Usługi

Osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym (PRP), to jedna z nielicznych metod medycyny estetycznej, której działanie i skuteczność poparte są badaniami naukowymi. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego to jedna z najbardziej bezpiecznych metod. Osocze nie ma w zasadzie działań ubocznych, nie zaszkodzi i nie uczuli, bo korzystamy z zasobów własnego organizmu, nie wstrzykujemy niczego obcego.

 

Głównymi składnikami krwi jest płynne osocze oraz zawieszone w nim komórki (erytrocyty, czyli czerwone krwinki, leukocyty czyli białe krwinki i trombocyty, czyli płytek krwi). Do zabiegu osoczem bogatopłytkowym wykorzystywana jest tylko odwirowana część krwi, półprzezroczysta, o żółtawym zabarwieniu, w której nie ma czerwonych krwinek. Są za to w dużej ilości płytki krwi, i to o nie chodzi w tym zabiegu, bo to one są silnym stymulatorem poprzez uwalniane po wstrzyknięciu czynniki wzrostu, które powodują regenerację komórek.

 

 

 

 

 

 

 

Wskazania do zastosowania osocza bogatopłytkowego w ortopedii

  • przewlekłe zwyrodnienienia
  • uszkodzone ścięgna i stawy tj: łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zapalenie ścięgna Achillesa, zaburzenia zrostu kostnego, kolano skoczka

Osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się także w ortopedii i medycynie sportowej do leczenia urazów i kontuzji tkanek miękkich (mięśni i ścięgien) oraz stawów. W efekcie dochodzi do przyspieszenia regeneracji tkanek, zmniejszenia dolegliwości bólowych i szybszej rekonwalescencji pacjenta.

W chorobach zwyrodnieniowych stawów PRP podaje się dostawowo same lub w połączeniu z kwasem hialuronowym dla zwiększenia skuteczności terapeutycznej poprzez synergiczne działanie obu tych metod. Pacjenci po zabiegu odczuwają zmniejszenie dolegliwości bólowych, a w dalszej perspektywie dochodzi do bio-odnowy stawu. W przypadku znacznego zaawansowania zmian zwyrodnieniowych w stawach metoda ta daje możliwość poprawienia funkcyjności zmienionych stawów i wydłużenia ich żywotności na przykład w oczekiwaniu na endoprotezę, szczególnie jeżeli jest stosowana w połączeniu z przeszczepem tkanki tłuszczowej wzbogaconej komórkami macierzystymi. Po zabiegu u chorych dochodzi do znacznego zmniejszenia dolegliwości bólowych co w konsekwencji podnosi komfort ich życia.

Niektórzy pacjenci mylą pojęcie osocza bogatopłytkowego (PRP) z komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste – ekstrakt, są pozyskiwane z tkanki tłuszczowej pacjenta uzyskanej w procesie liposukcji, która po obróbce mechanicznej i enzymatycznej eliminuje wszystkie inne komórki oprócz komórek macierzystych. Taki preparat zawiera ponad 90 % czystych, żywych komórek macierzystych. Podanie go pacjentowi do uszkodzonej tkanki lub stawu powoduje ich namnażanie i przekształcenie się w tkankę, do której zostały podane. Często dla podniesienia skuteczności zabiegu są one podawane razem z osoczem bogatopłytkowym – PRP. W tym wypadku aktywacji ulegają wszystkie komórki macierzyste, te które zostały przeszczepione jak również i te, które naturalnie występują w tkankach. Efekt terapeutyczny w przypadku takiego zabiegu jest wielokrotnie większy niż jakakolwiek inna procedura regeneracyjna. 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777