Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Podstawy teoretyczne analizy impedancji bioelektrycznej

Analiza bioimpedancji elektrycznej umożliwia ocenę zmian składu ciała podczas programu dietetycznego i odpowiednio korygować dietę w naszej Poradni Dietetycznej. Badanie polega na zmierzeniu impedancji tkanek organizmu, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o niskim natężeniu i określonej częstotliwości. Pozwala to na bezinwazyjne i szybkie określenie składu ciała , w tym zawartości tkanki tłuszczowej oraz beztłuszczowej masy, na którą składa się masa wody, kości i mięśni. Analiza składu ciała ocenia także nawodnienie organizmu, co w przypadku niedostatecznej hydratacji może być przyczyną wielu dolegliwości.

Analiza bioimpedancji elektrycznej (BIA, bioelectrical impedance analysis) stanowi wiarygodny, nieinwazyjny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała u osób zdrowych i cierpiących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, otyłość i inne choroby. Polega ona na zmierzeniu całkowitego wypadkowego oporu elektrycznego ciała, stanowiącego pochodną rezystancji (oporu biernego) i reaktancji (oporu czynnego) przy zastosowaniu zestawu elektrod powierzchniowych połączonych z analizatorem komputerowym i przy użyciu prądu o danej częstotliwości i natężeniu. Mierzy się ilość całkowitą (TBW, total body water), wewnątrzkomórkową (ICW, intra-cellular body water) i zewnątrzkomórkową (ECW, extracellular body water) wodę w organizmie, jak również komórkową masę ciała (BCM, body cell mass), a w konsekwencji tkankę tłuszczową (FM, body fat mass) i mięśniową (FFM, fat-free body mass).

Impedancja bioelektryczna, nazywana także bioimpedancją elektryczną (BIA, bioelectrical impedance analysis), jest coraz szerzej stosowaną nieinwazyjną metodą pomiaru składu ciała. Badanie BIA polega na zmierzeniu impedancji (czyli rodzaju oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji) tkanek, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o niskim natężeniu. Zjawisko rezystancji wiąże się z oporem właściwym poszczególnych tkanek, podczas gdy reaktancja wynika głównie z pojemności elektrycznej błon komórkowych, które ze względu na swoją budowę działają jak kondensatory. Analiza impedancji bioelektrycznej opiera się zatem na wykorzystaniu wiedzy o właściwościach elektrycznych elementów ciała ludzkiego. Wskazówek dostarczają elementarna znajomość budowy tkankowej i komórkowej organizmu oraz podstawy fizyki. Dla osób dociekliwych i chętnych zgłębienia tematyki polecam lekturze pracę naukową: Wykorzystanie analizy impedancji bioelektrycznej
w profilaktyce i leczeniu nadwagi i otyłości
oraz pracę poglądową: Podstawy teoretyczne i zastosowania analizy impedancji bioelektrycznej (BIA).

Według cytowanej pracy metoda BIA może stanowi wiarygodny, bezpieczny i skuteczny sposób badania składu ciała, jak również innych parametrów wynikających z dystrybucji wody w organizmie. Może być stosowana przy badaniu składu ciała zarówno u osób zdrowych, jak i cierpiących na choroby przewlekłe, ze szczególnym uwzględnieniem chorób związanych z metabolizmem. Na wyniki badania BIA wpływają czynniki, które zależą od prawidłowego doboru stosowanego wariantu BIA oraz obsługi urządzenia, jak również odpowiedniego przygotowania osoby badanej.

By badanie było przeprowadzone prawidłowo należy pamiętać o tym, że :

 • ostatni posiłek min. 4 godziny przed badaniem;
 • nie spożywać alkoholu min. 48 godzin przed badaniem;
 • min. 12 godzin przed badaniem nie wykonywać intensywnych ćwiczeń;
 • opróżnić pęcherz moczowy 30 minut przed badaniem;
 • nie wykonywać pomiarów tydzień przed menstruacją.

Co wpływa na różnice pomiarowe?

 • temperatura otoczenia
 • choroba nerek
 • pora dnia
 • różnice etniczne

Przeciwwskazania do przeprowadzenia analizy składu ciała :

 • Kobiety w ciąży
 • Pacjenci z rozrusznikiem serca
 • Pacjenci z wszczepionymi metalowymi implantami (przyczyna nieprawidłowego odczytu masy ciała)

Posiadany przez naszą przychodnię analizator składu ciała Tanita korzysta z zaawansowanej technologii umożliwiając zmierzenie impedancji na różnych częstotliwościach. Niższe częstotliwości wykonują pomiar impedancji na zewnątrz błony komórkowej, natomiast wyższe częstotliwości są w stanie przenikać przez błony komórkowe. Przez pomiar impedancji w obu niższych i wyższych częstotliwościach możliwe jest oszacowanie wody zewnątrzkomórkowej (ECW), wody wewnątrzkomórkowej (ICW) i ogólnej zawartości wody w organizmie. Informacje te są niezbędne do dbania o stan naszego zdrowia i uchronienia nas przed zagrożeniami takimi jak: opuchlizna, odwodnienie lub obrzęk. Dodatkowe częstotliwości zapewniają wyższy poziom dokładności w porównaniu do monitorów działającej za pomocą jednej częstotliwości.

Pomiar następuje po wejściu na wagę. Kiedy stoisz na analizatorze, Twoje stopy dotykają czterech metalowych elektrod. Podczas przeprowadzania pomiaru wysyłany jest impuls elektryczny o bardzo niskim natężeniu. Sygnał przepływa przez nasze nogi i brzuch. W przypadku analizatorów segmentowych wbudowane są dodatkowo 4 elektrody w uchwyty do rąk. W tym wypadku sygnał przepływa przez nasze ciało od rąk przez ramiona, klatkę piersiową do nóg. Sygnał bezproblemowo przedostaje się przez wodę oraz tkankę mięśniową. Napotyka opór przy próbie przepłynięcia przez tkankę tłuszczową. Opór ten, nazywany również impedancją, jest mierzony i wprowadzany do specjalnie przygotowanych równań umożliwiających nam otrzymanie analizy składu ciała.

Pomiar składu ciała wykonany analizatorem TANITA pokazuje nam odczyt dla następujących parametrów:

W kolejnym artykule wyjaśnimy jak czytać wyniki dokonanych pomiarów.

Artykuły powiązane:

Zmiana stylu życia skuteczną metodą w walce z miażdżycą

Kriolipoliza, więcej niż kosmetologia, mniej niż chirurgia plastyczna

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka?

wskaźnik BMI może wprowadzać w błąd

Innowacje w Poradni Dietetycznej

Skuteczne odchudzanie w Poradni Dietetycznej

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777