Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Jak skutecznie walczyć z niewydolnością żylną i żylakami?

Obrzęk nóg, uczucie ciężkości, kurcze nocne, to jedne z pierwszych utajonych objawów niewydolności żylnej. Choroba dotyka coraz większą liczbę młodych ludzi. Rozwija się powoli przez lata powodując widoczne wynaczynienia na skórze w okolicy kostek, popękane naczynka, ból kończyn dolnych, a w konsekwencji żylaki. Kto jest najbardziej zagrożony? Czy można skutecznie zapobiegać objawom chorobowym i jak leczyć przewlekłą niewydolność żylną?

Duża grupa osób cierpiąca na choroby naczyń żylnych obciążona jest genetycznie. Nie oznacza to jednak, że nie mogą sobie pomóc i spowolnić proces chorobowy. W momencie zauważenia pierwszych symptomów warto udać się do lekarza. Coraz więcej osób zmaga się z problemami bólowymi nóg, szpetnymi wynaczynieniami w okolicach kostek i  pajączkami na udach. Choć problem wydaje się być estetyczny, a dolegliwości bólowe przypisywane dużemu tempu życia w rzeczywistości sygnalizują poważne zaburzenia w morfologii i fizjologii układu naczyniowego.

Z powodu złej diety, nadwagi i siedzącego stylu życia zauważa się zwiększoną zachorowalność na niewydolność żylną wśród bardzo młodych ludzi. Ponadto objawy chorobowe wzmagają się u kobiet w czasie ciąży, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zabezpieczyć swoje nogi przed dodatkowym obciążeniem. Również mężczyźni zgłaszają się do lekarza z charakterystycznymi dla PNŻ (przewlekłej niewydolności żylnej) dolegliwościami tj. świąd, pieczenie, obrzęk kostek. Siedzący styl życia, mała aktywność ruchowa, nikotynizm i błędy żywieniowe przyczyniają się do nasilenia objawów.

Profilaktyka

Istotnie niewydolność żylna w większości przypadków jest chorobą dziedziczną, jednak czynniki sprzyjające mogą przyspieszyć i pogłębić rozwój choroby. Co robić aby uniknąć przykrych dolegliwości związanych ze schorzeniami naczyń kończyn dolnych?

 1. Unikaj długotrwałego stania lub siedzenia. Jeśli stoisz przenoś ciężar ciała z jednej na drugą nogę. Jeśli długo siedzisz postaraj się często wstawać i przejść się.
 2. Zacznij jeść zdrowo. Dieta bogata w warzywa i owoce, witaminę C, E, PP oraz krzem i błonnik.
 3. Kontroluj wagę ciała i nie dopuść do nadwagi.
 4. Ćwicz. Ruch poprawia cyrkulację żylną. Aktywność fizyczną należy dostosować odpowiednio do  stanu zdrowia i wieku.
 5. Często odpoczywaj, leżąc z nogami lekko uniesionymi do góry (10 cm powyżej poziomu tułowia) zgiętymi w kolanach.
 6. Unikaj gorących kąpieli, pryszniców, sauny, długotrwałego opalania, solarium.
 7. Nie pal! Nikotyna uszkadza ściany naczyń krwionośnych.
 8. Zadbaj o wygodne obuwie. Długotrwałe noszenie wąskich butów na wysokich obcasach utrudnia cyrkulację krwi.
 9. Korzystaj z masaży nóg – drenaż limfatyczny.
 10. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji może przyczynić się do upośledzenia krążenia. Jeżeli w rodzinie istnieją przypadki niewydolności żylnej kończyn dolnych skontaktuj się ze swoim lekarzem.
 11. Regularnie wykonuj kontrolę u lekarza ginekologa. Niektóre schorzenia narządów rodnych współistnieją z niewydolnością żylną.
 12. Stosuj kompresjoterapię – podkolanówki, pończochy i rajstopy uciskowe zmniejszają dolegliwości związane z niewydolnością żylną, hamują rozwój choroby.

Jak widać istnieje duża grupa czynników wzmagających częstość zachorowania na niewydolność naczyń żylnych, która w konsekwencji porowadzi do powstania żylaków kończyn dolnych.

Leczenie

Aby dobrać odpowiednie leczenie i tym samym zmniejszyć objawy chorobowe należy przeprowadzić właściwą diagnostykę kończyn dolnych. Aparat do ultrasonografii Arietta V60 wykorzystuje ulepszoną generację trybu kolorowego obrazowania dopplerowskiego. Pozwala na właściwą ocenę stanu naczyń głębokich żylnych i tętniczych. Lekarz wykonujący badanie USG ma możliwość prowadzenia archiwizacji i porównania obrazów sprzed i po wdrożeniu leczenia z profilaktyką.

W pierwszym etapie chorobowym stosuje się leczenie zachowawcze:

 •  farmakoterapia – zalecane na każdym etapie przewlekłej niewydolności żylnej;
 •  segmentowa lub stopniowa terapia uciskowa kończyn dolnych – zmniejsza ciśnienie żylne i obrzęk nóg;
 •  skleroterapia – polega na ostrzyknięciu naczynia środkiem, który powoduje jego zamknięcie;
 •  laseroterapia – polega na usuwaniu światłem lasera drobnych naczyń na udach i łydkach, które są zbyt małe do zabiegu skleroterapii;

W regionalnym Centrum Zdrowia leczeniem niewydolności żylnej zajmują się chirurdzy: lek. med. Jacek Grabias i dr n. med. Marek Rodzeń. Wykonują  zabieg skleroterapii, laseroterapię oraz  zalecają profilaktykę uciskową oraz preparaty farmakologiczne. Nasi lekarze pragną skutecznie leczyć przewlekłą niewydolność żylną oraz żylaki, dlatego informują pacjentów, że część zadania należy do nich.

Tylko łączone terapie przynoszą najlepsze efekty i hamują rozwój choroby. Dlatego tak ważna jest wiedza i świadomość pacjenta na temat objawów i profilaktyki. Jeżeli pacjent zastosuje się do zaleceń kompresjoterapii zmniejszą się jego dolegliwości bólowe, a proces leczenia po zabiegach będzie znacznie szybszy. Niestety błędnym przekonaniem jest, że specjalistyczne produkty uciskowe stosuje się tylko na czas nasilenia bólów nóg i  rekonwalescencji pozabiegowej. Osoby, które obserwują u siebie przewlekły dyskomfort, ucisk i obrzęk nóg powinny używać wyłącznie podkolanówek, pończoch, rajstop uciskowych, tzn. wspomagających krążenie i zmniejszających podwyższone ciśnienie krwi w naczyniach. Ta zasada dotyczy również mężczyzn. Na rynku  znajdują się także wyroby dedykowane typowo panom.

W Regionalnym Centrum Zdrowia umożliwiliśmy naszym pacjentom dostęp do specjalistycznych produktów uciskowych. Podkolanówki, skarpety męskie, pończochy i rajstopy firmy Veera rekomendowane są przez naszych chirurgów jako profilaktyka i metoda kompresjoterapii w przewlekłej niewydolności żylnej oraz żylakach. Oferujemy usługi łączone tj.

- konsultację chirurga i dobór odpowiedniego rozmiaru produktu uciskowego;

- zabieg skleroterapii lub laseroterapię wraz z doborem skarpet, podkolanówek, pończoch czy rajstop uciskowych;

Zapraszamy na konsultację i diagnostykę w kierunku przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków. Na wizycie lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, wykonuje USG żył/tętnic kończyn dolnych, zaleca odpowiednią terapię i kompresjoterapię.

Jesień to najlepszy moment na podjęcie terapii leczenia przewlekłęj niewydolności żylnej i żylaków. Zapozanaj sie z ofertą RCZ i umów się na wizytę.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777