Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Nordic Walking, lepiej zapobiegać niż leczyć

 

Nordic walking zdobywa uznanie i wzbudza entuzjazm wśród lekarzy, fizjoterapeutów i innych zawodów związanych z promocją zdrowia. Wszystko dlatego, że w bardzo prosty i przyjemny sposób ich podopieczni nie nudząc się, bez przymusu, ćwiczą z radością i systematycznością. Dbają tym samym o zdrowie, wspomagają procesy leczenia i osiągają wspaniałe rezultaty.

 

Nordic walking a zdrowie:

  • angażuje do ruchu ponad 600 mięśni (90%) naszego ciała,
  • powoduje aż o 20% większe spalanie kalorii niż bieganie: ok 400kcal/h,
  • odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa o ok. 5kg (28 ton/h) na płaskim terenie,
  • jest to 30- 40% bardziej efektywny ruch od spaceru bez kijków,
  • ćwiczy jednocześnie siłę, wytrzymałość i koordynację,
  • usprawnia przepływ krwi w kończynach górnych i dolnych,
  • obniża spoczynkowe ciśnienie krwi,
  • poprawia tolerancję glukozy, redukując zapotrzebowanie na insulinę,
  • obniża cholesterol (zwiększając HDL),
  • redukuje wagę ciała aktywizując ruchowo osoby prowadzące siedzący tryb życia,
  • powoduje wzrost pochłaniania tlenu o 46% wyższy niż w stosunku do marszu bez kijków.

Trochę historii

Bezpośrednich narodzin Nordic Walking należy szukać u Finów. To właśnie z dalekiej i zimnej Finlandii wywodzi się Sauvakavaly- Nordic Walking- wędrówki nordyckie. Zaczęło się od tego, iż w latach siedemdziesiątych, fińscy biathloniści, kierowani potrzebą przygotowań do zawodów, opracowali swoisty trening, który nie wymagał śniegu ani nart, a pozwalał ćwiczyć technikę chodzenia, biegania i skakania. Trening ten podobnie jak bieg narciarski, angażował do wysiłku aż 90% mięśni. Pod koniec lat 80-tych podjęto próbę promowania Nordic Walking w kręgach sportowych i w szkołach. Prowadzono różnorodne doświadczenia i eksperymenty, aby wypromować i rozszerzyć NW. Jednak bez echa, zainteresowanie było niewielkie i dopiero w latach 90-tych NW wzbudził prawdziwy entuzjazm. Wtedy to powstał w USA Power Walk, który wykorzystywał również kije jako element zwiększający efektywność marszu.

Początkowo używane kijki do biegów narciarskich okazały sie być zbyt długie i nie wygodne, ponadto przenosiły, powstające przy kontakcie z podłożem, wibracje na stawy. Po wielu próbach zastąpiono je specjalnymi kijkami do Nordic Walking.

Ostatecznie nordic walking zarejestrowany i opisany jako nowy sport został w roku 1997, w Finlandii. Od tego czasu popularność tej formy ruchu stale wzrasta i rozprzestrzenia się na cały świat. Największe jej ośrodki znajdują się w Skandynawii, USA, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Teraz fenomenalne kijki dotarły również do Polski. Rosnące zainteresowanie techniką Nordic Walking w wielu krajach Europy nie tylko pokazuje, iż jest to wspaniała forma rekreacji ruchowej, ale również znajduje ona coraz szersze zastosowanie i uznanie w rehabilitacji.

Jakie są zalety Nordic Walking?

Dzięki regularnym treningom poprawiasz sprawność sercowo-naczyniową, redukujesz nadciśnienie, poziom cukru i cholesterolu we krwi, a kijki dają Ci lepsze poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę. To także doskonały sposób, by złagodzić lub usunąć sztywność wokół szyi i barków u ludzi siedzących godzinami przy komputerze oraz zestresowanych codziennymi problemami.

Niezwykle ważne jest także, że to, czego obok relaksu najczęściej oczekujemy od sportu czyli spalanie kalorii jest w Nordic Walking wyjątkowo skuteczne. Jest intensywniejsze, niż podczas marszu (o ok 40%!), przy czym obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest (w przypadku równego podłoża) o  wiele mniejsze. Użycie kijków w trakcie godzinnego treningu oznacza, w porównaniu z np. biegiem, zmniejszenie obciążenia o  kilkanaście ton, przy jednoczesnym trenowaniu wytrzymałości, siły i gibkości. Można jeszcze wspomnieć o efektach zdrowotnych przy rehabilitacjach (korygowanie nieprawidłowej postawy, przy urazach  ortopedycznych).

Zachęcamy do uprawiania Nordic Walking

W zasadzie nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania  Nordic Walking, jedynie ostre urazy ortopedyczne (złamania, zwichnięcia), stany ostre przewlekłych chorób czy wysoka gorączka eliminują z treningu. Najważniejszym, co daje Nordic Walking jest prosty i tani sposób na aktywne spędzenie czasu z przyjaciółmi. Powstaje wiele ośrodków, punktów kontaktowych, gdzie instruktorzy starają się zebrać grupy chętnych, którzy właśnie w ten sposób chcą spędzać czas. Dobry instruktor nie tylko potrafi nauczyć poprawnej techniki, ćwiczeń rozgrzewających, rozciągających mięśnie - ale i stworzyć grupy entuzjastów, traktujących Nordic Walking jako aktywność towarzyską, która uprawiana w zespole staje się nie tylko sposobem na zdrowie ale i świetną zabawą.

Choć Nordic Walking jest bardzo prostą formą aktywności ruchowej bez instruktora nie można się jej prawidłowo nauczyć. Dlatego zapraszamy do skorzystania z pomocy naszej dietetyk Anny Kaczmarek, która jest jednocześnie certyfikowanym instruktorem. Swoją więdzą i doświadczeniem wspiera między innymi Zbąszyńskie Koło będące członkiem Federacji Stowarzyszeń Osób Chorych na Choroby Reumatyczne.

Krótkie wprowadzenie do Nordic Walking

Kliknij na obraz w celu jego powiększenia

Dietetyk Anna Kaczmarek zaprasza!

25 sierpnia rusza Nordic Walking w grupach w każdy poniedziałek i środę o godz 19-tej. Spotykamy się w Łęczycy tam gdzie jest gabinet i wyruszamy spalić tłuszcz. Czas zajęć 1,5h. Cena dla wszystkich pacjentów to 5zł za zajęcia, (cena za miesiąc to 40zł), dla pozostałych 10zł za zajęcia ( 80zł za miesiąc). Perwsze zajęcia są bezpłatne.
 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777