Informacje

2017 marzec

BIAŁA SOBOTA z okazji Święta Kobiet

 

Zapraszamy po raz kolejny na Białą Sobotę w dniu 11.03.2017 roku. Jak zwykle liczba miejsc ograniczona, dlatego już dziś zachęcamy do rejestracji osobistej w Regionalnym Centrum Zdrowia w Zbąszyniu, ul. Na Kępie 3 lub telefonicznie (68) 386 77 77.

Bezpłatne badania będą skierowane głównie do naszych pań i dotyczyć będą USG piersi oraz konsultacji ginekologicznych, w tym szczególnie w zakresie wysiłkowego nietrzymania moczu. Ponadto zapraszamy do skorzystania po raz pierwszy z usług naszej nowej poradni diabetologicznej.  

Ten dzień będzie także okazją do spotkania z uczestniczkami naszego PROGRAMU METAMORFOZY i bezpośredniego uzyskania informacji na temat efektów jakie przyniosły zabiegi medycyny estetycznej w ich przypadku. Nasza kosmetolog podczas indywidualnych konsultacji będzie służyła radą i pomocą w zakresie określenia programu zabiegów indywidualnych dla każdej z zainteresowanych efektami medycyny przeciwstarzeniowej.

 

Badanie USG piersi, które będzie wykonywał lek. med. Tomasz Walkowiak, jest jedną z metod profilaktycznych i diagnostycznych w chorobach piersi. Pozwala na łatwe zobrazowanie budowy anatomicznej gruczołu piersiowego oraz na wykrycie nieprawidłowości w obrębie tego narządu, np. nowotworu piersi. Jest ono zupełnie bezpieczne, dlatego też może być wykonywane także u kobiet w ciąży.

Każda kobieta, która ukończyła 20 lat, powinna raz w miesiącu poddawać się samokontroli i badać swoje piersi w domu. Każdy guzek wykryty podczas samokontroli piersi lub w czasie badania palpacyjnego przez lekarza wymaga „czujności onkologicznej”: systematycznej obserwacji i regularnej kontroli pacjentki, a w przypadku braku cofania się zmiany – poszerzenia diagnostyki o badania obrazowe.

Kobiety między 20. a 40. rokiem  życia powinny być badane przez lekarza co 3 lata, a starsze – co rok. Nie ma jednej wersji wśród lekarzy, kiedy należy rozpocząć regularne badanie się. Większość onkologów jednak uważa, że wiek 40 lat jest tym, kiedy powinno się rozpocząć regularne badania piersi. Do 50 roku życia preferowane jest badanie ultrasonograficzne, natomiast po 50. zaleca się mammografię.

Badanie USG piersi zaleca się głównie kobietom młodym, do 50. roku życia. Jest to spowodowane budową piersi. U kobiet młodych w sutkach znajduje się więcej tkanki gruczołowej, która jest bardzo dobrze widoczna na USG. Nie sprawdza się u nich mammografia, gdyż bardziej zbite i guzkowate utkanie gruczołu sutkowego utrudnia odróżnienia tkanki prawidłowej od zmienionej. Ponadto tkanka gruczołowa powoduje na zdjęciu z mammografii jasny obraz. Dlatego jest to nieskuteczna metoda dla osób młodszych. USG może jednak być wykonywane również u  osób starszych, ponieważ stanowi idealne dopełnienie po wykonanej mammografii.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu, czyli wykonywaniu czynności, które powodują wzrost ciśnienia w brzuchu. Początkowo mocz gubiony jest przy dużym wysiłku fizycznym, stopniowo jednak nawet chodzenie powoduje jego wyciek. W najcięższych postaciach mocz gubiony jest także w spoczynku.

Jest to najczęstszy typ nietrzymania moczu, spowodowany nieprawidłowym mechanizmem zamknięcia cewki moczowej. Istnieją dwa typy wysiłkowego NTM, które często współistnieją: anatomiczny (nadmierna ruchomość pęcherza i cewki moczowej), zwieraczowy (osłabienie mięśnia zwieracza cewki).

Dolegliwość ta dotyczy w szczególności kobiet. Wysiłkowe NTM występuje u co siódmej kobiety w wieku powyżej 20 lat. Prawie co czwarta kobieta (24%) w wieku od 18 do 48 lat cierpi na wysiłkowe NTM. Ok. 37% kobiet pomiędzy 35 a 54 rokiem życia doświadczyło objawów wysiłkowego NTM, a ok. 39% kobiet po ukończeniu 55 lat. Wśród 63% kobiet z wysiłkowym NTM pierwsze objawy pojawiły się przed 50, a u 18% przed 29 rokiem życia.

Mimo znacznego dyskomfortu, jaki wywołuje ta choroba, zaledwie mniej niż połowa kobiet zgłasza się ze swoim problemem do lekarza. Bardzo często osoby cierpiące z tego powodu zaczynają się wycofywać z życia zawodowego i społecznego, co w efekcie odbija się negatywnie na ich jakości życia. W naszym ośrodku oferujemy profesjonalną i dyskretną obsługę pacjenta.

Lekarzem wykonującym zabieg Incotilase - laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu - jest lek. med. Zygmunt Iciek, który posiada także wieloletnie doświadczenie w operacyjnym leczeniu nietrzymania moczu. Fakt ten oraz doświadczenia z wykonanych zabiegów laserowych gwarantują, że wspólnie z pacjentką wybierze najlepszą metodę leczenia. 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777