Informacje

Bezpłatna konsultacja dietetyka

Zapraszamy na bezpłatną wizytę konsultacyjną u dietetyka, która trwa około 30 minut. Promocja dostępna dla osób, które dotychczas nie korzystały z naszej Poradni Dietetycznej.

Podstawowym elementem pierwszej wizyty w u dietetyka jest zawsze wywiad żywieniowy. Jest on niezbędny do tego, by sformułować zalecenia żywieniowe, a później ustalić indywidualną dietę. Przed wizytą warto zastanowić się nad tym, jak wyglądają nasze obecne posiłki, jeśli mamy więcej czasu możemy swoje menu z 2-3 dni zapisać na kartce, ułatwi to analizę Twojego żywienia podczas wizyty w gabinecie, co najczęściej jadamy, jak często i w jakich ilościach, gdyż z pewnością będziemy o to pytani.

Poza tym możemy się spodziewać pytań dotyczących wcześniejszych prób schudnięcia czy zmiany nawyków żywieniowych, aktualnego stylu życia, codziennej aktywności fizycznej, ewentualnych nałogów (kawa, alkohol, papierosy) oraz stanu zdrowia.

Co warto ze sobą zabrać?

W przypadku większości osób celem stosowania diety jest nie tylko unormowanie masy ciała, ale również poprawa stanu zdrowia. Osoby z nadwagą często borykają się z nadciśnieniem, nieprawidłowym poziomem cholesterolu we krwi i cukrzycą. Z kolei u osób, które wcześniej wielokrotnie odchudzały się powszechnie występują zaburzenia metabolizmu i problemy z trawieniem, w tym głównie zaparcia. Informacje na temat tych dolegliwości powinny zostać uwzględnione podczas planowania diety, gdyż odpowiednio zaplanowane menu może pomóc złagodzić, a nawet całkowicie wyeliminować te problemy. Szykując się na spotkanie z dietetykiem warto zabrać ze sobą wyniki ostatnio przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Dużo osób decyduje się na zażywanie suplementów pod wpływem reklamy, nie konsultując wcześniej tej decyzji z żadnym specjalistą. Spotkanie z dietetykiem może być okazją do tego, by zweryfikować, czy dodatkowe uzupełnienie naszych posiłków witaminami, składnikami mineralnymi czy innymi składnikami, jest zasadne.

Przygotowanie do pomiarów

Typowym elementem wizyty w gabinecie dietetyka są pomiary masy oraz składu ciała. Określenie składu ciała najczęściej dokonywane jest metodą bioimpedancji polegającą na pomiarze oporu elektrycznego tkanek (mięśnie z racji wielokrotnie wyższej zawartości wody są zdecydowanie lepszym przewodnikiem prądu niż tkanka tłuszczowa). Jest to pomiar całkowicie bezpieczny i bezbolesny, jednakże wiarygodność jego wyników uzależniona jest od wcześniejszego przygotowanie się. Zaleca się, by minimum godzinę przed pomiarem nie spożywać żadnych pokarmów oraz nie ćwiczyć intensywnie. Dodatkowo nie powinno przystępować się do pomiaru z pełnym pęcherzem, a przypadku kobiet – w czasie menstruacji. Określenie kompozycji ciała jest szczególnie istotne w przypadku osób z nadwagą, gdyż wysokiej masie ciała nie zawsze towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej. Regularne badanie poziomu tkanki mięśniowej i tłuszczowej pozwala obserwować zmiany zachodzące na skutek stosowanej diety oraz treningów. Badana osoba rozebrana jest do połowy pasa lub do bielizny. Osoba badana przyjmuje swobodna postawę stojącą. Badanie jest bezbolesne.

Dokładnie przeprowadzony wywiad oraz wyniki pomiaru składu ciała są podstawą do ustalenia wstępnych zaleceń żywieniowych. Dla niektórych są one wystarczającym bodźcem mobilizującym do wprowadzenia zmian w swojej diecie, jednak większość osób wybiera się do specjalisty z prośbą o rozpisanie konkretnego jadłospisu. Taki jadłospis otrzymujemy zwykle na drugiej wizycie, gdy dietetyk zbierze wystarczającą ilość informacji na temat naszego sposobu żywienia oraz preferencji kulinarnych. Ustalenie indywidualnej diety może zająć sporo czasu, zwłaszcza w przypadku osób ze złożonymi problemami zdrowotnymi.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI NASZEGO DIETETYKA W DNIACH  27.09.2014 ORAZ 4.10.2014 W GODZINACH 9.00-18.00

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. REJESTRACJA TELEFONICZNIE (68) 386 77 77 LUB OSOBIŚCIE ZBĄSZYŃ, UL. NA KĘPIE 3


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777