Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Laseroterapia w RCZ - zabieg zamykania naczynek

Metodą laserowego zamykania naczynek możliwe jest korygowanie różnego rodzaju zmian naczyniowych (teleangiektazje) pozwalających na uzyskanie satysfakcjonującego efektu estetycznego. Teleangiektazje to objaw polegający na obecności poszerzonych drobnych naczyń krwionośnych, potocznie określanych jako pajączki naczyniowe. Odnosi się do każdego naczynia (tętniczki, żyłki czy naczynia włosowatego) leżącego bezpośrednio pod skórą i przez nią prześwitującego, przyjmującego barwę czerwonawą (w przypadku unaczynienia tętniczego) lub sinoniebieskawą (w przypadku unaczynienia żylnego).

Usuwanie naczynek za pomocą lasera polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka promieniem lasera, który gwałtownie podgrzewa krew w naczynku, powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Długość fali laserowej jest tak dobrana, aby światło lasera było jak najlepiej pochłaniane przez hemoglobinę - składnik krwi odpowiadający za przenoszenie tlenu i nadający jej czerwoną barwę. W wyniku wzbudzenia laserem cząstek hemoglobiny dochodzi do miejscowego wzrostu temperatury i termicznego uszkodzenia naczynek. Ważną zaletą laseroterapii jest jej bezinwazyjny charakter - podczas zabiegu nie jest w żaden sposób uszkodzona ciągłość powłok ciała, ponieważ nie ma konieczności wykonywania jakichkolwiek nacięć czy nakłuć naczynia.

Zamykanie naczyń na nogach stanowi atrakcyjną alternatywę dla skleroterapii. W zależności od konkretnego przypadku konieczne jest wykonanie od jednego do kilku zabiegów rozłożonych w kilkutygodniowych odstępach czasu. Dużą zaletą tej metody jest jej mała bolesność - pacjenci zazwyczaj odczuwają tylko pieczenie, które nie jest jednak bardzo dotkliwe. Wprawdzie po zabiegu mogą pojawić się obrzęki lub zasinienia, ale zazwyczaj znikają one samoistnie po upływie kilku godzin ewentualnie dni.

Przed samym zabiegiem pacjenci powinni odpowiednio nawodnić swoje organizmy – wskazane jest wypicie kilku szklanek wody. Uzupełnienie płynów zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dzień przed wykonaniem laserowego zamykania naczynek nie można pić alkoholu ani uprawiać sportów powodujących odwodnienie organizmu. Zabieg zazwyczaj trwa około piętnastu - dwudziestu minut, niemniej jednak może on być dłuższy - w zależności od obszaru poddanego zabiegowi, wrażliwości pacjenta oraz charakteru samych zmian skórnych. Tuż przed jego wykonaniem pacjent wraz lekarzem zakładają specjalne okulary ochronne. Regulowana długość fali lasera pozwala na zamykanie naczyń krwionośnych różnej wielkości i znajdujących się na różnej głębokości oraz różnych okolicach.

Po wykonaniu zabiegu pacjenci powinni przez co najmniej miesiąc unikać ekspozycji na słońce, w szczególności opalania się. Nie można także, przez co najmniej dziesięć dni po zabiegu, wykonywać ćwiczeń oraz uprawiać sportów mogących narazić skórę na uszkodzenie. Nie wskazane jest także wykonywanie masażu, korzystanie z solarium, sauny oraz brania gorących kąpieli. Zalecane jest używanie maści, kosmetyków przyspieszających proces gojenia, wzmacniających skórę oraz stosowanie przez około miesiąc preparatów zawierających witaminy z grupy B2, C i PP.

Przeciwwskazaniami do zabiegu są:

  • Ciąża;
  • Cukrzyca;
  • Epilepsja;
  • Przyjmowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło;
  • Stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi;
  • Świeża opalenizna (miesiąc przed zabiegiem i miesiąc po nie można się opalać);
  • Uszkodzenia mechaniczne skóry;
  • Zaburzenia krzepnięcia.

Laseroterapia nie wymaga hospitalizacji, a po jego zakończeniu pacjent może bezpiecznie opuścić gabinet zabiegowy.

Zabiegi w Regionalnym Centrum Zdrowia wykonują:

Zabiegi wykonywane są laserem firmy FOTONA SPECTRO SP

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777