Większość osób nie ma pojęcia o tym, czym tak naprawdę są hemoroidy i kiedy należy je leczyć. Zdrowe guzki krwawnicze nie są w ogóle wyczuwalne i bardzo trudno je zlokalizować. Uda się to dopiero, gdy obejmie je stan zapalny. Wtedy się powiększą i zaczną boleć. Dlatego wprawdzie domowymi sposobami można zapobiegać hemoroidom, ale na pewno ich nie wyleczysz. Najwyżej złagodzisz objawy. Leczeniem hemoroidów powinien zająć się lekarz, nawet jeśli uważasz, że to początkowa faza choroby i wizyta u specjalisty nie jest konieczna.
Pamiętaj, że żylaki odbytu to nic strasznego i występują u ponad połowy społeczeństwa. Przy szybkiej diagnozie i rozpoczęciu leczenia masz większe szanse, by uniknąć zabiegów.
Wizyta u lekarza
Nie ma się czego obawiać. Im szybciej zgłosisz się do specjalisty, tym większe masz szanse, że unikniesz operacji. Jeśli nie zgłosisz się wcale, operacja czeka Cię na pewno. Metody leczenia hemoroidów zależą bowiem od stadium zaawansowania choroby. Najczęściej wystarcza zmiana diety, stylu życia oraz maść, ale w skrajnych przypadkach konieczny jest jednodniowy zabieg, albo nawet kilkudniowa operacja.
Metoda Barrona
Metoda Barrona jest skutecznym zabiegiem przeprowadzanym w warunkach ambulatoryjnych Poradni Chirurgicznej Regionalnego Centrum Zdrowia. Jej skuteczność potwierdzają nie tylko nasi pacjenci, ale badania i testy kliniczne w wielu krajach. Metoda podwiązek gumowych, czyli ligatur Barrona, polega na zasysaniu guzków krwawniczych i wciąganiu ich do przyrządu. Ligator działa na zasadzie podciśnienia i poprzez szypułkę zakładana jest podwiązka gumowa w kształcie pierścienia, która odpowiada za niedokrwienie, martwicę i odpadnięcia guzka krwawniczego. Z reguły wystarczy na to tydzień, najpóźniej 10 dni po wykonaniu zabiegu.
Warto jednak pamiętać, że poprzez tę metodę można pozbyć się tylko hemoroidów I i II stopnia.
Jak wygląda zabieg metodą Barrona?
Najpierw trzeba uwidocznić guzek podczas Rektoskopii (badanie dostępne w naszej poradni chirurgicznej), która jest rodzajem badania endoskopowego (wziernikowego) końcowego przewodu pokarmowego. Badanie umożliwia kontrolę całej odbytnicy, czyli końcowej części jelita grubego. Badanie endoskopowe charakteryzuje się tym, iż pozwala na doprowadzenie światła oraz optyki do części układu pokarmowego. Badanie nie jest długie, trwa zaledwie 5-10 minut. Po jego wykonaniu nie jest konieczna hospitalizacja, pacjent może wrócić do domu.
Podczas samego zabiegu metodą Barrona nie stosuje się znieczulenia – nawet miejscowego. Przede wszystkim dlatego, że praca lekarza skupia się na okolicy zlokalizowanej powyżej linii grzebieniastej odbytu czyli poza granicą błony śluzowej, pozbawionej unerwienia bólowego. Z tego powodu ból nie powinien pojawić się także po zabiegu. Pamiętać jednak należy, że nawet najwyższy kunszt medyczny nie gwarantuje uchronienia pacjenta od niewielkiego bólu w przypadku, gdy choroba była silna i występowały powyżej przeciętne objawy. Nawet wtedy ból nie powinien jednak przekraczać pięciu dni i można w tym przypadku stosować klasyczne, dostępne w aptekach bez recepty, środki przeciwbólowe.
Metoda Barrona uważana jest nie tylko za najbardziej skuteczną, ale też za najbezpieczniejszą spośród wszystkich metod leczenia instrumentalnego. Świadczą o tym krótkookresowe i długookresowe rezultaty zabiegów. Według najnowszych statystyk, ponad 90 proc. poddających się temu zabiegowi nie miało żadnych dolegliwości i nawrotów choroby przez objęte badaniem trzy lata po wykonaniu zabiegu.
Zapraszamy zarówno na badanie rektoskopem jak i zabieg metodą Barrona do naszej Poradni Chirurgicznej.