Usługi

Skleroterapia

Skleroterapia (obliteracja) to najmniej inwazyjna metoda leczenia małych żylaków kończyn dolnych oraz tzw. "pajączków" przez ich zasklepienie. W tym celu do uszkodzonego naczynia podaje się środek farmakologiczny, który powoduje obkurczenie i zasklepienie uszkodzonych naczyń. Leczenie tego typu sprowadza się do podawania serii zastrzyków, które nie wymagają pobytu w szpitalu i tym samym nie wyłączają pacjenta z codziennych obowiązków.

 

Stan żył jest dokładnie diagnozowany przez lekarza specjalistę poprzez badanie USG Doppler kolor:

  • sprawdzany jest przepływ krwi wewnątrz układu żylno - tętniczego,
  • wykluczane jest ryzyko zakrzepicy,
  • dobierane są odpowiednie pończochy, które zapewniają pomyślność zabiegu,
  • określana jest ilość wstrzyknięć, a tym samym omawiany jest efekt zabiegu.

Przebieg zabiegu

Pacjent zgłasza się na zabieg w założonych zaraz po przebudzeniu pończochach przeciw żylakowych. Zabieg trwa około 15 - 30 minut. Lekarz wykonuje w tym czasie kilka zastrzyków, przy użyciu cieniutkiej igły. Zaraz po ostrzyknięciu miejsc problemowych zakładany jest opatrunek uciskowy w postaci pończochy w celu zbliżenia się do siebie podrażnionych ścianek naczynia. Ucisk przyspiesza proces zwłóknienia, a zamknięcie światła żylaka jest trwałe. Pończochę nosi się po zabiegu bez przerwy przez 24 godziny, a w następnych dniach od rana do wieczora.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien spacerować przez około 30 minut. Lekarze wręcz zabraniają leżenia czy też siedzenia w tym okresie. Zalecane jest też prowadzenie aktywnego trybu życia, włączając w to spacery. Niewskazane jest natomiast stanie i długotrwałe pozostawanie w bezruchu. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, będący rezultatem noszenia opaski uciskowej. Opuchlizna mija po zdjęciu opatrunku. Jeżeli jednak pod opaską uciskową powstaje duży obrzęk i odczuwalny jest ból należy poluzować opaskę i skontaktować się z lekarzem.

Zabieg poprzedza:

  1. Konsultacja chirurgiczna.
  2. USG Doppler żył kończyn dolnych.
  3. Zakup pończoch przeciw żylakowych po konsultacji chirurgicznej.
  4. Zakup Aethoxysklerolu na receptę przepisaną przez lekarza.
  5. Wykonywanie skleroterapii przez chirurga tylko prywatnie – NFZ nie refunduje.

Zabieg Skleroterapii wykonywany jest w naszej Poradni Chirurgii Ogólnej


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777