Informacje

Diagnostyka osteoporozy

Densytometria Kostna,
Mateusz Makuch, technik elektroradiolog
DIAGNOSTYKA OSTEOPOROZY

 

Densytometria jest badaniem radiologicznym, pozwalającym ocenić gęstość mineralną kości – jest to kluczowe przy diagnostyce i leczeniu osteoporozy. Badanie to pozwala również na ocenę masy oraz procentowej zawartości tłuszczu i mięśni w ciele. Densytometria jest badaniem bezbolesnym, nieszkodliwym dla pacjenta. Podczas badania należy usunąć metalowe i plastikowe elementy z badanego obszaru ciała. Badań nie wykonuje się u kobiet w ciąży. Badanie densytometryczne nie wymaga skierowania od lekarza.

Osteoporoza jest układową chorobą tkanki kostnej charakteryzującą się obniżoną gęstością kości pacjenta, co zwiększa ryzyko złamań. Występuje najczęściej u kobiet w okresie pomenopauzalnym. Jedną z najczęstszych lokalizacji złamań osteoporotycznych jest kręgosłup. Złamanie kompresyjne kręgosłupa polega na obniżeniu wysokości trzonu kręgowego, zazwyczaj w odcinku piersiowym lub lędźwiowym, kiedy siły działające na kręgosłup przewyższą jego wytrzymałość.

Niezależnie od zastosowanego sposobu leczenia złamania osteoporotycznego kręgosłupa, absolutnie niezbędne jest postępowanie mające na celu wyeliminowanie przyczyny złamania, a więc przyczynowe leczenie osteoporozy. W celu oceny jakości tkanki kostnej wykonuje się specjalne badania metodą densytometrii, co pozwala na określenie wskazań do rozpoczęcia i monitorowania leczenia.

Podczas badania densytometrycznego pacjent leży na specjalnie do tego przeznaczonym stole aparatu, a wiązka słabego promieniowania rentgenowskiego skanuje badaną kość. Standardem w diagnostyce osteoporozy jest badanie szyjki kości udowej oraz kręgosłupa lędźwiowego. Badana jest gęstość kości, a wynik porównuje się z międzynarodowymi bazami danych.

Na podstawie informacji, o gęstości kości pacjenta można określić ryzyko wystąpienia osteoporozy oraz monitorować leczenie. Możliwe jest również skanowanie całego ciała dające informacje o ilości oraz rozmieszczeniu tłuszczu i mięśni w ciele.


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777