Usługi

Paluch koślawy (Hallux valgus)

 

Paluch koślawy (Hallux valgus) jest stosunkowo często spotykaną deformacją dużego palca stopy zwłaszcza u kobiet. Przyczyna powstawania nie jest dokładnie określona ale z pewnością jednym z głównych czynników jest czynnik genetyczny, poza tym noszenie nieprawidłowego obuwia, nadwaga, tryb życia, schorzenia neurologiczne i inne.

 

Wada polega na stopniowym zaginaniu się palucha w stawie śródstopno- palcowym, tak ze paluch kieruje się czubkiem ku pozostałym palcom, natomiast jego podstawa, czyli głowa I kości śródstopia stopniowo odchyla się w kierunku przeciwnym. Następuje poszerzenie śródstopia oraz dodatkowo narasta wyrośl kostna na głowie pierwszej kości śródstopia. Stopniowemu zaginaniu się koślawemu palucha często towarzyszą bóle w stawie śródstopno- paliczkowym podczas chodzenia.

Zmiana ta nie tylko wygląda mało estetycznie, ale powoduje dolegliwości bólowe podczas chodzenia, powstawanie konfliktu z noszonym obuwiem, narastanie bolesnych modzeli w miejscach najbardziej uciskanych przez buty. Brak możliwości noszenia normalnego obuwia jest jednym z głównych powodów zgłaszania się pacjentek z taką deformacją do ortopedy.

Operacja halluksów to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się palucha koślawego. Leczenie halluksów metodami zachowawczymi, nieoperacyjnymi, może jedynie zatrzymać postęp choroby w jej początkowym okresie. 

Zwykle po 6 tygodniach od operacji wykonywane jest zdjęcie RTG stóp i przy prawidłowym zroście kości rozpoczyna fizjoterapia stawów.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777