Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

światło o długości fali 308 nm - skuteczne w walce z chorobami skóry

 

Nie od dziś wiadomo że słońce i jego promienie (w odpowiednich dawkach) korzystnie wpływają na zdrowie. Jeśli korzysta się z niego z umiarem, można unikać podrażnień, poparzeń słonecznych czy udaru słonecznego, a także ograniczyć ryzyko powstawania nowotworów skóry. Jednak promieniowanie nadfioletowe (inaczej ultrafioletowe), stosowane w ściśle określonych dawkach leczy wiele poważnych chorób i pomaga szybciej wrócić do zdrowia.

 

Naświetlanie promieniami UV przynosi pozytywny efekt terapeutyczny w wielu chorobach, począwszy od chorób alergicznych, autoimmunologicznych, nowotworowych, łojotokowych, przez choroby włosów, zaburzenia barwnikowe, zaburzenia rogowacenia, choroby metaboliczne, aż po choroby z nadwrażliwością na światło. Zakres jego stosowania stale się poszerza nawet o choroby, które jeszcze do niedawna były traktowane jako bezwzględne przeciwwskazanie do fototerapii.

W terapii chorób skóry wykorzystywane jest promieniowanie UVB (290-320 nm.) i UVA (320-400 nm.). Te dwa rodzaje promieniowania wywołują odmienne odczyny w skórze, różnią się aktywnością oraz wpływem na układ immunologiczny. Dlatego w zależności od potrzeb pacjenta znalazły zastosowanie różne odmiany fototerapii. Obecnie najlepsze opinie z badań klinicznych związane są z zastosowaniem światła o długości fali 308 nm.

Zakupione przez Regionalne Centrum Zdrowia urządzenie medyczne ExSys 308 jest lampą ekscymerową XeCl chlorkowo ksenonową (308nm) do leczenia monochromatycznym światłem UVB schorzeń dermatologicznych o charakterze zapalnym w tym głównie autoimmunologicznym. Po uderzeniu powierzchni skóry promieniami, światło UVB przenika do skóry i moduluje jej układ immunologiczny oraz stymuluje melanocyty do wytwarzania melaniny. Przede wszystkim pozytywne efekty promieniowania dają się zauważyć w leczeniu łuszczycy, bielactwie, alergicznych, autoimmunologicznych, łojotokowych, chorobach włosów, w zaburzeniach barwnikowych, rogowacenia, czy w chorobach z nadwrażliwością na światło.

Najważniejszym elementem przed rozpoczęciem leczenia jest określenie wrażliwości i fototypu skóry, tak aby rozpocząć naświetlania od  minimalnej dawki rumieniowej. W zależności od reakcji pacjenta zwiększa się dawki naświetlania przy kolejnych zabiegach leczniczych przeważnie 2 - 3 razy w tygodniu. Główne wskazanie do tego typu zabiegu to leczenie łuszczycy, bielactwa lub atopowego zapalenia skóry.

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną pojawiającą się na skórze. Najczęstsza forma "plaque psoriasis" pojawia się jako podniesione, czerwone plamy lub zmiany pokryte srebrno-białymi nagromadzeniami martwego naskórka. Łuszczyca może wystąpić w dowolnej części ciała i mogą być z nią związane poważne warunki zdrowotne takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy depresja.

Bielactwo rozwija się na skórze w postaci białych plamek, które różnią się pod względem wielkości i położenia, Plamy występują, gdy komórki pigmentu lub melanocytów są zniszczone a melanina nie może być już wytwarzana. Około 50% z tych, którzy doświadczają tej choroby tracą pigment już przed ukończeniem 20 roku życia. Około 1/3 wszystkich pacjentów chorych na bielactwo zgłasza że pojawiało się ono również u innych członków rodziny.

Bielactwo nabyte jest nabytą miejscową utratą pigmentacji skóry. Może ono nastąpić po stanach zapalnych skóry, oparzeniach, sterydowych zmianach chorobowych czy postdermabrazji.

Atopowe zapalenie skóry (egzema) jest swędzącym zapaleniem skóry. Przewlekła choroba, której może towarzyszyć astma czy katar sienny. Egzema jest często spotykana u niemowląt i dzieci, ale także może się wracać lub po raz pierwszy pojawiać się w wieku dorosłym.

Przy wykonywaniu zabiegu między skórą a lampą umieszczone są specjalne szablony o różnych wymiarach. Przez otwory znajdujące się w szablonach wiązka emitowana przez urządzenie kierowana jest do określonego obszaru skóry punktowo. Umożliwia to ochronę skóry zdrowej.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777