Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Nasz rozwój wspierają fundusze unijne

Miło nam poinformować, że w dniu 6.09.2016 roku Regionalne Centrum Zdrowia podpisało umowę o dofinansowanie na realizację projektu pod nazwą: „Zwiększenie zdolności usługowej Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu poprzez rozbudowę zakładu i wprowadzenie wysoko innowacyjnych usług medycznych”. Przy wsparciu dotacją ze środków unijnych nastąpi rozbudowa naszego centrum o 5 gabinetów diagnostyczno-zabiegowych oraz wprowadzenie innowacyjnych usług medycznych.

 

W wyniku realizacji projektu zostaną wdrożone w naszym Centrum Medycznym nowe usługi nie oferowane dotychczas, takie jak:

1. Terapia kępek żółtych (xanthelsama)– plazma azotowa

Kępki żółte, nazywane żółtakami (łac. Xanthoma), są żółtawymi lub brązowymi zmianami skórnymi, które najczęściej lokalizują się w okolicach powiek, chociaż oprócz żółtaków płaskich- czyli tych umiejscowionych w okolicach oczu, wyróżnia się również żółtaki ścięgna Achillesa, czy żółtaki guzowate (xanthoma tuberosum), które lokalizują się na wyprostnych powierzchniach stawów kolanowych lub łokciowych.

Kępki żółte są grudkowymi zmianami skórnymi i związane są z odkładaniem cholesterolu w skórze, co z kolei może mieć związek z zaburzeniami gospodarki lipidowej organizmu, czyli z hipercholesterolemią. Hipercholesterolemia oznacza zwiększenie cholesterolu w osoczu ponad przyjętą normę, która optymalnie wynosi 115mg/dl, chociaż w przypadku osób cierpiących na choroby serca wartość odcinająca stężenie LDL-C (cholesterolu LDL) wynosi 70mg/dl. Medycyna wyróżnia dwa typy tej choroby: hipercholesterolemię pierwotną, która jest najczęściej uwarunkowana genetycznie oraz hipercholesterolemię wtórną, związaną z takimi chorobami jak, na przykład niedoczynność tarczycy, czy zespół nerczycowy. żółtaki są charakterystycznym objawem tej choroby, tak więc pojawienie się ich powinno być dla nas ostrzeżeniem, ponieważ podwyższony poziom cholesterolu może prowadzić do poważnych chorób serca.

Kępki żółte to zmiany skórne o charakterze grudek, które mogą przybierać różnorodne kształty: mogą być płaskie lub wypukłe. Często rozwijają się symetrycznie i mogą zajmować wszystkie cztery powieki. Najczęściej pojawiają się na powiekach w kącie przyśrodkowym oka. W dotyku mogą być miękkie, chociaż czasami ulegają zwapnieniu i stają się twarde. Najczęściej występują w postaci licznych, drobnych zmian na skórze, chociaż mogą również osiągać wielkość kilku centymetrów. Żółtaki nie dają dolegliwości bólowych i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia, rosną powoli i z czasem zlewają się ze sobą. Obecność mnogich kępek nazywa się ksantomatozą.

Rozwijają się u osób z podwyższonym cholesterolem całkowitym, chociaż mogą rozwinąć się również u ludzi zdrowych. Mogą pojawiać się po stosowaniu takich leków jak, na przykład kortykosteroidy, tiazydowe leki moczopędne, czy niektóre betablokery. Kępki żółte mają charakter łagodny, bez tendencji do złośliwienia, a ich obecność nie zaburza funkcji powiek, chociaż sprawia duży problem kosmetyczny. Zmiany te częściej dotyczą kobiet, a szczyt częstości ich występowania przypada na 4. I 5. dekadę życia. Rozpoznanie stawia się na podstawie wyglądu zmian skórnych, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy wykonać badanie histopatologiczne.

Do tej pory na rynku żółtaki, które stanowią defekt estetyczny usuwa się stosując zabieg chirurgiczny lub laserowy z wykorzystaniem lasera CO2. W przypadku tej drugiej metody nie ma konieczności zakładania szwów skórnych, nie występuje krwawienie, a sam zabieg jest krótki. Jednak w przypadku obu metod, zmiany skórne mogą nawracać, zwłaszcza u osób z nieuregulowaną gospodarką lipidową.

Wnioskodawca wprowadza usługę, która dotychczas nie była stosowana w Regionalnym Centrum Zdrowia, konkurencyjną w stosunku do omówionych powyżej metod. Zabieg ten będzie wykonywany zarówno przez lekarza w poradniach: chirurgii estetycznej,  dermatologii estetycznej i medycyny estetycznej.

2. Blefaroplastyka (plastyka powiek) – plazma azotowa

Opadanie powiek występuje u wielu osób, szczególnie w wieku starszym. Plazmowe usuwanie tego defektu jest nową, innowacyjną alternatywą dla zabiegów inwazyjnych, gdyż wyróżnia się bezpieczeństwem, bardzo krótkim okresem rekonwalescencji i dobrymi efektami.

Opadanie powiek związane z wiekiem to częsta dolegliwość. Występuje zwykle u osób starszych i dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Związane jest z utratą elastyczności skóry i jej rozciągnięciem oraz pojawianiem się zmian zwyrodnieniowych w obrębie aparatu dźwigającego powiekę. Blefaroptozę rozpoznaje się, jeśli powieka górna przykrywa co najmniej 2 mm tęczówki. Opadająca powieka może przysłaniać źrenicę, co zaburza proces widzenia i znacznie obniża komfort życia pacjentów. Stanowi ponadto defekt kosmetyczny, który subiektywnie postarza, a nawet szpeci twarz.

Obecna chirurgia plastyczna oferuje wiele metod korekcji opadających powiek. Choć są one skuteczne, to często wiążą się decyzją o zabiegu inwazyjnym charakteryzującym się dłuższym okresem wyłączenia pacjenta z codziennych aktywności. Z tego powodu plazmowa korekcja opadających powiek będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów. Tym bardziej, że zabieg plazmowy nie pozostawia blizn, ani innych śladów na skórze. Plazmowa korekcja opadających powiek jest rewolucyjną metodą chirurgii plastycznej. Plazma może być zastosowana zarówno na dolną jak i na górną powiekę. Nie wymaga zastosowania skalpela, znieczulenia ogólnego oraz daje bardzo dobre i szybkie efekty. Obecnie dostępna jest za granicą, głównie w Europie zachodniej. W gabinecie medycyny estetycznej w Global Health and Beauty w Coventry cena trzech sesji zabiegowych w znieczuleniu miejscowym wynosi 1150 funtów, a w ośrodku Reminisce Medi Spa w Bergshire jedna sesja zabiegowa na górne powieki kosztuje 395 funtów.

3. Onfalolifting (lifting okolic pępka) – plazma azotowa

Pewną alternatywą dla zabiegu jest abdominoplastyka (plastyka brzucha), która jest dużą operacją polegającą na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza, oraz na plastyce mięśni brzucha. Jej efektem jest widoczna poprawa wyglądu brzucha. Należy zdecydowanie podkreślić, że w konsekwencji zabiegu pozostaje blizna w okolicy podbrzusza o wymiarach zależnych od pierwotnego problemu, który był korygowany. Co roku, na świecie tysiące pacjentów poddaje się operacji abdominoplastyki. Jeśli wykonywana jest ona przez chirurga z bogatym doświadczeniem w dziedzinie modelowania sylwetki, wówczas jej wyniki są satysfakcjonujące. Nie zmienia to faktu, że operacja ta obarczona jest ryzykiem powikłań związanych z istotą samej procedury.

Takie powikłania jak zakażenie czy zmiany zakrzepowo-zatorowe mimo rzadkiego występowania muszą być brane pod uwagę. W leczeniu zakażenia stosuje się najczęściej drenaż rany i podaje antybiotyki. Prowadzi to najczęściej do wyleczenia ale może przedłużyć pobyt w szpitalu i powrót do pełnej aktywności. Ryzyko zakrzepów zmniejsza się podając rutynowo przed operacją leki zmniejszające krzepliwość krwi. Również sam pacjent może pomóc w walce z tym powikłaniem poprzez jak najszybszą aktywność ruchową po operacji. Zaburzenia w gojeniu się rany pooperacyjnej mogą spowodować powstanie brzydkiej blizny, która będzie wymagała wtórnej korekcji. Osoby palące winny zaprzestać palić co najmniej na miesiąc przed operacją bowiem nikotyna zwiększa ryzyko powikłań i opóźnia gojenie się ran. Ścisłe przestrzeganie zaleceń przed- i pooperacyjnych znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

4. Usuwanie blizn potrądzikowych

Blizny potrądzikowe są bliznami zanikowymi, do których stosowanymi obecnie procedurami są laseroterapie. Efektywność zabiegów z użyciem plazmy będzie co najmniej taka sama jak głębokich laserowych ablacyjnych zabiegów resurfacingu z użyciem lasera CO2. Okres regeneracji pozabiegowej skóry leczonego obszaru (rekonwalescencji pozabiegowej) będzie jednak o  około 5x krótszy niż po laserowych, głębokich resurfacingach Zabieg przy użyciu plazmy jest bezkrwawy – dużo mniejsze ryzyko powikłań (zakażeń bakteryjnych, grzybiczych, blizn, opryszczki) niż w przypadku zabiegów laserowych i "łatwiejszy", bardziej komfortowy powrót po zabiegu do domu pacjenta. Zabieg ma mniej przeciwwskazań i obostrzeń niż zabiegi laserowe.

Powyższe nowe usługi (procedury zabiegowe) będą miały charakter podstawowy, uzupełniające będą zabiegi napinające i odmładzające, które będą komplementarne w stosunku do już stosowanych w przedsiębiorstwie wnioskodawcy. Różnica będzie wynikać z zastosowania nowej innowacyjnej technologii zabiegu, z wykorzystaniem plazmy.

Zaliczymy do nich: wypełnianie zmarszczek i głębokich bruzd, zabiegi napinające.

5. Zabieg hybrydowy z użyciem zakupionego innowacyjnego urządzenia wielofunkcyjnego do medycyny estetycznej

Zabieg hybrydowy wykorzystywany do odnowy skóry twarzy, ciała i głowy, oparty na technologii plazmy azotowej, będzie dotyczył połączenia podczas zabiegu: sonoporacji (ultradźwięki), elektroporacji, fali radiowej monopolarnej, mikronakłuwania i energii plazmowej. Skuteczność poszczególnych metod jest poparta światowymi badaniami. Zabieg hybrydowy dzięki głowicy w formie „strzykawki” umożliwia synergię:

 • sonoporacji, tj. ultradźwięków o niskiej częstotliwości, wywołujących zmiany w warstwie rogowej naskórka, co ułatwia transport wybranych substancji poprzez stratum corneum dzięki zwiększeniu przenikalności skóry i możliwości transportu makrocząsteczek hydrofobowych i cząsteczek hydrofilnych
 • radiofrekwencji, powoduje to intensyfikację procesów regeneracji w całym opracowywanym obszarze;
 • elektroporacji, tj. działania pola elektrycznego, w celu ułatwia dokomórkowy transport  substancji.
 • plazmy azotowej, czyli energii cieplnej absorbowanej przez skórę, co tworzy prawidłowe warunki naturalnych czynników wzrostu dla nowego kolagenu i procesu regeneracji skóry.

Takie połączenie występuje w nielicznych i najbardziej zaawansowanych urządzeniach, dostępnych na rynku w kraju od 2 lat,  a na świecie od lat 2.

Głębokość wkłuwania może być bardzo precyzyjnie kontrolowana dzięki dostępowi do igieł różnej długości. Otwarta konstrukcja głowicy do radiofrekwencji mikroigłowej ułatwia wykorzystanie obu technologii do innowacyjnych zabiegów na skórze ciała i głowy (rozstępy, blizny, terapia łysienia, trychologia).

Celem techniki hybrydowej jest uzyskanie lepszego efektu kosmetycznego w krótszym czasie, przy krótszej serii krócej trwających zabiegów. Wystąpienie synergizmu przekłada się na większą skuteczność zabiegów, zmniejszenie ich liczby i skrócenie czasu terapii. Uniwersalność badanego urządzenia – poza synergistycznym działaniem - polega na możliwości niezależnego działania wymienionych klasycznych technologii.

6. Zabieg hybrydowy z użyciem zakupionego innowacyjnego urządzenia do jednoczesnego podawania CO2 i PRP

Planowane do zakupu w niniejszym projekcie urządzenie umożliwia przeprowadzenie zabiegów - karboksyterapii, mezoterapii oraz osocza bogatopłytkowego. Większą efektywność terapii uzyskiwana jesy dzięki możliwości jednoczesnego podania dwutlenku węgla i osocza bogatopłytkowego podczas zabiegu pozwala na osiągnięcie lepszych efektów leczenia związanych z wykorzystaniem efektu synergii obu technik.

Urządzenie posiada cztery tryby pracy, które kontrolują przepływ i ilość gazu w trakcie iniekcji. Podgrzewany gaz gwarantuje bezbolesność zabiegu:

 • Karboksyterapia tryb manualny (tradycyjny przy użyciu cewnika);
 • Karboksyterapia tryb automatyczny (przy użyciu pistoletu i wykorzystaniu gotowych programów zabiegowych);
 • Karboksyterapia tryb półautomatyczny, (przy użyciu pistoletu, lecz lekarz sam decyduje o podanej dawce);
 • mezoterapia tryb automatyczny.

Pneumatyczny pistolet – gwarantuje szybki moment wkłucia kontrola głębokości i czasu wkłucia, - pulsacyjne podawanie gazu - mniej bolesne dla pacjenta. Większa kontrola nad przemieszczaniem się gazu (ważne np. podczas zabiegu na powieki i skórę głowy, gdzie nie jest pożądane migrowanie gazu na większej powierzchni). Zabieg przeprowadza się efektywniej i bezpieczniej z kilku punktów iniekcji niż z jednego punktu. Znacznie ułatwia iniekcje oraz skraca jej czas. Kontrola głębokości iniekcji – pistolet zaopatrzony w mikrometryczną regulację głębokości wkłucia, które uniemożliwia głębsze lub płytsze wkłucie. Szybkość igły - zastosowany został tzw. "efekt katapulty". Igła w bardzo szybki sposób oddaje gaz głąb skóry i wraca w równie natychmiastowy sposób, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Kontrola ciśnienia – manometr wbudowany w pistolet, który wraz z odpowiednią długością impulsu umożliwia ściśle określoną dawkę iniekcji. Programy zabiegowe – urządzenie posiada specjalne programy zabiegowe, dzięki którym iniekcja gazu odbywa się w sposób precyzyjny i w pełni bezpieczny na okolice wrażliwe tj. okolice oczu, skóra głowy, dłonie. Iniekcja okolic wrażliwych – jako jedyne urządzenie na rynku umożliwia podawanie CO2 w okolice oczu bez odczucia presji na gałkę oczną oraz na skórę głowy w sposób w pełni bezpieczny i bezbolesny.

Wskazania do zabiegu w medycynie estetycznej:

 • Zlokalizowana tkanka tłuszczowa,
 • Cellulit,
 • Blizny i rozstępy,
 • Zwiotczenie piersi,
 • Opadające powieki,
 • Ciemne kręgi pod oczami,
 • Zmarszczki skóry twarzy, dekoltu i szyi,
 • Brak elastyczności skóry ramion, nóg, brzucha,
 • Zwiotczenia skóry po ciąży i utracie wagi ciała,
 • Ginekologia estetyczna (rewitalizacja warg sromowych).

Wskazania do zabiegu w celach leczniczych:

 • Niewydolność żylna,
 • Owrzodzenie cukrzycowe,
 • Owrzodzenie żylakowe,
 • Zaburzenia krążenia,
 • Syndrom Raynaud’a,
 • Kurcze kończyn,
 • Łuszczyca,
 • Odleżyny

W wyniku realizacji projektu zostanie udoskonalony produkt/usługa oferowana przez Poradnię Dermatologiczną, o bok farmakologii wprowadzone zostaną: Zabiegi z użyciem lampy ekscymerowej emitującej monochromatyczne światło o długości fali 308 nm

Dermatolodzy wykorzystywali terapię światłem ultrafioletowym dla skutecznego i bezpiecznego leczenia wielu chorób skóry. Jej skuteczność została wymieniona w badaniach klinicznych i programach badawczych których publikacje można znaleźć w czasopismach medycznych na całym świecie. Ostatnie osiągnięcia w kierunkowej fototerapii umożliwiają dozowanie terapeutycznego światła ultrafioletowego o długości fali 308 nm dla leczenia konkretnych chorób skóry przy minimalizacji narażenia jej na uszkodzenia. Planowany do zakupu system lampy ekscymerowej jest najnowocześniejszym urządzeniem posiadającym głowicę świecącą falą o długości 308nm z wodnym chłodzeniem.

Urządzenie oferuje ukierunkowane zabiegi, których skuteczność terapeutyczna została udowodniona przez lasery ekscymerowe, przy prostocie konstrukcji oraz niezawodności systemu lampowego.  

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną pojawiającą się na skórze. Najczęstsza forma "plaque psoriasis" pojawia się jako podniesione, czerwone plamy lub zmiany pokryte srebrno-białymi nagromadzeniami martwego naskórka. Łuszczyca może wystąpić w dowolnej części ciała i mogą być z nią związane poważne warunki zdrowotne takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia czy depresja.

Bielactwo rozwija się na skórze w postaci białych plamek, które różnią się pod względem wielkości i położenia, Plamy występują, gdy komórki pigmentu lub melanocytów są zniszczone a melanina nie może być już wytwarzana. Około 50% z tych, którzy doświadczają tej choroby tracą pigment już przed ukończeniem 20 roku życia. Około 1/3 wszystkich pacjentów chorych na bielactwo zgłasza że pojawiało się ono również u innych członków rodziny. Bielactwo nabyte jest nabytą miejscową utratą pigmentacji skóry. Może ono nastąpić po stanach zapalnych skóry, oparzeniach, sterydowych zmianach chorobowych czy postdermabrazji.

Atopowe zapalenie skóry (egzema) jest swędzącym zapaleniem skóry. Przewlekła choroba, której może towarzyszyć astma czy katar sienny. Egzema jest często spotykana u niemowląt i dzieci, ale także może się wracać lub po raz pierwszy pojawiać się w wieku dorosłym.

Łysienie plackowate jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów, zwłaszcza u młodych osób. Jak wynika z obserwacji lekarzy, z łysieniem plackowatym najczęściej zmagają się dzieci i młodzi dorośli. Szacuje się, że około 60 proc. pacjentów z łysieniem plackowatym ma mniej niż 30 lat. Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to przewlekła choroba zapalna, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów w taki sposób, że na skórze głowy pozostają rozległe plamy, podobne kształtem do placków. Tego typu zmiany mogą powstawać nie tylko na owłosionej skórze głowy, lecz także w jakiejkolwiek innej okolicy owłosionej (np. na brwiach, brodzie itd.). Początek choroby zwykle ma miejsce w dzieciństwie lub w młodym wieku (choroba najczęściej dotyka osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, w równym stopniu mężczyzn i kobiet), przy czym może pojawić się w każdym momencie życia. Warto przy tym zaznaczyć, że przebieg choroby jest tym gorszy, a leczenie tym trudniejsze, im wcześniej pojawiają się objawy łysienia plackowatego.

W wyniku realizacji projektu zostanie udoskonalona usługa laseroterapii oferowana przez Poradnię Dermatologiczną, Chirurgiczną czy Estetyczną. Zostaną wprowadzone zabiegi z użycie skanera do lasera Nd:YAG

Skaner laserowy to niezwykle nowatorski układ optyczny przeznaczony do automatycznego, równomiernego naświetlania tkanki w płaszczyźnie poziomej i pionowej promieniowaniem laserowym emitowanym z podłączonego lasera terapeutycznego. Układ sterowania skanera zbudowany jest w oparciu o wewnętrzny mikrokomputer pozwalający na wybór kształtu i rozmiaru oświetlanej powierzchni oraz prędkości przemieszczenia promieniowania. Skaner Nd:Yag jest przeznaczony do usuwania owłosienia, jak i szerokiej gamy innych aplikacji takich jak zabiegi na trądzik, usuwanie zmian naczyniowych i fotoodmładzanie T3. Skaner zapewnia maksymalną powierzchnię zabiegową 42cm2, którą można łatwo zmieniać w kierunku x i y przy pomocy joysticka. Skaner oferuje również pięć różnych ustawień uchwytu co zapewnia ergonomiczną i wygodną pracę dla praktyka, zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej. Skaner osiąga niedościgniony poziom wszechstronności, przy trzech rozmiarach plamki zabiegowej: 3, 6, 9 mm.

Wzbogaca dotychczasową możliwość wykorzystania posiadanego przez przychodnię skanera, zakupionego ze środków unijnych.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Zobacz także jak będzie wyglądało nasze Centrum po rozbudowie:

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777