Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Kriolipoliza, więcej niż kosmetologia, mniej niż chirurgia plastyczna

Medycyna estetyczna traktowana jako odrębna gałąź medycyny zrodziła się we Francji  w 1973 roku. W naszym kraju jest praktykowana stosunkowo od niedawna. Sekcja Medycyny Estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego powstała w Polsce dopiero w 1993 roku. Od tego czasu obserwujemy olbrzymi rozwój technologiczny w tej dziedzinie. Nowoczesne urządzenia, hybrydowe zabiegi z wykorzystaniem przeróżnych metod fizykalnych zadomowiły się w gabinetach medycyny estetyczej. Coraz więcej Polek i Polaków przywiązuje wagę do wyglądu zewnętrznego. Dbanie o szczupła sylwetkę i zdrową, młoda skórę stało się nie tylko modne, ale i konieczne. To jak wyglądamy przekłada się na stan naszego samopoczucia. Ponadto istnieje grupa zawodów, które dodatkowo kładą nacisk na młodość i dobry wizerunek. W świecie mediów poprawa mankamentów swojego ciała stała się koniecznością i zaczyna być pozytywnie postrzegana. Najważniejsze jednak, by umieć dobrać odpowiednie zabiegi.

Każdy Polak z pewnością widzi różnicę między operacją plastyczna, a zabiegiem kosmetycznym, ale problemem jest już wskazanie czym różni się zabieg medycyny estetycznej od zabiegu kosmetycznego, lub gdzie stoi granica między chirurgią plastyczną, a medycyną estetyczną. Wszystkie trzy dziedziny co prawda zajmują się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych oraz zorientowane są na profilaktykę starzenia się skóry i organizmu, na działania rekonstrukcyjne i na korektę defektów, ale posługują się zupełnie innymi metodami.

Różnice te wyjaśnia w swoim artykule dr Marek Wasiluk. I tak w odróżnieniu od chirurgii plastycznej – pisze -, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są małoinwazyjne i bardziej bezpieczne. Wykonywane ambulatoryjnie, bez użycia skalpela, nie wymagają od pacjenta długotrwałej rekonwalescencji w szpitalu. Dopuszczają jedynie drobne nacięcia i nakłucia oraz znieczulenie miejscowe. Poza tym medycyna estetyczna jest dziedziną interdyscyplinarną (zajmuje się między innymi skórą, tkanką podskórna, uzębieniem, równowagą hormonalną) oraz w dużym stopniu wykorzystujące zdolności regeneracyjne tkwiące w organizmie. Z kolei w porównaniu z zabiegami kosmetycznymi, które działają tylko powierzchownie, zabiegi medycyny estetycznej są bardziej inwazyjne, bo aktywizują skórę do odnowy ingerując w jej głębsze warstwy (także w tkankę podskórną), ale przez to są także bardziej skuteczne. Mówiąc skrótowo medycyna estetyczna to coś pomiędzy chirurgią plastyczną, a kosmetologią. Zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać jedynie specjalista, którym jest lekarz. Obecnie podstawowe narzędzia medycyny estetycznej to strzykawka oraz laser.

Najczęściej w zabiegach medycyny estetycznej wykorzystywane są: lasery, światło IPL, światło E-Light, masaż mechaniczny: np. endermologia, podciśnienie, fale radiowe (radiofrekwencja kontaktowa, frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa), wypełniacze (kwas hialuronowy, kwas L-polimlekowy znany również jako Sculptra), toksyna botulinowa, o której mówi się potocznie botoks, peelingi chemiczny, peelingi mechaniczne: mikordembrazja, nakłuwanie jako dobroczynny bodziec do regeneracji skóry: mezoterapia igłowa, frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, kriolipoliza jako skuteczna i bezinwazyjna metoda usuwania tkanki tłuszczowej, lipoza kawitacyjna jako nieinwazyjna redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej, zabiegi biostymulacyjne: osocze bogato płytkowe, lasery biostymulujące.

W Regionalnym Centrum Zdrowia spośród cytowanych zabiegów medycyny estetycznej  jest dostępny między innymi zabieg kriolipolizy.

Kriolipoliza

Naukowe podstawy kriolipolizy zostały odkryte w 2008 r. przez dermatologów:  dr med. Dietera Mansteina  oraz dr med. R. Roxa Andersona  z the Wellman Center for Photomedicine at Massachusetts General Hospital in Boston,  filia harwardzkiej Szkoły Medycznej.  Udowodnili oni, że w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych podskórne komórki tłuszczowe są bardziej wrażliwe na działanie zimna niż tkanki je otaczające. Lipidy w komórkach tłuszczowych krystalizują się w wyższej temperaturze niż inne komórki zawierające wodę. Dzięki temu kriolipoliza niszczy tylko komórki tłuszczowe, a oszczędza inne tkanki, takie jak skóra, mięśnie i nerwy. W rezultacie ich badania wykazały, że kontrolowane,  miejscowe chłodzenie tkanek może prowadzić do utraty podskórnego tłuszczu bez uszkadzania skóry. Dzięki temu odkryciu opracowano i opatentowano technologię leżącą u podstaw nieinwazyjnego zabiegu kriolipolizy. Kriolipoliza to metoda polegająca na chłodzeniu tkanek tłuszczowych w celu spowodowania ich rozpadu (lipolizy).Wynikiem zabiegu ma być redukcja tkanki tłuszczowej. Ochłodzone komórki tłuszczowe przechodzą "kontrolowaną śmierć" i stopniowo eliminowane są z organizmu, za sprawą normalnych procesów metabolicznych organizmu, zbliżonych do eliminacji tłuszczu z żywności w wyniku czego grubość warstwy tłuszczowej maleje.

Urządzenie do kriolipolizy ma podłużne kielichy – aplikator zimna, które zasysają fałd skóry z tłuszczem i schładzają go przez ok. 45 minut (maksymalnie do godziny). W zależności od wielkości problemu dysponujemy 4szt głowic zabiegowych (2 duże i 2 małe).

Przebieg zabiegu

Na miejsce przeznaczone do zmrożenia nakładamy specjalnie do tego przystosowane płaty antyzamrożeniowe, które nasączone specjalnym preparatem skutecznie chronią klienta przed utrzymującymi się przez wiele dni zasinieniami.  Następnie przykładane są głowice chłodzące.

Po zdjęciu aplikatorów skóra przez godzinę-dwie jest mocno zaczerwieniona i zimna. Mogą pojawić się drobne zasinienia i wybroczyny, które znikają w ciągu kilkunastu dni. Po zabiegu pacjent można odczuwać niewielkie zaburzenia czucia w schładzanym miejscu. Zazwyczaj po kilku dniach ustępują, nie mniej indywiudualnie mogą trwać dłużej.

Kriolipoliza należy do tych zabiegów, które mają wysoką efektywność, jednak na rezultaty trzeba poczekać. Pojawiają się one w miarę, jak komórki obumierają, a uwolnione kwasy tłuszczowe zużywane procesach metabolicznych organizmu. 20-30% procentowa redukcja redukcję tkanki w zassanym obszarze już po jednym zabiegu przekłada się na mniej więcej półtora centymetra w obwodzie. Kolejny zabieg na tę samą część ciała można powtórzyć najwcześniej po miesiącu. W czasie zabiegu trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo jeśli chcemy zrobić np. cały brzuch z boczkami to potrzebnych będzie 4-6 przyłożeń.

Kriolipoliza jest stosunkowo nową technologią spośród zabiegów nieinwazyjnych stosowaną w gabinetach medycyny estetycznej. Ważna jest odpowiednia diagnoza problemu i dopasowanie programu zabiegowego. Nie wykonuje się tego zabiegu osobom otyłym i np. ze zbitym tłuszczem, bo aplikator nie jest wówczas w stanie zassać fałdu skórnego. Nie ma też sensu wykonywać zabieg, gdy pacjent ma problem z luźna, obwisłą skórą i/lub mięśniami, a nie z otłuszczeniem, bo krilipoliza działa na tłuszcz, więc wykonujemy ją tam, gdzie ten tłuszcz występuje. Dlatego osobom otyłym, które przychodzą do Regionalnego Centrum Zdrowia, proponujemy najpierw wizytę u pani dietetyk, która zaczyna wizytę od szczegółowych badań  i pomiarów celem ustalenia i ewentualnej zmiany nawyków żywieniowych.

Nie każdy może zostać poddany zabiegom kriolipolizy, ale w ofercie Regionalnego Centrum Zdrowia znajduje się wiele innych zabiegów wyszczuplające i modelujące ciało. Osoby zainteresowane zmianą swojego dotychczasowego stylu życia i korektą sylwetki zapraszamy na bezpłatne konsultacje do pani kosmetolog Agnieszki Żyły.

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777