Informacje

2016 grudzień

Biała sobota - badania słuchu dostosowane do wieku rozwojowego dziecka

 

DEKRET ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA: Drogie dzieci i rodzice, jako Święty Mikołaj chcę Wam zwrócić uwagę na wagę badań słuchu, które nie tylko muszą być dostosowane do wieku rozwojowego dziecka, ale trafna diagnoza wymaga kilku badań. Taka okazja nadarza się w Białą Sobotę 17 grudnia bieżącego roku. Nasze najmłodsze pociechy zapraszamy na badanie otoemisji akustycznej oraz. tympanometrii, nieco starsze dzieci będą mogły skorzystać z badania audiometrią tonalną. Wszystko pod fachowym okiem mojego pomocnika dr n. med. Waldemara Wojnowskiego, laryngologa.

 

RODZAJE BADANIA SŁUCHU PODCZAS BIAŁEJ SOBOTY

Współczesna audiologia posługuje się badaniami diagnostycznymi, które pozwalają na bardzo wczesne i dokładne wykrycie wady słuchu bez względu na wiek osoby badanej. Obecnie każdy noworodek w Polsce poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu (Screening słuchu) – pozwala to na wstępne ustalenie, czy nasze dziecko ma problemy ze słuchem.

My z całej gamy, tego dnia zastosujemy trzy badania:

AUDIOMETRIA TONALNA - badanie polega na podawaniu do ucha osoby badanej tonów czystych o różnych częstotliwościach na drodze przewodnictwa powietrznego, a następnie kostnego. Osoba badana zakłada słuchawki na uszy i sygnalizuje najcichsze natężenie tonu, który słyszy; wynikiem badania jest audiogram, na którym pokazany jest, wykreślony za pomocą krzywej audiometrycznej próg słyszenia. Jak widzicie drodzy rodzice, to badanie wymaga współpracy dzieci z osobą je badającą. Dlatego to badanie kierujemy do tych naszych "bystrzaków" albo tych dzieci, które ukończyły 5. rok życia

OTOEMISJA – polega na rejestracji otoemisji akustycznych przy pomocy monitorowej sondy umieszczonej w kanale ucha zewnętrznego. Jest to nieinwazyjna, obiektywna metoda badawcza, mająca szerokie zastosowanie w diagnostyce audiologicznej. Nie jest badaniem ilościowym stanu narządu słuchu, lecz tylko oceną sprawności mechanicznej receptora słuchu. Badanie jest bezbolesne, można je wykonać u bardzo małych dzieci.

TYMPANOMETRIA (audiometria impedancyjna) - badanie takie rejestruje ruchy błony bębenkowej w reakcji na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. Pomiary ruchów błony bębenkowej i ciśnienia ucha środkowego są przeprowadzane w celu określenia czy ucho środkowe nie jest naruszone. Badanie jest pomocne przy określeniu rodzaju ubytku słuchu u dziecka, a także przy diagnostyce infekcji ucha środkowego. Badanie jest bezbolesne, trwa bardzo krótko i nie wymaga aktywnego udziału dziecka. Stąd także kierowane jest do małych dzieci.

Teraz uzbrojeni w wiedzę możecie już śmiało zapisywać się na badania audiologiczne, które tego dnia wykonywać będzie moja asystentka: Anna Hashimoto, dyplomowany protetyk słuchu, specjalista badań audiologicznych.

Dzieci, które mają problemy z chrapaniem, częstym zapaleniem gardła czy ucha zapraszam do wspomnianego już wcześniej dr n. med. Waldemara Wojnowskiego, laryngologa.

NA MNIE JUŻ CZAS, POZDRAWIAM ŚWIĘTY MIKOŁAJ!

I DO ZOBACZENIA W SOBOTĘ 17 GRUDNIA.  PAMIĘTAJCIE O WCZEŚNIEJSZEJ REJESTRACJI, BO LICZBA MIEJSC OGRANICZONA!


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777