Informacje

Badanie obrazowe chorego na nadciśnienie tętnicze

Każdy pacjent z nadciśnieniem tętniczym powinien mieć wykonane badanie elektrokardiograficzne. U wybranych chorych może być konieczne wykonanie badania echokardiograficznego. Badanie echokardiograficzne pozwala na dokładne określenie wielkości jam serca, grubości ścian. Jest więc szczególnie przydatne u osób z podejrzeniem przerostu serca. Badanie ultrasonograficzne jest cennym uzupełnieniem diagnostyki, zwłaszcza u chorych ze szmerami naczyniowymi i hipercholesterolemią.

 

Aby rozpoznać nadciśnienie pierwotne, należy wykluczyć potencjalne wtórne przyczyny nadciśnienia. W niektórych sytuacjach wymaga to wykonania USG jamy brzusznej, oceny dopplerowskiej tętnic nerkowych lub oceny nadnerczy.

Jakość badania USG jamy brzusznej zależy od zawartości jelit. Nadmierna obecność gazów jelitowych utrudnia penetrację fal ultradźwiękowych, co przekłada się na brak możliwości uwidocznienia przysłoniętego przez jelito organu. Aby zminimalizować obecność gazów w jelitach należy najlepiej 1-2 dni przed badaniem unikać przejadania się lub spożywania wzdymających pokarmów, np. nadmiernej ilości węglowodanów, słodyczy, owoców i soków owocowych, tłuszczów, potraw smażonych, warzyw strączkowych, napojów gazowanych. Na 1-2 dni przed badaniem wskazane jest również przyjmowane leku zmniejszającego wzdęcie dimetykon (nazwy handlowe Espumisan, Esputicon). Kapsułki dimetykonu należy rozgryźć i przyjmować 3 razy dziennie. Leki te dostępne są w aptece bez recepty. Proszę pytać farmaceutę o lek przeciw wzdęciom do przygotowania się do USG jamy brzusznej.

W dniu przed badaniem nie należy spożywać późnej kolacji, a rano w dniu badania nie należy spożywać śniadania ani innych posiłków. Rano wskazane jest spożywanie niegazowanej wody. Niewskazane jest natomiast picie słodkich napoi. Spożywanie wody ma na celu wypełnienie żołądka i pęcherza moczowego płynem, przez co poprawiają się warunki uwidocznienia organów wewnętrznych, w szczególności trzustki, przestrzeni zaotrzewnowej, gruczołu krokowego, macicy oraz pęcherza. W przypadku nadmiernego przepełnienia pęcherza moczowego i uczucia silnego parcia można małymi porcjami oddawać mocz, dążąc jednak do zatrzymania jak największej objętości moczu w pęcherzu.

Badanie USG jamy brzusznej wykonuje się optymalnie w godzinach porannych. Bardzo ważne jest, aby zgłaszając się na badanie USG dostarczyć możliwie pełną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu pacjenta, w szczególności wyniki badań obrazowych takich jak USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, urografia. Dostarczenie wcześniejszych wyników ułatwi lekarzowi przeprowadzającemu badanie interpretację ewentualnych nieprawidłowości i całościowa ocenę.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777