Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Kompresjoterapia na żylaki i naczynka

Spuchnięte, bolące nogi, popękane naczynka i widoczne żylaki, to problem z którym zmaga sie ponad 60% ludzi w Polsce. Winny temu jest siedzący tryb życia, zła dieta prowadząca do nadwagi oraz zbyt mała aktywności fizyczna. Coraz więcej młodych osób  cierpi na niewydolność żylną kończyn dolnych.

Dlaczego tak się dzieje?

Krew w naszych nogach musi pokonać siłę grawitacji. Wspomagają ją zastawki żylne, które zapobiegają cofaniu się jej. To dzięki nim krew płynie ku górze w kierunku serca. Uszkodzone zastawki sprawiają, że krew sie cofa, wzrasta jej ciśnienie i rozpycha ściany naczyń żylnych. Tworzą się ciemnoniebieskie, kręte, wypukłe linie - żylaki. Wraz z niedomaganiem żył głębokich obciążone zostają żyły powierzchowne i pękają tworząc sieć naczyń, tzw. pajączki.

Coraz więcej młodych ludzi, zwłąszcza kobiet między 20-35 rokiem życia uskarża się na nieestetyczne zmiany naczyniowe na nogach. Czynników sprzyjających powstaniom żylaków jest wiele. Niektóre tj. nadwaga, brak ruchu możemy wyeliminować, ale puli genów odziedziczonych po przodkach nie da się naprawić. Ponadto tryb życia i charakter pracy również sprzyja pojawieniu się objawów chorobowych. Odpowiednio wcześnie wprowadzona profilaktyka przeciwżylakowa uchroni przed bolesnością i opuchnięciami nóg, oraz wspomoże pracę zastawek żylnych hamując proces chorobowy.

Kompresjoterapia to nieinwazyjna metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na noszeniu specjalnie dostosowanych rajstop/pończoch, które stymulują pracę zastawek żylnych poprzez ucisk. Tę formę terapii stosuje się zarówno zapobiegawczo, jak i na każdym etapie choroby. Zalecana jest również po zabiegach zamykania naczyń (skleroterapii i laseroterapii). Pończochy dobierane są indywidualnie (pomiar obwodu i długości nóg oraz stopień ucisku). Prawidłowo dobrana kompresja ma za zadanie usprawnić krążenie żylne i chłonne w nogach. Usunąć opuchnięcia, obrzęki oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Z czasem przywrócony zostaje fizjologiczny kierunek krążenia krwi w żyłach.

W Regionalnym Centrum Zdrowia zadbaliśmy o to, aby nasi pacjenci mogli wprowadzić profilaktykę przeciwżylakową za pomocą medycznych uciskowych rajstop/pończoch/kolanówek/skarpet. Każdy zainteresowany może zgłosić się na pomiar i indywidualny dobór produktu firmy Veera. Nasi chirurdzy zajmujący sie leczeniem chorób naczyniowych, wykonujący badania USG Doppler kończyn dolnych  oraz  zabiegi zamykania naczyń rekomendują kompresjoterapię jako metodę hamującą proces chorobowy, wspomagającą leczenie i poprawiającą jakość życia osób narażonych na czynniki ryzyka.

Kiedy stosujemy kompresjoterapię?

  • jako profilaktykę u osób obciążonych genetycznie
  • u osób uskarżających sie na bóle, opuchnięcia i obrzęki nóg
  • profilaktycznie u osób, które wykonują wielkogodzinną pracę stojąca lub siedzącą, mają mało ruchu
  • u sobób podróżujących powyżej 4 godzin w wymuszonej pozycji lub unieruchomieniu
  • u osób otyłych
  • w trakcie leczenia żył metodami przezskórnymi (skleroterapia) i wewnątrznaczyniowymi (laser)
  • po operacjach żylaków
  • po zabiegach przebiegających z obrzękiem kończyn dolnych
  • po leczeniu niektórych chorób z towarzyszącym obrzękiem, (obrzęk limfatyczny, zakrzepica żył głębokich, żylaki kończyn dolnych, stany po złamaniach czy zwichnięciac)
  • w obrzękach kończyn dolnych w trakcie ciąży

Jeżeli cierpisz na bolesność nóg, opuchnięcia, jeżeli  Twoi przodkowie zmagali sie z problemem niewydolności żylnej, jeżeli Twoje nogi pokryte są siecią widocznych żył, naczynek - nie zwlekaj! Skontaktuj się z rejestracją Regionalnego Centrum Zdrowia. W ofercie posiadamy rajstopy, pończochy, podkolanówki i skarpety męskie.

Co możesz zrobić by zadbać o swoje nogi i zniwelować ból, opuchnięcia?

- umówić się na wizytę lekarską, na której lekarz wykona USG Doppler żył/tętnic kończyn dolnych i zaleci odpowiednią kompresjoterapię

- wykonać pomiar obwodu swoich nóg i wprowadzić kompresjoterapię za pomoca uciskowych pończoch przeciwżylakowych (kontakt z rejestracją RCZ)

 

Źródło zdjęcia głównego:Zaprojektowane przez Freepik

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777