Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Skuteczna małoinwazyjna metoda leczenia hemoroidów

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze  znajdują się pod błoną śluzową odbytu i przypominają malutkie poduszki wypełnione krwią. Uszczelniają odbyt oraz pozwalają zapanować nad "wiatrami" i oddawaniem stolca. Hemoroidy wystepują u wszystkich i nie są chorobą. Są to struktury naczyniowe wspomagające proces wypróżniania, które pod wpływem pewnych czynników ulegaja patologii i to właśnie wtedy rozpoczyna się proces chorobowy.

Pierwsze objawy  tj, ból, kłucie, pieczenie, swędzenie, krew na papierze toaletowym ustępują same. Jeżeli jednak zbagatelizujemy problem, nie zmienimy nawyków, ani nie wprowadzimy leczenia zachowawczego z czasem guzki rozciągną się i zdeformują. Krew wewnątrz zacznie powiększać ich objętość, a masy kałowe sprawią, że podczas wypróżniania guzki zaczną się wysuwać na zewnątrz.

Kto najczęściej cierpi z powodu żylaków odbytu?

Hemoroidy mogą przytrafić sie niezależnie od płci i wieku.

Dolegliwość ta dotyka najczęściej osoby starsze. Statystycznie co druga osoba po 50-tym roku życi cierpi na tę dolegliwość. Interesujące jest, że przypadłość ta występuje znacznie częściej u ludzi z wyższym statusem społecznym i ekonomicznym. Przyczyną tego zjawiska jest wygodny, siedzący styl życia i dieta z małą ilością błonnika.

Kolejną grupą osób cierpiących z powodu guzków krwawniczych są kobiety Prawie połowę z nich ten problem dotyka w trakcie ciąży, lub po porodzie. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych dolegliwości jest większe, jeżeli takie sytuacje występowały już wcześniej w rodzinie.

Niepokojący jest też fakt, że coraz częściej na problemy z wypróżnianiem skarżą się młode osoby, w tym dzieci. Winne temu są zła dieta i wstrzymywanie swoich potrzeb z uwagi na nienajlepsze warunki w toaletach szkolnych. Dzieci potrafią wiele godzin nie iść do toalety, a to sktanowi początek zaburzeń i wstęp do choroby.

Co sprzyja powstawaniu guzków krwawniczych?

  • ciąża
  • częste zaparcia lub biegunki, które wymuszają potrzebę częstego parcia,
  • wieloletnia nadwaga
  • zła dieta, uboga w błonnik i płyny (alkohol, zbyt duża ilość kawy i herbaty
  • siedzący tryb pracy
  • mało ruchu
  • podnoszenie ciężarów
  • zbyt długie przesiadywanie na sedesie (np. czytając)
  • choroby układu pokarmowego
  • predyspozycje  genetyczne

Jak leczyć hemoroidy?

Kiedy problem trwa już długo nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Choć przypadłość ta jest dość krępująca cierpi na nią bardzo duża liczba osób w różnym wieku. Im dłużej zwlekamy z konsultacja lekarską, tym dłuższe i trudniejsze jest leczenie. Dlatego jeżeli odczuwasz uporczywe swędzenie, pieczenie, ból, na papierze toaletowym pojawia się krew koniecznie zgłoś sie do lekarza. Hemoroidy to obecnie choroba cywilizacyjna, na którą cierpi znacznie więcej osób niż nam sie wydaje. Dla lekarza proktologa badanie per rectum jest powszechne, przebiega sprawnie,  bezboleśnie i dyskretnie, gdyż lekarz doskonale rozumie wstyd towarzyszący tym problemom. Nie warto zwlekać z wizytą i cierpieć latami. Szybkie badanie i diagnoza pomogą ustalić sposób leczenia i znacznie poprawią komfort naszego życia.

Spośród  metod leczniczych stosowanych zazwyczaj na poczatklu schorzeń wyróżniamy leczenie za pomoca środków farmakologicznych - antyhemoroidalnych (maści, kremy, czopki), które stosuje się miejscowo w celu złagodzenia podrażnienia, przyspieszenia gojenia, oraz znieczulenia.

Jeżeli problem jest uporczywy, powtarza się, obserwujemy wypadanie guzków i krwawienie należy rozważyć pomoc chirurgiczną/zabieg. Leczenie hemoroidów przebiega obecnie w małoinwazyjny sposób. Najczęściej wykonuje się tzw. gumkowanie metodą Barrona. Polega ona na założeniu ciasnych gumek u podstawy guzków, by doprowadzic do jego martwicy. Zabieg trwa 15 min i nie wymaga znieczulenia. Pacjent wraca do domu, a proces leczenia odbywa się naturalnie. Guzki, które maja odcięty dopływ krwi obumierają i odpadają samoistnie, następienie wydalone zostają z kałem.

Przed zabiegiem gumkowania lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem i opowiada mu o procesie leczenia, postępowaniu pozabiegowym i profilaktyce przeciwżylakowej.

Jak zapobiegać guzkom krwawniczym?

1. Uprawiaj sport. Zwiększony wysiłek fizyczny wspomaga prawidłowa prace jelit i reguluje wypróżnianie. Dodatkowo można stosowac specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie odbytu

2. Utrzymuj stałą wagę. Nadwaga sprzyja problemom z wypróżnianiem.

3. Odżywiaj sie zdrowo. Dieta bogada w błonnik ułatwia trawienie, zapobiega zaparciom. Jedz dużo warzyw i owoców, oraz pij dużo płynów (2-3 l dziennie). Wybieraj pieczywo pełnoziarniste, kaszę, płatki owsiane, otręby, maślankę, jogurt, kefir. Unikaj kawy, mocnej herbaty, słodyczy ( zwłaszcza czekolady), tłuszczów zwierzęcych. Jedz małe porcje, ale częściej. Przewód pokarmowy będzie wówczas mniej obciążony.

4. Nie przesiaduj długo w toalecie. Wymuszona pozycja do parcia, kiedy nie ma takiej potrzeby uszkadza elastyczność struktur naczyniowych w kanale odbytu.

 

Hemoroidy to boslesna i nieprzyjemna przypadłość, która prowadzi do poważnych powikłan ciągnących sie latami. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza. Choć problem z natury jest bardzo wstydliwy i przysparza olbrzymie zakłopotanie nie należy podejmować prób leczenia samemu. Fachowa diagnoza lekarska pomoże w szybki i skuteczny sposób zniwelować problem.

W Regionalnym Centrum Zdrowia zabiegi metodą Barrona wykonuje lek.med.Jacek Grabias chirurg ogólny.

 

RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777