Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Prawdziwe historie pacjentów poradni dietetycznej ciąg dalszy

Pan W. (lat 51) przyszedł  na pierwszą  wizytę do Poradni Dietetycznej  na początku maja 2018 roku. Właśnie wyszedł ze szpitala gdzie już ,,zostawił’’ kilka kilogramów. Bardzo potrzebował wsparcia dietetyka aby zdrowo kontynuować proces odchudzania.  Oprócz sporej nadwagi -120 kg (przy wzroście 170cm),  złych wyników ogólnych i fatalnego samopoczucia  jego problem stanowią dwie choroby: cukrzyca insulinozależna oraz dna moczanowa.

Osoby borykające się z dną moczanową bardzo cierpią z powodu  nadmiaru kwasu moczowego, który odkłada się w formie kryształów w stawach i zniekształca je. Chorzy nie wiedzą, że dolegliwości bólowe związane z tą chorobą niweluje dieta niskopurynowa.

Pan W. dostał więć dietę zarówno niskopurynową jak i cukrzycową . Dietetyk Magdalena Rybicka-Wachowska wyjaśniła mu na czym polegają jego schorzenia i jaka jest zasada samokontroli. Na poziom glukozy we krwi po posiłkach największy wpływ mają spożywane węglowodany. Dlatego każdy diabetyk musi nauczyć się szacować ich ilość  i wiedzieć w jakich produktach jest ich najwięcej.

Dieta Pana W. wynosiła 2200-2300 kal rozłożonych na 5 posiłków. Aby utrzymać właściwy poziom cukru Pan W. musiał zwiększyć aktywność fizyczną. Przy sporej nadwadze jazda na rowerze jest jednym z lepszych sportów jakie można uprawiać . Na konsultacjach dietetycznych pan W. dowiedział się jak sobie radzić w przypadku nagłego spadku cukru. Przez kilka miesięcy Pan W. walczył ze zbędnymi kilogramami. Dietą i ruchem sprawił, że obecnie jest innym człowiekiem. Jego waga wynosi 98 kg z czego 18 kg to tkanka tłuszczowa.

Po ostatnim badaniu laboratoryjnym krwi okazało się, że poziom puryn jest w normie, a ból stawów i kręgosłupa występuje coraz rzadziej. Pan W. doskonale sobie radzi z doborem posiłków do insuliny. Powoli, ale skutecznie chudnie i odzyskuje zdrowie. Nie zamierza wracać do starych nawyków. Polubił zdrowy styl życia, wypad na rower, bez względu na pogodę to jego codzienność. Gratulujemy, nadal trzymamy kciuki za Pana W. Wiemy jak ogromną pracę wykonał.

Historia ta dowodzi, że odchudzanie należy zacząć od ustalenia przyczyny nadwagi. Często pacjenci nie są świadomi tego jak ich schorzenia wpływają na spowolnienie procesu przemiany materii. Przykład Pana W. przedstawia, że odpowiednio dobrana dieta skutecznie pomaga nie tylko odzyskać normę wagową, ale sprawia, że dolegliwości zmniejszą się, a komfort życia ulega znaczącej poprawie.

 

Źródło zdjęcia: Designed by Rawpixel.com

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777