Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Zadanie publiczne dotyczące wczesnego rozpoznawania chorób nowotworowych mieszkańców gminy Zbąszyń

Po raz kolejny Gmina Zbąszyń kieruje do mieszkańców zadanie publiczne mające na celu podniesienie świadomości w zakresie profilaktyki  prozdrowotnej oraz promowanie prawidłowych zachowań wśród osób zagrożonych chorobami nowotworowymi.

W 2016 roku  26,5% zgonów w Zbąszyniu spowodowanych było chorobami nowotworowymi. Jest to wartość porównywalna do średniej dla województwa wielkopolskiego. Choroby nowotworowe stanowią jeden z największych problemów współczesnej medycyny. Diagnoza nie zawsze oznacza wyrok. Szanse na wygranie walki z chorobą zależą od wielu czynników. Najważniejsze jest, by odpowiednio wcześnie wykryć nowotwór.

Gmina Zbąszyń przy współpracy z Fundacją Ochrona Zdrowia Opieka i Troska pragną przeprowadzić badania przesiewowe osób z grupy ryzyka.

Zadanie publiczne obejmuje  działania edukacyjne i informacyjne w kierunku profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy oraz raka jelita grubego.

Zakres działań skierowany jest do kobiet w przedziale wiekowym 40-59 - dotyczy diagnostyki nowotworowej gruczołu piersiowego i szyjki macicy.

W zakresie profilaktyki raka jelita grubego działania obejmą zarówno mężczyzn jak i kobiety po 55 roku życia.

Planowane są spotkania edukacyjne mające na celu poszerzenie wiedzy odnośnie czynników ryzyka wystąpnienia chorób nowotworowych oraz wdrożenie właściwych prozdrowotnych zachowania, które przyczynią się do zmiany stylu życia i tym samym wpłyną na zmniejszenie zachorowalności wśród mieszkańców gminy Zbąszyń.

Osoby zainteresowane będą mogły uczestniczyć w wykładach tematycznych, które wygłoszą:

- lekarz medycyny rodzinnej Tomasz Walkowiak - specjaliste w badaniach USG, posiada I i II st. specjalizacji z pediatrii, swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe wykorzystuje w badaniach ultrasonogrficznych zarówno dorosłych jak i najmłodszych dzieci

- lek.med. Jacek Grabias - specjalista chirurgii ogólnej, gastroenterologicznej, zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób proktologicznych. Wykonuje badanie rektoskopem oraz usuwanie hemoroidów metodą Barona

- ginekolog lek.med. Zygmunt Iciek - zajmujący sie kompleksową diagnostyką i leczeniem problemów ginekologicznych, położniczych oraz problemów wysiłkowego nietrzymania moczu

- psychodietetyk Magdalena Rybicka-Wachowska - specjalizująca się w komponowaniu indywidualnych zaleceń żywieniowych pod kątem problemów zdrowotnych

 

 

Aby wziąć udział w akcji należy do końca lipca wypełnić ankietę i złożyć ją w siedzibie Fundacji (tj. budynek Regionalnego Centrum Zdrowia. Na tej podstawie zostanie wyłoniona grupa uczestników zadania publicznego, którzy skorzystaja z darmowych badań i konsultacji. W przypadku dużej ilości kandydatów o przystąpieniu do zadania będzie decydować data złożenia ankiety.

 

Zadanie publiczne  "Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku działań wczesnego rozpoznawania nowotworów wśród mieszkańców gminy Zbąszyń"  jest kontynuacją zeszłorocznego zadania mającego na celu rozpoznanie zdarzeń sercowo-naczyniowych wśród osób starszych. Dane statystyczne ujawniają, że zarówno w Polsce jak i w Zbąszyniu na drugim miejscu wśród przyczyn śmierci osób są choroby nowotworowe. Choroby sercowo-naczyniowe  znajdują się na pierwszym miejsce w rankingu przyczyn umieralności.

Szczegółowe informacje na temat zadania publicznego dostępne będą na stronach internetowych Fundacji Ochrona Zdrowia, Opieka i Troska, Regionalnego Centrum Zdrowia i Urzędu Miasta i Gminy Zbąszyń, a także na plakatach, ulotkach i w Zbąszyńskiej Telewizji Kablowej.

Wypełnione ankiety należy złożyć w siedzibie Fundacji (budynek Regionalnego Centrum Zdrowia w Zbąszyniu ul. Na Kępie 3).

ANKIETA - pobierz aby wypełnić

PLAKAT

ULOTKA

 

 

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777