Usługi

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to wszechstronny zabieg wykorzystujący właściwości prądu elektrycznego. Elektrokoagulacja polega na ścięciu białka tkanek poprzez termiczne jego uszkodzenie. Zabieg ten polega na ścinaniu białka tkanek pod wpływem stałego prądu elektrycznego. Zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrod, które mogą mieć różny kształt - najczęściej igły, igły zakończonej kulką, noża, lub elektrody niewymagającej nakłucia skóry używanej do bezinwazyjnego zamykania naczynek.

 

Na powstawanie rozszerzonych naczyń krwionośnych wpływ ma wiele czynników zarówno zewnętrznych (mróz, wiatr, chlorowana woda, nagła zmiana temperatury, nieodpowiednia pielęgnacja, światło słoneczne, sztuczne źródła ciepła, wysiłek fizyczny, ostre przyprawy, stres, alkohol i używki) oraz czynników wewnętrznych (zaburzona gospodarka hormonalna, uwarunkowania genetyczne). W pierwszej fazie dochodzi do powstawania rumienia, który po jakimś czasie zanika. Z czasem jednak zmiany te utrwalają się i dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń krwionośnych tzw. teleangiektazji. Zabieg elektrokoagulacji prowadzi do trwałego zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, które zostają wchłonięte przez układ krwionośny i limfatyczny, a następnie wydalone z organizmu.

Zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrod o różnym kształcie. Emitowany przez nie prąd powoduje ścinanie się białka w tkankach, co znajduje przełożenie na efekt leczniczy. Długość zabiegu zależy od rozległości zmian – trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. Zastosowanie elektrokoagulacji prowadzi do zamierania komórek epidermy, dzięki czemu zmiany są usuwane w sposób trwały. Jest praktycznie bezbolesny, jednak przy większych i głębszych zmianach stosuje się miejscowe znieczulenie. Nie wymaga rehabilitacji – zaraz po jego wykonaniu można wrócić do pełnej aktywności.

Elektrokoagulacja stosowana jest przy usuwaniu:

  • brodawek,
  • włókniaków
  • torbieli,
  • kaszaków,
  • prosaków,
  • łagodnych zmian nowotworowych skóry,
  • rozszerzonych naczyń krwionośnych

W Regionalnym Centrum Zdrowia dermatologiczne zabiegi kriochirurgiczne wykonuje lek. med. Jacek Grabias, specjalista chirurg.


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777