Usługi

Rektoskopia

Rektoskopia

Rektoskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie  oglądanie śluzówki odbytu i końcowego odcinka jelita grubego jakim jest  odbytnica. Badanie przeprowadza się przy użyciu rektoskopu, instrumentu  wyposażonego w układ optyczny przenoszący obraz z wnętrza ciała. Ważną  zaletą rektoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu ocenienia stanu  śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki  budzącej podejrzenie zmian chorobowych.

Wskazaniem do przeprowadzenia rektoskopii jest:

  • podejrzenie wczesnych okresów rozwoju raka odbytu, odbytnicy i okrężnicy;
  • podejrzenie stanów przedrakowych pod postacią polipów;
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
  • endometrioza;
  • bóle lędźwiowe i krzyżowe;
  • ustalenie przyczyny krwawień, biegunek.

Przygotowanie do badania

Niezbędne badania dodatkowe - nie są konieczne.

Sposób przygotowania do badania.

Jeżeli zalecany poniżej sposób przygotowania nie może być zastosowany u danego pacjenta, to o innym rodzaju przygotowania decyduje lekarz kierujący na badanie.

W przeddzień badania ostatnim posiłkiem jest zupa podczas obiadu, następnie pacjent spożywa tylko płyny. W czasie pory obiadowej i kolacyjnej pacjent połyka po 2 tabletki Bisacodylu. Po zażyciu tabletek Bisacodylu następuje oczyszczanie się jelita i oddawanie luźnych, wodnistych stolców. W dniu badania można pić płyny, a na śniadanie zjeść jogurt.

UWAGA - obowiązujące zasady wykorzystania do badania sprzętu jednorazowego użytku ograniczają do minimum ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych (w tym wirusowego zapalenia wątroby) w trakcie procedur endoskopowych. Z uwagi na to, aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym (w tym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i/lub B) nie są bezwzględnie konieczne do wykonania badania.

Leki

W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Wyjątek stanowią leki obniżające stężenie glukozy we krwi, stosowane przez osoby z cukrzycą. Sposób dawkowania tych leków powinien być zdefiniowany przez lekarza kierującego na badanie. Ponadto pacjent powinien poinformować lekarza o przyjmowaniu leków zaburzających krzepliwość krwi np. Acard, Polocard, Sintrom, Acenocumarol, Warfin itp. Konieczne jest ich odstawienie na 5 dni przed badaniem, ze względu na możliwość wystąpienia krwawienia z błony śluzowej odbytnicy podczas wykonywania badania lub pobierania wycinków do badania histopatologicznego.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi.

Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań endoskopowych i karty informacyjne ze szpitala. Poinformuj o przyjmowanych lekach. Podczas badania poinformuj o nagłych dolegliwościach.


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777