Informacje

USG i badanie cytologiczne

Ginekolog
lek. med. Zygmunt Iciek
OCENA USG BŁONY ŚLUZOWEJ
BADANIA CYTOLOGICZNE

 

Badanie cytologiczne polega na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu szczoteczki, naniesieniu na szkiełko materiału i jego utrwaleniu.   Wymaz można pobrać podczas zwykłego badania ginekologicznego. Badanie jest zupełnie bezbolesne, zazwyczaj kobieta nawet nie czuje momentu pobrania wymazu. W następnym etapie wymaz jest poddawany ocenie doświadczonego cytologa lub histopatologa. Właśnie dlatego wyniku badania nie otrzymuje się na miejscu.

Rozmaz cytologiczny służy profilaktyce raka szyjki macicy. Ma ogromne znaczenie, gdyż rak szyjki macicy zwykle rozwija się kilka lat a jego wystąpienie jest poprzedzone występowaniem tzw. stanów przednowotworowych, które może wykryć cytologia. Wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest chorobą wyleczalną! Cytologia nie służy natomiast do wykrywania stanu zapalnego w drogach płciowych kobiety. Oczywiście obecność stanu zapalnego może zostać wykryta w tym badaniu ale nie taki jest cel wykonania cytologii.

U starszych kobiet wzrasta prawdopodobieństwo raka endometrium - zwłaszcza gdy istnieją u nich takie czynniki ryzyka jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość. Wtedy wykorzystuje się badanie USG, podczas którego może ocenić grubość endometrium. Ważna jest również ocena jednorodności endometrium, obecność polipów, płynu w macicy itp.

 


Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777