Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Przywracamy piękno bez użycia skalpela

Naszym narzędziem są innowacyjne technologie - niezastąpione w nowoczesnej  medycynie estetycznej. Podczas bezpłatnych konsultacji 15.10.2016 roku sprawdź z naszymi lekarzami defekty w Twoim wizerunku, które można bez trudu poprawić. Zobacz jak przywróciliśmy piękno innym i zostań twarzą naszej kliniki przemian. 

Pomimo, że jako odrębna gałąź medycyna estetyczna zrodziła się we Francji już w 1973 roku, w naszym kraju jest praktykowana stosunkowo od niedawna. Dlatego warto rozróżnić pojęcia medycyna estetyczna, która wciąż niesłusznie utożsamiana jest z chirurgią plastyczną lub kosmetologią, a to przecież trzy zupełnie odrębne branże. Wszystkie trzy dziedziny co prawda zajmują się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych oraz zorientowane są na profilaktykę starzenia się skóry i organizmu, na działania rekonstrukcyjne i na korektę defektów, ale posługują się zupełnie innymi metodami.

I tak w odróżnieniu od chirurgii plastycznej, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są małoinwazyjne i bardziej bezpieczne. Wykonywane ambulatoryjnie, bez użycia skalpela, nie wymagają od pacjenta długotrwałej rekonwalescencji w szpitalu. Dopuszczają jedynie drobne nacięcia i nakłucia oraz znieczulenie miejscowe. Poza tym medycyna estetyczna jest dziedziną interdyscyplinarną (zajmuje się między innymi skórą, tkanką podskórna, uzębieniem, równowagą hormonalną) oraz w dużym stopniu wykorzystującą zdolności regeneracyjne tkwiące w organizmie. Z kolei w porównaniu z zabiegami kosmetycznymi, które działają tylko powierzchownie, zabiegi medycyny estetycznej są bardziej inwazyjne, bo aktywizują skórę do odnowy ingerując w jej głębsze warstwy (także w tkankę podskórną), ale przez to są także bardziej skuteczne. Mówiąc skrótowo medycyna estetyczna to coś pomiędzy chirurgią plastyczną, a kosmetologią.

Według Raportu „Medical Aesthetics Market by Products (Liposuction, Cellulite Reduction, Fat Reduction, Skin Tightening, Breast Implants, Botox, Dermal Fillers), Procedures (Cosmetic & Reconstructive), & End-Users (Beauty center and Home) - Global Forecast to 2020”, globalny rynek medycyny estetycznej dzieli się na trzy główne segmenty, a mianowicie, zabiegów estetycznych przy wykorzystaniu laserów, urządzeń energetycznych wspierających proces odchudzania niechirurgicznymi zabiegami modelującymi sylwetkę, implantów estetycznych oraz estetyki twarzy.

Znakomita większość z tych technologii – przedstawiona poniżej - jest dostępna w Regionalnym Centrum Zdrowia.

Segment Lasery

Same lasery z kolei dzielimy według stosowanych procedur na ablacyjne oraz nieablacyjne. Lasery ablacyjne działają na zasadzie odparowania naskórka i górnej warstwy skóry właściwej oraz obkurczeniu włókien kolagenowych. Sam zabieg nie jest bolesny ze względu na znieczulenie, ale powstała rana goi się nawet przez 2 tygodnie. Po zagojeniu może pojawić się obrzęk oraz rumień, a pełny efekt widać po kilku miesiącach. Wśród laserów ablacyjnych wyróżniamy laser CO2 oraz Er-YAG. Po zabiegu oczywiście konieczna jest ochrona przed promieniowaniem UV. Laser ablacyjny znajduje zastosowanie przy redukowaniu widocznych oznak fotostarzenia skóry, usuwaniu blizn oraz trądziku różowatego. Powinien go zastosować każdy kto chce się pozbyć znamion oraz brodawek. Laser ablacyjny pomaga również leczyć niektóre stany przednowotworowe.Lasery nieablacyjne działają na zasadzie uszkodzenia i pobudzenia odnowy kolagenu, bez naruszania ciągłości naskórka i skóry właściwej. Czas regeneracji jest krótszy niż w przypadku laserów ablacyjnych. Wśród laserów nieablacyjnych wyróżniamy laser PDL, ND-YAG, diodowy czy Er- szkło. Lasery nieablacyjne stosuje się do usuwania zmarszczek, blizn potrądzikowych, znamion naczyniowych czy zmian barwnikowych. Przeciwwskazania do stosowania laserów: ciąża, stosowanie preparatów fotouczulających, infekcyjne choroby skóry, cukrzyca, skłonność do bliznowców, okres laktacji, choroby tkanki łącznej.

Urządzenia modelujące sylwetkę

Wspieranie procesu odchudzania niechirurgicznymi zabiegami modelującymi sylwetkę zyskuje coraz większe zainteresowanie. Gabinety medycyny estetycznej prześcigają się w oferowaniu zabiegów redukujących tkankę tłuszczową. Oferta proponowanych metod jest bardzo szeroka, a z każdym rokiem na rynku urządzeń wspomagających procesy wyszczuplania pojawia się kilka nowych modeli wykorzystujących dostępne technologie.

Technologie laserowe

Lipoliza laserowa

Lipoliza laserowa opiera się na selektywnym działaniu lasera diodowego (o długości fali 810, 940 i 980 nm) lub lasera Nd:Yag (o długości fali 1064 nm) na komórki tłuszczowe. Światłowód przez niewielkie nacięcie jest wprowadzany do tkanki tłuszczowej. Najczęściej nacięcie wykonuje się w miejscu załamania skóry, co umożliwia minimalizację późniejszej blizny. Promieniowanie emitowane przez system jest absorbowane przez chromofory – krew, tłuszcz i wodę. Powoduje to zakłócenie równowagi sodowo-potasowej komórki tłuszczowej, denaturację jej błon, a w konsekwencji uwolnienie trójglicerydów. Komórki tłuszczowe są zamieniane w olejową emulsję, która po zabiegu (w ciągu kilku kolejnych dni) jest wchłaniana i wydalana przez organizm na drodze fizjologicznych procesów metabolicznych. Ciepło (60-80°C) jest pochłaniane przez tłuszcz i szybko rozprzestrzeniane do mięśni i skóry, nie niszcząc przy tym tkanek sąsiadujących. Kaniula o małej średnicy (0,7-1,2 mm) obniża ryzyko wystąpienia wylewów podskórnych, a koagulacja mikronaczynek minimalizuje utratę krwi. W odróżnieniu od liposukcji laserowej upłynniony tłuszcz jest tutaj pozostawiony do samodzielnego wchłonięcia. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, wymaga znieczulenia miejscowego, po jego wykonaniu można natychmiast wrócić do normalnej aktywności. Metoda pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu oraz powoduje obkurczenie istniejących włókien pod wpływem temperatury i wewnętrznego naświetlania. Lipoliza laserowa umożliwia redukcję adipocytów w miejscach newralgicznych takich jak wewnętrzna strona ud, ramiona, okolica kolan, podbródek. Ta metoda jest doskonałą alternatywą dla osób, które szukają niechirurgicznych a efektywnych metod redukujących tkankę tłuszczową.

Zimny laser

Zimny laser to całkowicie bezinwazyjna metoda przez– skórnej redukcji tkanki tłuszczowej. Długość fali światła lasera niskoenergetycznego LLLT (635-680 nm) powoduje fotoaktywację oksydazy cytochromu c w obrębie błony hipertroficznego adipocytu. Kaskada reakcji wyzwala zjawisko fotobiomodulacji, czyli zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych i obkurczanie („wysuszanie”) adipocytów. Trójglicerydy uwolnione z komórki tłuszczowej są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie ulegają rozkładowi na kwasy tłuszczowe i glicerol, dzięki czemu stają się dodatkowym źródłem energii dla organizmu. Specjalne pady biostymulujące są umieszczane nad okolicznymi węzłami chłonnymi i stymulują przedostanie się makrofagów wspomagających metabolizm trójglicerydów w okolicę obszaru poddawanego zabiegowi. Dzięki wysokiej selektywności światło lasera przenika przez skórę i działa wybiórczo jedynie w adipocytach, bez ryzyka uszkodzenia znajdujących się w tkance tłuszczowej nerwów oraz naczyń krwionośnych.

Ultradźwięki

Ultradźwiękami nazywamy drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ludzkiego ucha, czyli powyżej 20 kHz. Urządzenie wykorzystywane w zabiegach o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym zaopatrzone jest w specjalną głowicę, która zostaje wprowadzona w drgania o częstotliwości 40 kHZ-1 MHz. Głowicą tą wykonuje się mikromasaż, który poprzez swoje działanie mechaniczne powoduje powstanie w tkankach nadciśnienia. To sprawia, że błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne. Skutkiem tego procesu jest przyspieszenie metabolizmu i wydalania produktów przemiany materii, a z drugiej strony – efektywniejsze przyswajanie przez komórki ważnych składników odżywczych. Ponadto poprawia się regeneracja komórek, a co za tym idzie – skóra i tkanka mięśniowa stają się bardziej sprężyste i zdrowsze. Ultradźwięki powodują także zwiększenie wchłaniania preparatów kosmetycznych przez skórę, dlatego ważną rolę w tego typu zabiegach pełni ich odpowiedni dobór. W urządzeniach zaliczanych do tej grupy wykorzystane jest dodatkowo zjawisko kawitacji ultradźwiękowej, czyli nieinwazyjnej liposukcji. Kawitacja ultradźwiękowa powoduje trwałe zniszczenie adipocytu przez rozerwanie jego błony. Po uszkodzeniu błony komórkowej dochodzi do uwolnienia tłuszczu do przestrzeni międzykomórkowej, skąd przez układ krwionośny oraz limfatyczny jest transportowany aż do wątroby. Tam jest metabolizowany jak tłuszcz przyjęty z pożywieniem. Nowe modele urządzeń wykorzystujących zjawisko kawitacji wykorzystują zjawisko interferencji (nakładania) fal ultradźwiękowych, przez co skupiają swoje działanie jedynie w obrębie tkanki tłuszczowej. Zogniskowanie fal ultradźwiękowych pozwala na uzyskanie lepszych efektów w porównaniu z falą liniową o tej samej mocy.

Fale radiowe

Fale radiowe należą do fal elektromagnetycznych o wysokiej częstotliwości (3kHz-3THz). Radiofrekwencja wywołuje efekt termalny w momencie gdy przez skórę przepływa prąd elektryczny. Zabiegi polegają na kontrolowanym, lokalnym przegrzaniu tkanki tłuszczowej i łącznej, co powoduje eliminację cellulitu, redukcję nadmiaru tłuszczu oraz poprawę ujędrnienia skóry. Poprawa cyrkulacji krążenia skutkuje lepszym natlenowaniem komórek, przyspieszeniem wchłaniania tkankowego oraz komórkowej przemiany materii. RF przyczynia się do selektywnej termolipolizy, a tym samym – do stymulacji przemian w tkance tłuszczowej. W wyniku działania radiofrekwencji dochodzi również do podgrzania rozciągniętych w wyniku starzenia włókien kolagenowych, co wywołuje szereg reakcji. Fundamentalną jest skrócenie długości włókien kolagenowych w wyniku zmiany ich struktury. Wzrost temperatury do ok. 45°C prowadzi także do inicjacji procesów regeneracyjnych polegających głównie na syntezie włókien kolagenowych. Zarówno skrócenie rozciągniętych włókien kolagenowych, jak i produkcja nowych włókien prowadzą do wyraźnej poprawy struktury i funkcji skóry, zwiększając jej napięcie oraz elastyczność [18].

Technologia LAHF

Niedawno wynaleziona technologia oparta o wielkoobszarowe pole prądu wysokiej częstotliwości LAHF (Large Area High-frequency Field) umożliwia selektywną redukcję tkanki tłuszczowej. To przełom w technologii urządzeń wykorzystujących radiofrekwencję. Wielobiegunowe, skupione pole kształtuje pole energii elektromagnetycznej, aby zoptymalizować penetrację i zmaksymalizować powierzchnię zabiegu. W wyniku oscylacji (drgania) cząsteczek polarnych temperatura w wybranej tkance osiąga stale monitorowany, właściwy poziom terapeutyczny (46°C), przyspieszając metabolizm komórek i powodując ich apoptozę. Panel-generator umieszczony w odległości 1-2 centymetrów od skóry obwodowo dostarcza energię tylko do tkanek o specyficznej oporności. Podskórna tkanka tłuszczowa posiada odmienne właściwości absorpcyjne, co ma związek z obniżoną zawartością wody i relatywnie mniejszym ukrwieniem. Dzięki temu działanie energii HF jest selektywnie skupione w tkance tłuszczowej, a jednocześnie uniemożliwione jest powstawanie wysokiej temperatury w innych tkankach. Dlatego też podczas zabiegu nie istnieje ryzyko poparzenia skóry lub przegrzania mięśni czy organów wewnętrznych. Podczas zabiegu skóra jest chłodzona przez powietrze i jej temperatura pozostaje na poziomie 40-41°C. System kontroli przepływu energii EFC umożliwia bezpieczne ogrzewanie skóry i jednolitą dystrybucję energii, dzięki czemu ta metoda modelowania sylwetki jest wyjątkowo komfortowa i bezpieczna dla pacjenta. W celu osiągnięcia optymalnych efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów obejmujących 4 sesje po 30 min w odstępach jednego tygodnia.

Podczerwień

Podobną zasadę działania biologicznego do RF, polegającą na zwiększeniu temperatury tkanek i rozszerzeniu naczyń krwionośnych, mają zabiegi z użyciem promieniowania podczerwonego typu A. Promieniowanie to jest falą elektromagnetyczną o długości 760-10000 nm. Energia promieniowania pochłoniętego przez tkanki zwiększa energię kinetyczną ich cząsteczek, a tym samym podnosi temperaturę tkanek. Tkanki zawierające dużą ilość wody dobrze przeniesione z prądem krwi w głąb ustroju. Zdolność przenikania promieni zależy od ich długości. Promieniowanie podczerwone krótkofalowe przenika do tkanki podskórnej, ulegając jednak pochłonięciu głównie w warstwie do głębokości 10 mm, a promieniowanie długofalowe jest prawie całkowicie absorbowane w naskórku (0,5 do 3 mm). Podczerwień powoduje przyspieszenie miejscowego metabolizmu i lipolizy w obrębie tkanki tłuszczowej oraz stymuluje produkcję kolagenu. Otwiera pory, oczyszcza skórę z toksyn oraz przyśpiesza krążenie krwi i metabolizm, co powoduje szybsze wchłonięcie preparatów kosmetycznych nałożonych na skórę, zwiększając tym samym ich skuteczność i wspomagając wnikanie do skóry substancji.

Inne

Wśród innych popularnych metod wspomagających modelowanie sylwetki należy wymienić kriolipolizę, zabieg wykorzystujący niskie temperatury. Ekspozycja tkanek na zimno skutkuje obniżeniem ich temperatury i w konsekwencji do apoptozy adypocytów, które są następnie usuwane przez makrofagi. Do redukcji cellulitu oraz przywrócenia prawidłowego funkcjonowania naczyń włosowatych i limfatycznych w organizmie często wykorzystuje się dermomasaż. Łączy on w sobie masaż mechaniczny z działaniem podciśnienia.

Większość wymienionych zabiegów może stanowić zabieg komplementarny. Łączenie kilku metod pozwala oddziaływać na problem wielopłaszczyznowo, jednocześnie wspomagając skuteczność i efekty zabiegów.

Segment implanty

Segment implanty estetyczne dzieli się na implanty piersiowe (silikonowe implanty piersiowe, których konsystencja, zbliżona do naturalnej miękkości piersi oraz protezy piersiowe solne, wypełnione roztworem chlorku sodu) oraz inne implanty (dentystyczne, miękkich tkanek).

Estetyka twarzy

Specjaliści skupieni w Polskim Towarzystwie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz Stowarzyszeniu Lekarzy Dermatologów Estetycznych jako najpopularniejsze wśród swoich pacjentek (kobiety stanowią ok. 90% klientów gabinetów) wymieniają:

  • Toksynę botulinową (Botox, Azzalure, Bocouture) – zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej, stosowanej najczęściej w górnej części twarzy, służy czasowemu zablokowaniu mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek mimicznych (tzw. „lwie zmarszczki”, „kurze łapki” oraz zmarszczki poziome czoła). Likwidacja zmarszczek z jej użyciem jest szybka, bezbolesna a jej efekty prawie natychmiastowe i utrzymują się przez ok. pół roku. Coraz częstszym zastosowaniem botoksu jest także leczenie nadpotliwości skóry głowy, dłoni, pach bądź stóp.
  • Preparaty kwasu hialuronowego (Juvederm, Surgiderm, Neuavia, Desirial) – kwas hialuronowy cechuje się bardzo dużą zdolnością do wiązania wody w skórze a bazujące na nim wypełniacze żelowe wykorzystywane są powszechnie do wygładzania zmarszczek, nieinwazyjnego powiększania ust i piersi a nawet zabiegów korekty kształtu warg sromowych. Efekty terapii utrzymują się przez 12-18 miesięcy.
  • Mezoterapia, to zbiorcza nazwa zabiegów odmładzających i regeneracyjnych, których wspólnym mianownikiem jest pobudzanie skóry poprzez wykonywanie w niej tysięcy mikronakłuć, często połączonych z wprowadzeniem w jej głębsze warstwy substancji odżywczych lub leczniczych. Zakres wskazań do mezoterapii jest szeroki i obejmuje m.in. leczenie blizn, zmian potrądzikowych, rozstępów, cellulitu oraz usuwanie objawów starzejącej się skóry (zmarszczki, utrata jędrności).
  • Osocze bogatopłytkowe (autologic therapy) jest naturalnym materiałem pochodzącym z naszej odwirowanej krwi. Można je podawać dosłownie w każdym miejscu na ciele (igłą do mezoterapii lub kaniulą) i kojarzyć z innymi metodami np. laserem. Może być stosowane nawet na tak trudne i wrażliwe miejsca, jak skóra powiek, dekolt, szyja oraz dłonie. Osocze przyspiesza gojenie ran, regeneruje i pobudza mechanizmy powstawania kolagenu i elastyny. Autologiczne osocze bogatopłytkowe już od kilkunastu lat stosują z powodzeniem chirurdzy szczękowi, ortopedzi oraz okuliści. Dzięki pojawieniu się w ostatnim czasie nowych wirówek i próbówek, które znacznie obniżają koszty, zwiększyła się dostępność tych wspaniałych naturalnych zabiegów. Wskazania dla zabiegu są właściwie nieograniczone: rewitalizacja skóry twarzy, szyi , dekoltu, dłoni, regeneracja po zabiegach, leczenie łysienia, oparzeń, owrzodzeń czy alergii.
  • Karboksyterapia jest metodą leczniczą znaną i wykorzystywaną w medycynie już od kilkudziesięciu lat. Obecnie znów się znalazła w centrum uwagi i stała się bardzo popularna. Ze względu na potwierdzoną skuteczność i dobroczynne działanie dwutlenku węgla ta ceniona metoda znalazła szerokie zastosowanie również w dermatologii estetycznej. Karboksyterapia polega na podawaniu do tkanek podskórnych kontrolowanej ilości medycznego dwutlenku węgla. W zależności od wskazań dobiera się właściwą głębokość i kąt iniekcji. Podawany podczas zabiegu dwutlenek węgla wchodzi w reakcję z cząsteczkami wody, tworząc cząstkę kwasu węglowego, który obniża pH tkanki. Następuje zakwaszenie danego obszaru i w wyniku efektu Bohra zwiększone uwalnianie tlenu z hemoglobiny. Lepsze dotlenienie tkanek przyczynia się do zwiększenia angiogenezy, przebudowy kolagenu i regeneracji skóry właściwej. W wyniku dalszych reakcji chemicznych zachodzących w tkankach ich pH staje się zasadowe, co prowadzi do uzyskania efektu znieczulającego i spazmolitycznego, nasilając m.in. utlenienie tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Metoda ma duży zakres zastosowań – jest wykorzystywana w ortopedii, reumatologii i flebologii. W dermatologii i dermatologii estetycznej stosuje się ją w przypadku redukcji drobnych zmarszczek, zwiotczenia skóry twarzy i ciała, w walce z rozstępami, cellulitem oraz w korekcji blizn. Ponadto ma ona zastosowanie w leczeniu problemów skóry owłosionej głowy oraz łysienia, trudno gojących się ran czy owrzodzeń skórnych różnego pochodzenia.
RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777