Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Laserowe leczenie wysiłkowego nie trzymania moczu - dostępne już w RCZ

Problem nietrzymania moczu dotyka wiele kobiet w różnym wieku. Z jego powodu cierpią obie płcie, jednak żeńska jest bardziej narażona na epizody wyciekania moczu z racji przechodzenia ciąży i zmieniającego się stanu układu rozrodczego. Dotyczy to szczególnie wysiłkowego nietrzymania moczu, pojawiającego się przy zwiotczeniu mięśni pochwy oraz osłabieniu włókien mięśni dna miednicy, określanych również mięśniami Kegla.

 

Problem ten pojawia się u 1 na 5 kobiet po 40. roku życia, a powyżej 80. roku życia cierpi na nią połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn. Dokładne statystyki nie są znane z bardzo prostej przyczyny – wstyd powoduje, że do lekarza zgłasza się co druga osoba.

Regionalne Centrum Zdrowia w Zbąszyniu proponuje pacjentkom laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu – zabieg IncontiLase. Ów zabieg zajął 1 miejsce w konkursie „Prix de beaute Cosmopolitan 2013” w kategorii „Najlepszy zabieg medycyny estetycznej”. Zabieg poprzedza indywidualna konsultacja ginekologiczna – kwalifikacja do zabiegu zależy od stanu zdrowia pacjentki oraz stopnia zaawansowania choroby.

Metody leczenia nietrzymania moczu

Poza leczeniem zachowawczym oraz  nie w pełni skutecznym leczeniem farmakologicznym, istnieje kilka różnych rodzajów zabiegów chirurgicznych stosowanych w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Obecnie najczęściej stosowane są zabiegi polegające na beznapięciowym podparciu środkowego odcinka cewki moczowej za pomocą taśmy prolenowej przeprowadzanej załonowo /TVT/ bądź przez otwory zasłonowe /TOT/.

Techniki zabiegu operacyjnego

TVT to metoda polegająca na założeniu niewchłanialnej taśmy pod cewkę moczową. Taśmę wprowadza się przez nacięcie na przedniej ścianie pochwy oraz przez dwa malutkie nacięcia skóry nad spojeniem łonowym. Zabieg trwa około 30 minut i może być wykonywany w ramach hospitalizacji jednodniowej. Technika zabiegu jest prosta, a całkowite wyleczenie uzyskuje się u ponad 80% pacjentów. Powikłania tego zabiegu obejmują: perforację pęcherza, naczyń lub jelita, trudności w opróżnianiu pęcherza lub zatrzymanie moczu i konieczność samocewnikowania, nawracające zakażenia układu moczowego, pojawienie się parć naglących. Nowością jest opracowanie taśmy podcewkowej do stosowania u mężczyzn z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wczesne wyniki zastosowania taśmy są obiecujące, jednak metoda stosowana jest od 2-3 lat i nie została jeszcze w pełni poznana i rozpowszechniona.

TOT to modyfikacja metody TVT polegająca na wyprowadzeniu taśmy nie nad spojeniem łonowym, lecz w bocznych okolicach krocza. Daje podobny odsetek wyleczeń, natomiast zmniejsza ryzyko perforacji narządów i zatrzymania moczu.

Podwieszanie pochwy jest starszą metodą o podobnej skuteczności. Wykonywana jest przez cięcie nad spojeniem łonowym lub za pomocą laparoskopii. Czas operacji i pobytu w szpitalu po operacji jest dłuższy niż po TVT.

Inne rzadziej stosowane zabiegi w nietrzymaniu moczu: neuromodulacje, powięszenie pęcherza moczowego /augmentacja/, nadpęcherzowe odprowadzenia moczu, korekcje ginekologiczne -operacje naprawcze, sztuczny zwieracz elektrohydrauliczny.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu - IncontiLase

Z kolei jedną z nowszych metod leczenia nietrzymania moczu jest laseroterapia. Zabieg laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest przeprowadzany ambulatoryjnie, metodą bezinwazyjną. Trwa ok. 30 minut i nie wymaga znieczulenia. Procedura polega na przywróceniu mięśniom dna miednicy oraz górnej ściany pochwy pierwotnej sprężystości i jędrności. Stosowanym urządzeniem jest laser Erb-Yag Fotona Dualis SP, powodujący obkurczenie mięśni pochwy i namnożenie śluzówki i włókien kolagenowych. Laseroterapia wzmacnia cały obszar ujścia cewki moczowej, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz ścian pochwy. Bezpośrednio po opuszczeniu gabinetu pacjentka może wrócić do swoich obowiązków. Ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wysięku surowiczego, powinna stosować podpaski higieniczne bądź wkładki. Przez okres miesiąca zaleca się wstrzymywanie od współżycia. Ilość zabiegów jest dobierana indywidualnie, zazwyczaj wystarczy jeden seans.

Najbardziej zaawansowany system laserowy na świecie dostępny w RCZ

Minimalnie inwazyjna i nieablacyjna procedura wykonywana laserem Er:YAG umożliwia remodelowanie kolagenu naświetlanej tkanki, która w konsekwencji kurczy się i zmniejsza, poprawiając wsparcie pęcherza moczowego i tym samym ograniczając objawy wysiłkowego nietrzymania moczu. Wedle założeń, pozytywny wpływ na objawy wysiłkowego nietrzymania moczu miała neokolageneza oraz remodelowanie kolagenu. Celem nieablacyjnej terapii laserowej jest osiągnięcie selektywnej, termicznej denaturacji kolagenu skórnego, co z kolei prowadzi do odkładania kolagenu przy jak najmniejszym uszkodzeniu naskórka. Poza kurczeniem się kolagenu i tkanki, które są jedynie chwilową reakcją, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu oraz neokolagenezy, i pod koniec tych procesów leczona tkanka wzbogaca się o nowy kolagen i tym samym staje się bardziej napięta i elastyczna.

Zespół rozluźnienia pochwy

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) jest dość częstym zjawiskiem opisywanym jako utrata optymalnej struktury pochwy, które zazwyczaj związane jest z porodem drogami natury oraz naturalnym procesem starzenia się. Wielokrotne ciąże i porody przyczyniają się do pogorszenia się VRS, podobnie jak wystąpienie menopauzy, która powoduje spadek poziomu hormonów i zanikanie pochwy. Zespół rozluźnienia pochwy i „luźna pochwa” są bezpośrednio związane ze zmniejszeniem tarcia podczas stosunku, a tym samym spadkiem lub całkowitą utratą satysfakcji seksualnej.

Na rynku dostępny jest cały szereg różnych opcji umożliwiających leczenie VRS, poczynając od metod behawioralnych (ćwiczenia mięśni Kegla), poprzez terapie farmakologiczne (kuracje hormonalne, kremy i spraye poprawiające elastyczność), a kończąc na mniej lub bardziej inwazyjnych zabiegach chirurgicznych. Pomimo, iż terapie behawioralne i hormonalne są nieinwazyjne i bezpieczne, mają one ograniczoną skuteczność. Z drugiej jednak strony, różnorodne procedury chirurgiczne obiecują o wiele lepszy efekt końcowy za cenę wyższego ryzyka z nimi związanego.

Zobacz jak wygląda zabieg

 

Dostępna w Regionalnym Centrum Zdrowia jest minimalnie inwazyjna i nieablacyjna procedura poprawiająca elastyczność pochwy, wykorzystująca laser Er:YAG i opierająca się na fototermicznej interakcji pomiędzy laserem a błoną śluzową tkanki. Ściśle kontrolowana energia lasera VSP dostarczana do kanału pochwy oraz obszaru wejścia do pochwy powoduje ogrzanie tkanki i zawartego w niej kolagenu. Podgrzanie kolagenu powoduje jego natychmiastowe skurczenie się, co z kolei sprawia, że włókna robią się krótsze i grubsze, a to w konsekwencji prowadzi do kurczenia i zmniejszania się naświetlanej tkanki. Poza chwilowym skurczeniem się kolagenu i tkanki, rozpoczynają się procesy remodelowania kolagenu i neokolagenezy i pod koniec tych właśnie procesów leczona tkanka jest wzbogacona o nowy kolagen i wydaje się młodsza, bardziej napięta i bardziej elastyczna, co tym samym oznacza zmniejszenie wiotkości pochwy oraz niwelowanie skutków zespołu rozluźnienia pochwy.

Cennik zabiegów laserowych w RCZ

  • kwalifikacja do zabiegu (w tym konsultacja lekarska, niezbędne badania) - 150 złotych
  • Laserowe leczenie nietrzymania moczu - „IncontiLase” - 1.900 złotych, po odjęciu płatności za kwalifikację 1.750 złotych
  • Laserowe leczenie zespołu rozluźnienia pochwy - 1.900 złotych, po odjęciu płatności za kwalifikację 1.750 złotych

UWAGA!!! Istnieje możliwość sfinansowania zabiegu w systemie ratalnym - decyzja w 15 minut, na miejscu w Regionalnym Centrum Zdrowia. Minimum formalności.

Zabiegi:

  • Laserowe leczenie nietrzymania moczu - IncontiLase
  • Zespół rozluźnienia pochwy

Wykonuje:
Specjalista ginekolog - lek. med. Zygmunt Iciek
Kwalifikacja na zabieg każdy czwartek w godz. 16.30 - 18.00, po uprzedniej rejestracji.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777