenie do kriolipolizy zostało zakupione w ramach Projektu pod nazwą: „Rozwój Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu poprzez dywersyfikację działalności o innowacyjne procedury medyczne i zmiany organizacyjne” realizowanego w ramach Działania 1.1. „Rozwój mikroprzedsiębiorstw” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777