Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Jak skutecznie zwalczyć nadwagę? - pytamy dietetyka RCZ

Walka z nadwagą to często miesiące pełne zakazów i nakazów. Restrykcyjna dieta - nie zawsze smaczna, rezygnacja ze słodkich przekąsek, suplementy, herbaty wspomagające odchudzanie, kremy wyszczuplające i godziny wypocone na siłowni. Efekty - czasami marne. A   jeśli już komuś udało się zrzucić niechciany tłuszczyk, to bywa, że po zakończeniu odchudzania nie wiedzieć czemu kilogramów znikąd przybywa. Złość, przygnębienie, depresja pogarszają efekty kolejnych starań. Nie musi tak być!

Najważniejsze, to ustalić przyczynę nadwagi!!! - mówi dietetyk Magdalena Rybicka-Wachowska

W tym celu konieczna jest konsultacja ze specjalistą dietetykiem. Do najczęstszych błędów w walce ze zbędnymi kilogramami należą:

  • podjadanie między posiłkami
  • brak aktywności fizycznej, albo nieodpowiednia jej forma związana z typem sylwetki lub stylem życia
  • zaburzenia ogólnoustrojowe, choroby autoimmunologiczne i współistniejące

Zanim dietetyk określi założenia kaloryczne i ułoży dietę szczegółowo wypyta się o nasze przyzwyczajenia żywieniowe, preferencje i smaki. W trakcie takiej rozmowy często ujawniają się nasze grzechy. Podjadanie! Niby nic takiego nie jemy.. cukierek - na poprawę nastroju, sucha bułka - bo zapomniałem drugiego śniadania, słodki napój – smaczniejszy od wody.. i tym sposobem nasz licznik kalorii rośnie. Jeśli do tego dołożymy brak ruchu, bo przecież nie ma czasu, pogoda brzydka lub wieczne wymówki „zacznę od jutra, od poniedziałku, z nowym miesiącem..” itp. - czas upływa a kilogramów przybywa.

W przeszłości problem nadwagi dotyczył pojedyncze osoby w młodym wieku i znacznie większą ilość osób w wieku dojrzałym. Obecnie na skutek wielu czynników społeczno-ekonomicznych nadwaga dotyka coraz młodszych. Otyłe dzieci, to często efekt złych nawyków żywieniowych otyłych rodziców. Do tego dochodzą umilacze w postaci telewizji, komputera, telefonu, które zakleszczają nas w fotelach i aktywność fizyczna na świeżym powietrzu przestaje być aż tak atrakcyjna.

Walka z nadwagą w wieku dojrzałym może przysporzyć sporo wysiłku. Głównie dlatego, że wieloletnia otyłość wpłynęła na dysfunkcję narządów wewnętrznych. Możliwe, że pojawiły się schorzenia metaboliczne, które utrudniają redukcję masy ciała. Wówczas, aby dieta przyniosła zamierzony efekt należy ustabilizować parametry morfologiczne, albo wdrożyć odpowiednie leczenie specjalistyczne.

 W Poradni Dietetycznej Regionalnego Centrum Zdrowia właśnie w ten sposób podchodzimy do problemów naszych pacjentów.  Najważniejsze jest ustalenie przyczyny nadwagi. Podczas wnikliwej konsultacji z Panią dietetyk Magdaleną Rybicką-Wachowską omawiane są wyniki badań, historia chorobowa (również członków rodziny), analizowany jest skład masy ciała i ustalane są preferencje dietetyczne oraz rodzaj aktywności fizycznej. Bardzo często to właśnie w trakcie rozmowy pacjenci dowiadują się, że proces odchudzania będzie musiał być wsparty leczeniem u specjalisty.  Zalecenia żywieniowe dobierane są pod kątem schorzeń. Im więcej zaburzeń w organizmie, tym bardziej należy uważać na to co, kiedy i ile jemy. Zrzucanie zbędnych kilogramów na początku może odbywać się bardzo powoli. Wszelkie parametry morfologiczne muszą zostać ustabilizowane. Wymaga to czasu i dyscypliny pacjenta.

Już wkrótce przedstawimy kilka prawdziwych historii naszych pacjentów, u których wykryto zaburzenia metaboliczne lub schorzenia o podłożu autoimmunologicznym dlatego nadwaga utrzymywała się latami, a wszelkie próby redukcji zbędnych kilogramów nie przynosiły trwałych efektów. Zachęcamy wszystkich, którzy zastanawiają się dlaczego nie mogą schudnąć do lektury.

 

 

 

 

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777