Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Hity medycyny estetycznej w RCZ - zabiegi z osoczem bogatopłytkowym

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym (PRP), to jedna z najbardziej bezpiecznych i nielicznych metod medycyny estetycznej, której działanie i skuteczność poparte są badaniami naukowymi. Osocze nie ma w zasadzie działań ubocznych, nie zaszkodzi i nie uczuli, bo korzystamy z zasobów własnego organizmu, nie wstrzykujemy niczego obcego. Zabiegi z PRP wykorzystywane są w Regionalnym Centrum Zdrowia zarówno w medycynie estetycznej jak i chirurgii ortopedycznej.  

 

Głównymi składnikami krwi jest płynne osocze oraz zawieszone w nim komórki (erytrocyty, czyli czerwone krwinki, leukocyty czyli białe krwinki i trombocyty, czyli płytek krwi). Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym wykorzystywana jest tylko odwirowana część krwi, półprzezroczysta, o żółtawym zabarwieniu, w której nie ma czerwonych krwinek. Są za to w dużej ilości płytki krwi, i to o nie chodzi w tym zabiegu, bo to one są silnym stymulatorem poprzez uwalniane po wstrzyknięciu czynniki wzrostu, które powodują regenerację komórek.

Z punktu widzenia lekarza

Według dr n. med. Marka Rodzenia skuteczność zabiegu wymaga by organizm podczas podawania osocza dostał dodatkowy impuls. Takim aktywatorem jest uraz tkanki, np. ukłucie. Stąd osocze podajemy pacjentowi w technice mezoterapii, czyli wstrzykując igłą pod skórę. Samo wsmarowywanie w skórę kremów i balsamów na bazie osocza bogatopłytkowego nic nie pomoże. Natomiast podane osocze w technice mezoterapii staje się naturalnym dopalaczem dla komórek, ponieważ zmusza je do efektywniejszej pracy, niż to wynika z normalnego ich funkcjonowania. Stąd jest to jedno z najlepszych narzędzi w walce o lepszy wygląd, w dodatku łatwo dostępne – można wręcz powiedzieć, że jest zawsze pod ręką – dodaje Rodzeń.

Zabieg osoczem bogatopłytkowym stymuluje regenerację skóry, daje efekt jej odświeżenia, poprawia elastyczność i gęstość, zwiększa ilość kolagenu i elastyny.

 

Wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej:

  • poprawa wyglądu policzków;
  • fałdów nosowo-wargowych;
  • okolic oczu (kurze łapki, cienie), powiek, czoła;
  • ust, podbródka;
  • fałdów na szyi i karku;
  • dekoltu;
  • dłoni, a także wypełnianie blizn po trądziku i łysienie typu męskiego.

Spodziewane efekty po zabiegach z użyciem osocza bogatopłytkowego:

  • wygładzenie zmarszczek i fałdów;
  • poprawa elastyczności, napięcia i gęstości skóry;
  • rewitalizacja skóry, wygładzenie i ujednolicenie kolorytu skóry;
  • remodeling włókien kolagenowych;
  • poprawa ukrwienia skóry;
  • przyspieszenie procesów gojenia po zabiegach medycyny estetycznej.

Kosmetolog dodaje

Jeszcze lepszym sygnałem do uaktywnienia osocza niż samo ostrzykiwanie igłą będzie podgrzanie tkanki do odpowiedniej temperatury – dodaje Agnieszka Żyła, kosmetolog. W Regionalnym Centrum Zdrowia stosujemy wiele bardzo skutecznych zabiegów medycyny estetycznej z wykorzystaniem innowacyjnych technologii, których działanie polega właśnie na niszczeniu tkanki, po to, aby zaczęła się na nowo regenerować. Dodatkowo zastosowanie terapii skojarzonej łączącej innowacyjne technologie z zabiegami osoczem, pozwala dużo lepiej wykorzystać działanie PRP w odmładzaniu i regeneracji.

Samo podanie osocza i zachęcenie komórek do działania nie wyprostuje zmarszczek – dodaje Agnieszka Żyła. Można zatem wytworzyć mocny bodziec termiczny np. za pomocą lasera frakcyjnego lub frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, który z jednej strony da pole do popisu dla osocza, a z drugiej o wiele silniej zasymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu niż przez zwykłe ukłucie. W rezultacie takie połączenie różnych metod pozwoli uzyskać nie tylko lepsze efekty odmładzające, ale i skrócić czas rekonwalescencji oraz gojenia się skóry po inwazyjnych zabiegach medycyny estetycznej.

Najlepiej w przypadku takiej terapii skojarzonej najpierw zastosować mezoterapię osoczem boagatopłytkowym, które przygotuje organizm do szybszego działania, a dopiero po około tygodniu wykonać mocny zabieg medycyny estetycznej w połączeniu z ponownym podaniem osocza, które tym razem pomoże skórze szybciej się goić i regenerować – radzi Agnieszka Żyła.

Osocze bogatopłytkowe w pojedynkę nie daje spektakularnych efektów upiększających i odmładzających. Powinno być raczej traktowane jako profilaktyka przed starzeniem się skóry u osób młodych. Uzyskane za pomocą tej metody efekty rewitalizacji skóry są silniejsze niż po koktajlach witaminowych. Jednak w połączeniu z innymi zabiegami medycyny osocze bogatopłytkowe daje nieocenioną wartość, bez której efekt zabiegów są słabsze.

Osocze bogato płytkowe w ortopedii

Zabieg z wykorzystaniem osocza idealnie sprawdza się także jako wspomagacz przyśpieszający i usprawniający regenerację skóry po innych bardziej inwazyjnych zabiegach. Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także w ortopedii i medycynie sportowej do leczenia urazów i kontuzji tkanek miękkich (mięśni i ścięgien) oraz stawów. W efekcie dochodzi do przyspieszenia regeneracji tkanek, zmniejszenia dolegliwości bólowych i szybszej rekonwalescencji pacjenta.  W chorobach zwyrodnieniowych stawów PRP podaje się dostawowo same lub w połączeniu z kwasem hialuronowym dla zwiększenia skuteczności terapeutycznej poprzez synergiczne działanie obu tych metod. Pacjenci po zabiegu odczuwają zmniejszenie dolegliwości bólowych, a w dalszej perspektywie dochodzi do bio-odnowy stawu. W przypadku znacznego zaawansowania zmian zwyrodnieniowych w stawach metoda ta daje możliwość poprawienia funkcyjności zmienionych stawów i wydłużenia ich żywotności na przykład w oczekiwaniu na endoprotezę, szczególnie jeżeli jest stosowana w połączeniu z przeszczepem tkanki tłuszczowej wzbogaconej komórkami macierzystymi. Po zabiegu u chorych dochodzi do znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych co w konsekwencji podnosi komfort ich życia.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777