Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

Rak piersi to wciąż choroba będąca wysoko w rankingu zachorowalności i umieralności wśród kobiet w Polsce. Choć problem jest mocno nagłaśniany nadal do lekarzy trafiają kobiety zbyt późno. Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. My również pragniemy w tym szczególnym czasie przypomnieć naszym pacjentkom o tym, jak ważne są regularne samokontrole i badania profilaktyczne (USG lub mammografia).

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród kobiet w Polsce. Statystycznie co piąta kobieta leczona onkologicznie choruje na raka piersi. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem, jednak nie zwalnia to młode kobiety z przeprowadzania badań kontrolnych. Istnieją bowiem czynniki ryzyka zwiększające zachorowalność na tę chorobę. Należą do nich:

- płeć - rak piersi znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn

- wiek - ryzyko zachorowania u obu płci wzrasta z wiekiem. Po 35. roku życia należy przynajmniej raz w roku wykonać badanie USG piersi. Kobiety po 50 roku życia co 2 lata powinny wykonać mammografię

- czynniki genetyczne - zaledwie 5-10% nowotworów piersi jest dziedziczona. Reszta to skutek mutacji genowych powstałych w ciągu całego życia. Na te szkodliwe przemiany genów ma wpływ nasza dieta, styl życia i używki

- styl życia - przewlekły stres stanowi zapewne zły wpływ na ogólny stan zdrowia, ale jednoznacznie nie można określić jego wpływu na zachorowalność na raka piersi. Natomiast stwierdzono, że dieta bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, nadwaga i nadmierne spożywanie alkoholu są czynnikiami sprzyjającym wystąpieniu tej choroby

- czynniki reproduktywne - czyli wczesny wiek pierwszej miesiączki i późny ostatniej, wiek pierwszej donoszonej ciąży

- czynniki hormonalne - stosowanie antykoncepcji dłużej niż 8 lat, lub hormonalnej terapii zastępczej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

- inne nowotwory przebyte w przeszłości

- zmiany łagodne i gęstość tkanki gruczołowej

Do najczęstszyn objawów budzących niepokój należą:

  • wyczuwalne guzy w obrębie gruczołu piersiowego
  • zmiana wielkości, lub kształtu piersi
  • zabiarwiony krwią wyciek z brodawki sutkowej
  • zmniana o charakterze owrzodzenia na skórze piersi

Aby  uchronić się przed przykrymi konsekwencjami choroby nowotworowej sutka należy regularnie przeprowadzać kontrole. Palpacyjne badanie piersi pacjentka może wykonywac sobie sama. Najlepiej przeprowadzać je w pierwszych dniach cyklu, kiedy gruczoły mlekowe są obkurczone.

Kobiety w wieku 30-50 powiny regularnie badać piersi metoda USG. Ultrasonografia to badanie  bezbolesne, nieinwazyjne, nie wymaka specjalnych przygotowań, można je przeprowadzić w dowolnej fazie cyklu. Pozwala wykryć zmiany w strukturze gruczołów sutka.  Na kolejną kontrolę należy przynieść opis z poprzedniej, aby lekarz mógł porównać z aktualnym badaniem.

U kobiet po 50 roku życia spada poziom hormonów żeńskich, a okres menopauzy jest szcególnie trudnym czasem dla nich. Dlatego tak istotne jest, by właśnie w tym momencie zatroszczyć się o siebie i regularnie kontrolować stan swoich  piersi, gdyż często u Pań po 50. r.ż. wszelkie zgrubienia w tkance gruczołowej mają charakter nowotworowy. 

Październik jest miesiącem, w którym namawiamy wszystkie kobiety  bez względu na wiek do wykonania badania USG piersi. W Regionalnym Centrum Zdrowia w Zbąszyniu takie badania wykonuje lek.med. Tomasz Walkowiak i lek.med. Dariusz Odbieżałek.  Lekarze pracują na urządzeniu USG  Arietta V60, który jest najnowszym osiągnięciem firmy Aloka Hitachi, niezwykle czułym i posiadającym olbrzymią rozdzielczość. Urządzenie doskonale sprawdza się  w diagnostyce norotworowej oraz biopsjii mammotomicznej gruboigłowej sutka.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777