Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Jak przygotować się na wizytę u dietetyka?

Pierwsza wizyta u dietetyka trwa 30 minut. Podstawowym elementem jest dokładny wywiad. Jest on niezbędny do tego, by sformułować właściwe zalecenia żywieniowe, a później ustalić indywidualną dietę. Przed wizytą warto zastanowić się nad tym, jak wyglądają nasze obecne posiłki, jeśli mamy więcej czasu możemy swoje menu z 2-3 dni zapisać na kartce, ułatwi to analizę Twojego żywienia podczas wizyty w gabinecie. Warto wcześniej zastanowić się nad tym, co najczęściej jadamy, jak często i w jakich ilościach, czego zdecydowanie nie lubimy, ile płynów i jakie przyjmujemy dziennie.

Poza tym możemy się spodziewać pytań dotyczących wcześniejszych prób schudnięcia czy zmiany nawyków żywieniowych, aktualnego stylu życia, codziennej aktywności fizycznej, ewentualnych nałogów (kawa, alkohol, papierosy) oraz stanu zdrowia.

Bardzo często wszelkie próby redukcji kilogramów kończą się niepowodzeniem, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze przewlekłe schorzenia spowalniają metabolizm. Dlatego na pierwszej wizycie padną pytania o choroby zarówno nasze jak i naszej najbliższej rodziny. Dieta ma olbrzymi wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucie. Często niewielki zmiany w menu sprawiają, że dolegliwości chorobowe ustępują, poprawiają się wartości cholesterolu, ciśnienia tętniczego, mamy więcej energii i czujemy się znacznie lepiej. Kilogramy wówczas same spadają.

Mamy to szczęście, że w Poradni Dietetycznej Regionalnego Centrum Zdrowia przyjmuje pani dietetyk Magdalena Rybicka-Wachowska – specjalistka w układaniu zaleceń żywieniowych pod kontem współistniejących schorzeń (tj. zaburzenia hormonalne, nadciśnienie, cukrzyca, problemy z płodnością i wiele innych)

Co warto ze sobą zabrać?

Szykując się na spotkanie z dietetykiem warto zabrać ze sobą wyniki ostatnio przeprowadzonych badań laboratoryjnych oraz przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety. Dużo osób decyduje się na zażywanie suplementów pod wpływem reklamy, nie konsultując wcześniej tej decyzji z żadnym specjalistą. Spotkanie z dietetykiem może być okazją do tego, by zweryfikować, czy dodatkowe uzupełnienie naszych posiłków witaminami, składnikami mineralnymi czy innymi składnikami, jest zasadne.

Ponadto dobrze jest wypełnić ANKIETĘ i przynieść ją na pierwszą wizytę. Usprawni to przeprowadzenie wywiadu i pozwoli na głębsza analizę podanych informacji.

Ważenie i analiza danych

Typowym elementem wizyty w gabinecie dietetyka są pomiary masy oraz składu ciała. Określenie składu ciała najczęściej dokonywane jest metodą bioimpedancji polegającą na pomiarze oporu elektrycznego tkanek (mięśnie z racji wielokrotnie wyższej zawartości wody są zdecydowanie lepszym przewodnikiem prądu niż tkanka tłuszczowa). Jest to pomiar całkowicie bezpieczny i bezbolesny, jednakże wiarygodność jego wyników uzależniona jest od wcześniejszego przygotowanie się. Zaleca się, by minimum godzinę przed pomiarem nie spożywać żadnych pokarmów oraz nie ćwiczyć intensywnie. Dodatkowo nie powinno przystępować się do pomiaru z pełnym pęcherzem, a w przypadku kobiet – w czasie menstruacji. Określenie kompozycji ciała jest szczególnie istotne w przypadku osób z nadwagą, gdyż wysokiej masie ciała nie zawsze towarzyszy nadmiar tkanki tłuszczowej. Regularne badanie poziomu tkanki mięśniowej i tłuszczowej pozwala obserwować zmiany zachodzące na skutek stosowanej diety oraz treningów. Badana osoba staje na wadze na boso bez metalowej biżuterii. Przyjmuje swobodna postawę stojącą. Badanie jest bezbolesne i trwa kilkadziesiąt sekund. Na podstawie danych dietetyk określa plan żywieniowy i program odchudzający. Pomiar ta metoda określa również wiek metaboliczny naszego ciała. Nie zawsze nasz wiek biologiczny jest adekwatny do wieku naszych organów, mięśni. Na wynik wieku metabolicznego wpływa stosunek poszczególnych wartości składu masy ciała (tłuszczu, mięśni, wody, kości i organów wewnętrznych). Niestety osoby zmagające się z otyłością zawsze maja podwyższony wiek metaboliczny. Pocieszający jest jednak fakt, że w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej zmniejsza się również wiek metaboliczny.

Na co możemy liczyć?

Dokładnie przeprowadzony wywiad oraz wyniki pomiaru składu ciała są podstawą do ustalenia wstępnych zaleceń żywieniowych. Dla niektórych są one wystarczającym bodźcem mobilizującym do wprowadzenia zmian w swojej diecie, jednak większość osób wybiera się do specjalisty z prośbą o rozpisanie konkretnego jadłospisu. Taki jadłospis otrzymujemy zwykle na drugiej wizycie, gdy dietetyk zbierze wystarczającą ilość informacji na temat naszego sposobu żywienia oraz preferencji kulinarnych. Ustalenie indywidualnej diety może zająć sporo czasu, zwłaszcza w przypadku osób ze złożonymi problemami zdrowotnymi.

Jeżeli zdecydujesz się rozpocząć odchudzanie z naszą pomocą możesz liczyć nie tylko na pomoc dietetyczną, ale także na wsparcie psychologiczne i motywacyjne. Ponadto pani Magdalena współpracuje z lekarzami z Regionalnego Centrum Zdrowia i w razie problemów zdrowotnych kieruje na konsultacje do specjalistów.

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777