Informacje

Ocena znamion

Dermatolog
lek. med. Anna Grajewska - Wołczyk
DERMATOSKOPOWA OCENA ZNAMION

 

Prawidłowa klasyfikacja znamion skórnych stanowi klucz do poprawnej diagnozy. Ocena wzrokowa zmian jest przeważnie niewystarczająca – niewinnie wyglądający „pieprzyk” może okazać się poważną chorobą (np. nowotworową).

Specjaliści dermatolodzy badają znamiona przy użyciu dermatoskopu, który powiększając obraz dziesięciokrotnie pokazuje elementy strukturalne i siatkę barwnikową. To pozwala zróżnicować badane znamiona i prawidłowo je ocenić. Dermatoskopia jest mikroskopowym badaniem skóry, które jest niebolesne, nieinwazyjne i nie wymaga pobierania wycinków. Uważa się, że jest to badanie pośrednie między normalnym badaniem klinicznym a histopatologiczną oceną wycinków skóry. Daje możliwość oglądania skóry w powiększeniu dziesięcio- do kilkudziesięciokrotnym i w oświetleniu, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur naskórka.

Dermatoskopia jest powszechnie stosowana do oceny znamion barwnikowych, powszechnie nazywanych pieprzykami. Ta metoda zwiększa możliwość rozpoznania czerniaka na bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, gdy można ten nowotwór łatwo wyleczyć. Ponadto ułatwia odróżnienie czerniaka od innych, niegroźnych zmian na skórze.

Dermatoskopia daje ok. 95% szansy na to, że mały, rozwijający się czerniak zostanie wcześnie wykryty. Zawsze mogą pojawić się na skórze zmiany, które nie spełniają w dermatoskopii wszystkich kryteriów czerniaka, ale z powodu niektórych cech charakterystycznych dla czerniaka budzą niepokój. Takie znamiona profilaktycznie się usuwa.

 


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777