Informacje

Bezpłatne badanie USG stawów biodrowych u dzieci

Badanie USG stawów biodrowych to jedno z najważniejszych badań oceniających rozwój stawów biodrowych dziecka. Pierwsze badanie stawów biodrowych dziecko ma zaraz po narodzinach. Jeśli neonatolog nie wykryje niczego, co mogłoby niepokoić, na kolejne badanie, tym razem do ortopedy, trzeba się wybrać, kiedy dziecko skończy 4 tygodnie. Ortopeda dokładnie zbada oba stawy, sprawdzi, czy nie ma objawów niestabilności i ograniczeń w odwodzeniu nóżek, oceni również, czy nóżki są takiej samej długości.

USG pozwala na wykrycie nieprawidłowości, których nie ujawnia zwykłe badanie lekarskie. Zapisując dziecko na USG, warto podkreślić, że chodzi o USG stawów biodrowych, bo niezbędny jest do tego odpowiedni aparat. USG ma większą wartość diagnostyczną niż standardowe badanie RTG i nie naraża dziecka na niepotrzebne promieniowanie.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH RODZICÓW Z NASZYMI NAJMŁODSZYMI DO SKORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH BADAŃ STAWÓW BIODROWYCH DZIECI W DNIACH  27.09.2014 ORAZ 4.10.2014 W GODZINACH 9.00-14.00

LICZBA BADAŃ OGRANICZONA DO 30 DZIECI.

REJESTRACJA TELEFONICZNIE (68) 386 77 77 LUB OSOBIŚCIE ZBĄSZYŃ, UL. NA KĘPIE 3

 

INFORMACJA DLA PACJENTÓW:

Badanie USG stawów biodrowych to bezpieczne i bezbolesne badanie, które wykorzystuje fale dźwiękowe do uzyskania obrazów biodra. Podczas badania urządzenie wysyła fale dźwiękowe do okolic biodra, a zdjęcia pokazują wewnętrzne struktury biodra, w tym głowę kości udowej oraz jej kieszeń, czyli tak zwaną panewkę.

Rodzice nie muszą przygotowywać dziecka do badania, ale powinni uprzedzić osobę wykonującą badanie o przyjmowanych przez niemowlę lekach. Co ważne, opiekunowie dziecka mogą mu zwykle towarzyszyć podczas USG. Na początku należy częściowo rozebrać niemowlaka i zdjąć mu pieluchę. Następnie kładzie się dziecko na stole na plecach lub na boku. Całość badania trwa około 20 minut, przy czym badane są zwykle obydwa stawy biodrowe. Badanie USG stawów biodrowych u niemowląt nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. W czasie badania należy się jednak przygotować na to, że dziecko może płakać. Aby uspokoić je i zrelaksować, warto nakarmić je przed badaniem i towarzyszyć mu.

Jak dbać o bioderka dziecka?

Jeśli nieprawidłowości są nieznaczne, lekarz może zalecić układanie maluszka na brzuszku i tzw. szerokie pieluchowanie. Dobre do tego celu są pieluszki z flaneli, które nie zwijają się między nóżkami malca. To jednak niezła warstwa grzewcza, dlatego pieluchując dziecko w ten sposób, nie zakładaj już mu dodatkowego ubranka, by zapobiec odparzeniom, a u chłopców nie przegrzewać jąder. Zakładane na pieluszkę ubranka nie mogą być ani obcisłe, ani zbyt luźne (bo wtedy pieluszka będzie się wysuwała). Praktyczniejsze mogą być gotowe rożki, które ułatwiają ułożenie nóg dziecka w pozycji żabki. Troska o prawidłowy rozstaw bioderek to podstawa przy kłopotach z bioderkami. Dlatego noś niemowlaka okrakiem na biodrze, tak aby miał rozchylone nogi (jedna od przodu, druga po tylnej stronie twojego tułowia). Nie prostuj maluchowi nóżek, aby go zmierzyć, dopóki lekarz na to nie zezwoli. Jak najczęściej staraj się zapewnić dziecku możliwość swobodnego fikania nóżkami. Często zmieniaj jego pozycję, aby mogło kształtować stawy, rozwijać czucie ciała i koordynację ruchów.

Co to jest dysplazja stawów biodrowych u niemowląt?

Staw biodrowy złożony jest z kości udowej i tak zwanej panewki, otoczonych torebką stawową, więzadłami i ścięgnami. Jeśli głowa kości udowej znajduje się centralnie w odpowiednio głębokiej panewce, wszystko jest w porządku. Problem pojawia się, kiedy głowa kości udowej nie leży centralnie w panewce lub panewka jest niewykształcona (np. płaska). Staw biodrowy nie może się wtedy prawidłowo rozwijać, jest niestabilny i zagrożony podwichnięciem lub zwichnięciem.

Stwierdzona przez lekarza rozwojowa dysplazja stawów biodrowych wymaga odpowiedniego leczenia. Konsekwentne przestrzeganie zaleconej terapii, gwarantuje prawidłowe ukształtowanie stawu. Za kilka lat nie będzie śladu po problemach, a dziecko może nawet uprawiać sport wyczynowo.

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777