Usługi

Przykurcz Dupuytrena

 

Przykurcz Dupuytrena jest to choroba, która prowadzi do przerostu, bliznowacenia oraz powstania przykurczu zgięciowego palców. Leczenie uwzględnia głównie zabieg operacyjny, który umożliwia powrót chorej dłoni do całkowitej sprawności lub przynajmniej zmniejszenie przykurczu.

 

 

W wieku średnim oraz starszym często spotyka się, zwłaszcza u mężczyzn, charakterystyczne zgięciowe ustawienie palców u ręki, najczęściej czwartego i piątego, które stopniowo może się zwiększać. Choroba może również analogicznie dotyczyć rozcięgna podeszwowego na stopie. Najbardziej charakterystyczne są wyczuwalne zgrubienia podskórne na dłoniowej stronie śródręcza oraz ciągnące się od nich pasma do palców powodujące przykurcze. Przykurczone palce ustawiają się w utrwalonej pozycji zgięciowej, zwykle po 6-12 miesiącach od rozpoczęcia choroby. W zaawansowanych postaciach może dojść do znacznego ograniczenia sprawności ręki; pojawiają się problemy z włożeniem jej do kieszeni czy zahaczaniem palcami przy powitaniu. Przykurcz Dupuytrena może występować rodzinnie i dotyczyć obu kończyn. Choroba, na szczęście, jest niebolesna, jej rozpoznanie nie jest trudne, ale, niestety, w znaczny sposób może ograniczyć funkcjonowanie chorego, zwłaszcza chwyt ręki oraz prowadzić do utrwalenia zmian w jej aparacie więzadłowo-stawowym.

Przyczyna choroby Dupuytrena nie jest do końca poznana. Przyjmuje się, że przyczyną mogą być:

  • uwarunkowania genetyczne, które spotyka się nawet u 60% chorych z przykurczem,
  • współistnienie przykurczu z chorobami nerwu łokciowego,
  • współistnienie przykurczu z chorobami nerwu łokciowego,
  • schorzeniami w układzie nerwowym oraz zmianami chorobowymi w korzeniach nerwowych splotu ramiennego,
  • powtarzające się urazy i przeciążenia tkanek miękkich, związane z pracą zawodową, które mogą powodować drobne, krwawe wylewy do rozcięgna i być początkiem procesu włóknienia.

Częściej choroba dotyka osób chorych na cukrzycę, padaczkę lub alkoholizm.

Głównym objawem choroby Dupuytrena jest przykurcz rozcięgna dłoniowego; jeśli procesem chorobowym zajęte są włókna podłużne rozcięgna – powstaje przykurcz zgięciowy palców, najczęściej serdecznego i małego, czyli ich przymusowe ustawienie w pozycji zgięciowej, jeśli przykurcza się warstwa poprzeczna rozcięgna – dochodzi również do zwężenia ręki. Uwidaczniają się wciągnięcia skóry, delikatne zgrubienia tkanki podskórnej lub guzki w obrębie dłoni oraz palców. Dodatkowo utrudnione są ruchy palców, zwłaszcza prostowanie i odwodzenie. W przebiegu tej choroby występują również często zmiany towarzyszące, takie jak: obniżenie czucia w obrębie opuszek palców, parestezje, zaburzenia ukrwienia oraz nadmierna potliwość całej dłoni. Występowanie tych dodatkowych objawów niekorzystnie rokuje o wynikach leczenia. Przebieg choroby jest długotrwały i dość zróżnicowany.

Im wcześniej chory pójdzie do specjalisty i podejmie się leczenia, tym jest większa szansa na odzyskanie pełnej sprawności chorej ręki. W późniejszych stadiach rokowanie jest najgorsze.

Leczenie przykurczu Dupuytrena uwzględnia głównie zabieg operacyjny, który umożliwia powrót chorej dłoni do całkowitej sprawności lub przynajmniej zmniejszenie przykurczu. Jednak dopóki nie dojdzie do powstania przykurczów i upośledzenia funkcji kończyny, wskazanie do operacji jest względne. W zależności od zaawansowania zmian chorobowych, zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym przy niedokrwieniu operowanej kończyny (zakłada się opaskę uciskową). Operacja polega na chirurgicznym wycięciu lub przecięciu przerośniętych pasm, które powodują przykurcze w palcach. Rana jest zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem, a w razie potrzeby na rękę zakłada się szynę gipsową na czas gojenia. Po dwóch tygodniach usuwane są szwy oraz unieruchomienie. Rekonwalescencja pooperacyjna trwa do 4 tygodni. Zawsze może powstać blizna w miejscu operowanym, która może powodować dyskomfort oraz ból podczas nacisku. Warto również pamiętać, że operacja usuwa tylko następstwa choroby, a nie samą chorobę, dlatego też u niewielkiej części pacjentów po jakimś czasie problem nawraca.

W przebiegu leczenia stosuje się również fizjoterapię, zarówno we wczesnym okresie po zdiagnozowaniu choroby Dupuytrena, aby zahamować jej postęp, jak i również po operacji na rozcięgnie, aby przyspieszyć regenerację blizny i powrót ręki do pełnej sprawności.

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777