Informacje

Bezpłatne badania dla najmłodszych

Biała Sobota ze Świętym Mikołajem dla najmłodszych - fotorelacja

 

 

Naszą Białą Sobotę rozpoczęliśmy jak zwykle o godzinie 9.00 rano. Tym razem naszym działaniom bacznie się przyglądał Święty Mikołaj, a wspierali go pomocnicy: dr n. med. Nasr Sewehli – ortopeda, lek. med. Tomasz Walkowiak – pediatra, dr n. med. Waldemar Wojnowski – laryngolog, Anna Hashimoto – protetyk słuchu. Na badania było zapisane ponad 60 dzieci!

 

Podczas Białej Soboty wykonaliśmy:

18 badań USG stawów biodrowych niemowląt

Badania te wykonuje się w celu wczesnego wykrycia dysplazji stawów biodrowych, która nie leczona odpowiednio wcześnie może doprowadzić do wad postawy, problemów z chodzeniem oraz upośledzenia ruchowego.

Fot. dr n. med. Nasr Sewehli, ortopeda podczas badania USG

17 badań USG mózgu (przezciemiączkowe) i USG jamy brzusznej niemowląt i dzieci

Badania te zaleca się u dzieci przedwcześnie urodzonych (wcześniaków), dzieci z niską urodzeniową masą ciała, po przebytym niedotlenieniu okołoporodowym, z zaburzeniami neurologicznymi, z podejrzeniem wodogłowia lub innych wad rozwojowych centralnego systemu nerwowego.  Badania USG jamy brzusznej były wykonywane kontrolnie w uzupełnieniu do pierwszego badania.

Fot. lek. med. Tomasz Walkowiak, pediatra podczas badania USG

11 dzieci było poddane badaniom słuchu, które były dostosowane do wieku rozwojowego dziecka.

Współczesna audiologia posługuje się badaniami diagnostycznymi, które pozwalają na bardzo wczesne i dokładne wykrycie wady słuchu bez względu na wiek osoby badanej. My z całej gamy, tego dnia zastosowaliśmy trzy badania: AUDIOMETRIĘ TONALNĄ - badanie polega na podawaniu do ucha osoby badanej tonów czystych o różnych częstotliwościach na drodze przewodnictwa powietrznego, a następnie kostnego. OTOEMISJĘ – polega na rejestracji otoemisji akustycznych przy pomocy monitorowej sondy umieszczonej w kanale ucha zewnętrznego. TYMPANOMETRIĘ (audiometria impedancyjna) - badanie takie rejestruje ruchy błony bębenkowej w reakcji na zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym. Pomiary ruchów błony bębenkowej i ciśnienia ucha środkowego są przeprowadzane w celu określenia czy ucho środkowe nie jest naruszone.

Fot. Anna Hashimoto, protetyk słuchu podczas badania audiologicznego

16 dzieci przebadano pod kątem laryngologicznym

Fot. dr n. med. Waldemar Wojnowski, laryngolog podczas badania przedmiotowego

 
 
RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777