Usługi

Mammotomiczna biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią

Mammotomiczna biopsja piersi, inaczej biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią, to jedno z najnowocześniejszych metod diagnozowania raka piersi, która została wprowadzona w 1999 r. Do tego czasu jedynymi metodami diagnostyki w tym zakresie były trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa, gruboigłowa i chirurgiczna. Dzięki biopsji mammotomicznej w ciągu kilkunastu minut, za pomocą jednego nakłucia można pobrać kilka fragmentów tkanki do badania histopatologicznego, a także leczyć łagodne zmiany w piersi.

Mammotomiczna biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią, choć bardzo potrzebna, nie musi być wykonywana u każdej pacjentki. Wskazaniem do jej przeprowadzenia jest każda zmiana lita w piersi, czyli każdy guz znaleziony w USG, który wymaga weryfikacji biopsyjnej. Pamiętajmy także, że zmiany w piersiach można wykryć na wiele sposobów. Najprostszym i najtańszym jest regularne samobadanie, a mniej więcej od 35 roku życia zalecane jest kobietom regularne wykonywanie USG i od 50 roku życia mammografii. Dopiero gdy, w wyniku tych badań, uzyskany wynik jest niepokojący potrzebne są dalsze badania diagnostyczne. Lekarz decyduje czy to będzie właśnie biopsja czy inne dodatkowe, wskazane przez niego badania.

Na chwilę obecną biopsja gruboigłowa jest standardem w przypadku zmian podejrzanych w piersi, a biopsja mammotomiczna jest po prostu szczególnym jej rodzajem. To lekarz – na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania USG – decyduje, czy skierować pacjentkę na klasyczną biopsję gruboigłową czy przeprowadzić biopsję gruboigłową piersi wspomaganą próżnią pod kontrolą USG. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że operator, aby wykryć podejrzaną zmianę w piersi, nie musi jej czuć, a wystarczy że widzi ją na USG. Metoda ta pozwala w prostym badaniu wykryć nawet bardzo małe, niewyczuwalne pod palcami guzki.

Samo badanie to odbywa się w pozycji leżącej i polega na pobraniu wycinka z guza, który jest przekazywany do badania histopatologicznego. Sam wycinek pobiera się w znieczuleniu miejscowym, a uzyskana próbka z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Na tej podstawie ustalany jest dalszy sposób postępowania oraz ewentualne późniejsze leczenie. W przypadku, kiedy podejrzewamy, że zmiana może być nowotworem złośliwym, zostawiamy w środku znacznik, czyli marker tak, aby mieć pewność co do lokalizacji zmiany. Natomiast gdy mamy do czynienia ze zmianami łagodnymi (np. gruczolako-włókniakami czy torbielami) możemy te zmiany usunąć w piersi. Badanie to sprawdza się zatem zarówno do metody diagnostycznej dla guzów podejrzanych, jak i metody terapeutycznej w przypadku zmian łagodnych, dzięki której pacjentka unika leczenia operacyjnego.

Biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią, nie wymaga późniejszego zakładania szwów i pozostawia zaledwie dwumilimetrową bliznę, bo nie musimy robić rozległego cięcia, tak jak w przypadku zwykłego leczenia chirurgicznego. Po upływie 2-3 tygodni nie powinno być śladu po miejscu wkłucia.  Sama procedura zabiegowa trwa od 10 do 30-40 minut, w zależności od tego, jaka jest wielkość guza i czy jest pobierany po prostu wycinek czy też próbujemy wyciąć zmianę w całości, jeśli jest to zmiana łagodna. Po tej procedurze wykonujemy opatrunek uciskowy – tak aby zabezpieczyć obszar wkłucia i zminimalizować ryzyko krwawienia z tego miejsca. Pacjentka zostaje poddana około półgodzinnej obserwacji, która pozwoli sprawdzić i ocenić jej stan po badaniu. Po tym czasie pacjentka spokojnie może wrócić do domu.

Regionalne Centrum Zdrowia  zapewnia możliwość skorzystania prywatnie z mammotomicznej biopsji gruboigłowej piersi wspomaganej próżnią, z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Zabieg wykonywany będzie przez dr n. med. Marka Rodzenia, doświadczonego lekarza specjalisty chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Zachęcamy wszystkie Panie do regularnego samobadania piersi, a te, których niepokój wzbudzą zmiany w okolicach gruczołów piersiowych, namawiamy do wykonania badaniani USG.

KADRA LEKARSKA

  1. lek. med. Dariusz Odbieżałek, radiolog
  2. lek. med. Tomasz Walkowiak, pediatra, ze specjalizacją z medycyny rodzinnej, uprawnienia do wykonywania badań  USG
  3. lek. med. Zygmunt Iciek, ginekolog

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777