Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Laserowe leczenie nietrzymania moczu - IncontiLase

 

Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest innowacyjną metodą pozwalającą w sposób nieoperacyjny zniwelować wstydliwy problem dotyczący nawet co drugiej Polki. Problem nietrzymania moczu dotyczy aż 24% kobiet w wieku od 18 do 48 lat,  około 39% kobiet po ukończeniu 55 lat. Przyjmuje się też, że dolegliwość ta dotyka 50% osób w podeszłym wieku.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, będące najczęściej występującą odmianą tej dolegliwości, polega na mimowolnym wyciekaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Początkowo problem pojawia się tylko przy dużym wysiłku, jednak wraz ze stopniowym rozwojem choroby nawet chodzenie może powodować mimowolne moczenie. Wśród przyczyn prowadzących do wystąpienia dolegliwości wymieniane są m.in. operacje miednicy, poród, urazy miednicy, infekcje, zmiany hormonalne (w tym związane z ciążą i porodem) oraz zmiany związane z wiekiem.

Nietrzymanie moczu jest dla bardzo obciążająca dolegliwością, uniemożliwiającą prawidłowe funkcjonowanie, jednak wiele osób obawia się operacji lub nie może się jej poddać z powodu przeciwwskazań do leczenia operacyjnego.

IncontiLase - leczenie nietrzymania moczu u kobiet laserem firmy Fotona

Alternatywną dla zabiegu chirurgicznego terapią w przypadkach małego i średniego zaawansowania choroby jest zabieg nieablacyjnego, fototermicznego obkurczania pochwy metodą IncontiLase, wykorzystującą laser erbowo-yagowy (Er:YAG) Dualis SP słoweńskiej firmy Fotona. Skuteczność metody doceniona została m.in. na targach „Prix de Beaute Cosmopolitan 2013”, gdzie przyznano jej pierwszą nagrodę w kategorii „najlepszy zabieg medycyny estetycznej”.

Zabieg ten będzie w najbliższym czasie dostępny w naszej przychodni dzięki otrzymaniu dotacji na realizację projektu pod nazwą: „Rozwój Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu poprzez dywersyfikację działalności o innowacyjne procedury medyczne i zmiany organizacyjne” w ramach Działania 1.1. „Rozwój mikroprzedsiębiorstw” w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Istotą zabiegu jest przywrócenie sprężystości mięśni dna miednicy i górnej ściany pochwy poprzez poprawę kąta cewkowo-pęcherzowego, wzmocnienie powięzi pochwowo-pęcherzowej oraz stymulacja włókien kolagenowych śluzówki do namnażania. Terapia poprawia stan całego obszaru ujścia cewki moczowej, ścian pochwy oraz powięzi wewnątrzmiedniczej. Jej efektem jest zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej i przywrócenie jej prawidłowej funkcjonalności.

Korzyści dla pacjentki:

 • Metoda jest całkowicie nieinwazyjna,
 • Zabieg wykonywany jest w warunkach gabinetu ginekologicznego lub urologicznego,
 • Po zabiegu nie jest wymagana rekonwalsecencja ani zwolnienie z pracy,
 • Procedura jest bezbolesna,
 • Metoda ma minimalne, prawie zerowe ryzyko powikłań.

Przeciwwskazania do zabiegu IncontiLase:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • infekcja pochwy
 • nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
 • padaczka
 • choroby autoimmunologiczne
 • stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło. (sulfonamidy, pochodne tetracykliny (zwłaszcza doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla cukrzyków, środki moczopędne (furosemid, hydrochlorotiazyd), przeciwgrzybicza gryzeofulwina, leki przeciwarytmiczne – jak amiodaron, hormony – progesteron i estrogeny, leki przeciwpadaczkowe (fenytoina), cytostatyki (busulfan), antybiotyki chinolonowe (pefloksacyna). 
 • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi
 • stosowanie niektórych ziół takich jak np. dziurawiec lub nagietek
 • nieuregulowana cukrzyca

Procedura przeprowadzana jest przez przeszkolonego i certyfikowanego lekarza ginekologa lub urologa w warunkach ambulatoryjnych i polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla okolicę przedsionka pochwy, ujście cewki moczowej oraz obszar wzdłuż przedniej ściany pochwy. Laserowa penetracja tkanek pobudza kolagen do obkurczenia się i tworzenia nowych włókien, co skutkuje poprawą kontroli nad czynnościami fizjologicznymi.

Bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu pacjentka może wrócić do codziennych aktywności. Przez kilka kolejnych dni zalecane jest używanie podpasek z powodu możliwości wystąpienia przesięku surowiczego a przez okres miesiąca należy powstrzymywać się od stosunków seksualnych.

W większości przypadków zabieg przeprowadzany jest jednorazowo (czasami wymagane jest powtórzenie po 3 miesiącach) a jego pierwsze efekty odczuwalne są po ok. 30-40 dniach wraz postępującą przebudową włókien kolagenowych. U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest trwalszy i utrzymuje się przez wiele lat (lub do następnego porodu), zaś u pacjentek w wieku menopauzalnym skuteczność zabiegu uzależniona jest od dodatkowego wspomagania terapią farmakologiczną i zabiegami fizykoterapeutycznymi.

 

Leczenie metodą IncontiLase dzieli się na dwie fazy i trwa średnio 30 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Przed rozpoczęciem zabiegu przedsionek, wejście oraz kanał pochwy pacjentki zostaje dokładnie wymyty roztworem dezynfekującym. Po osuszeniu miejsca zabiegowego lekarz wprowadza do pochwy specjalnie opracowany laserowy wziernik, służący do prowadzenia głowicy lasera wraz z okrężnym adapterem. Dzięki wziernikowi przednia ściana pochwy jest dokładnie oświetlona, co ułatwia pracę specjalisty. Aplikacja energii laserowej na wejście do pochwy oddziałuje termicznie na tkanki błony śluzowej i powięź łonowo-szyjkową ściany pochwy, wywołując w rezultacie skurcz kolagenu w śluzówce pochwy.

Druga faza terapii odbywa się w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy, a lekarz wykorzystuje do niej głowicę emitującą wiązkę lasera na wprost. Pokrywa cały obszar energią lasera w celu uzyskania jak najlepszego efektu i właściwego wpływu termicznego na włókna kolagenowe. Dzięki nieinwazyjności zabiegu bezpośrednio po jego zakończeniu pacjentka może powrócić do swoich codziennych obowiązków. Z powodu możliwości wystąpienia przecieku surowiczego zaleca się stosowanie podpasek do chwili, gdy ustąpi. Przez okres miesiąca należy zrezygnować ze współżycia.

Efekty leczenia można zauważyć po około miesiącu. U kobiet młodych, u których nietrzymanie moczu wynikło z powodu porodu, rezultaty mogą utrzymywać się przez wiele lat bądź do następnej ciąży (po której tkanki mogą ponownie ulec rozciągnięciu). Z kolei u pacjentek starszych, po okresie menopauzy, efekty leczenia podtrzymuje się odpowiednią dawką hormonów (terapia zastępcza). Specjaliści zalecają pacjentkom ćwiczenie mięśni Kegla w celu przedłużenia rezultatów laseroterapii. U kobiet cierpiących na lekkie bądź średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj wystarczy przeprowadzić jeden zabieg. W razie potrzeby terapię można powtórzyć po upływie miesiąca.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777