Nawiguj do: Aktualności
Aktualności

Nowoczesne metody diagnostyczne do walki z nowotworem w RCZ

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Zbąszyniu wprowadza nowoczesne metody diagnostyczne zmian patologicznych tkanek. W związku ze wzrastającą zachorowalnością na raka piersi u kobiet, we wszystkich grupach wiekowych, w Regionalnym Centrum Zdrowia została otwarta Poradnia chorób piersi. Dzięki nowoczesnemu i nowo zakupionemu aparatowi Arietta V60  do USG oraz urządzeniu do mammotomicznej biopsji gruboigłowa piersi wspomaganej próżnią, możemy wykonywać badania elastograficzne oraz bezbolesne biopsje przy wykorzystaniu mammotomu.

 

Elastografia będąca modyfikacją ultrasonografii, pozwala ocenić właściwości tkanek podstawowych dzięki czemu poprawia skuteczność tradycyjnego USG w diagnostyce i ocenie zmian nowotworowych. Badanie opiera się na założeniu, że zmienione patologicznie tkanki charakteryzuje inna elastyczność i pod wpływem ucisku ulegają innemu odkształceniu, niż tkanki zdrowe. Dzięki zastosowaniu elastografii można wykryć guzy złośliwe wymagające pobrania materiału do badania oraz poprawnie zidentyfikować zmiany o charakterze łagodnym, wymagające co najwyżej obserwacji. Elastografia pozwala także na bardziej wiarygodną ocenę wielkości zmiany, którą tradycyjne USG przeważnie zaniża. Badanie elastograficzne, zwane „palpacją przez obrazowanie”, jest unikatową technologią, gdyż obok obrazowania morfologicznego i czynnościowego umożliwia badanie właściwości mechanicznych tkanek, niejednokrotnie niedostępnych innym badaniom.

Badanie elastograficzne można wykonać m.in. w celu :

  • zwiększenia wiarygodności diagnostycznych badań metodą USG,
  • dostarczenia większej ilości danych diagnostycznych na temat stwierdzonej zmiany,
  • zmniejszenia liczby zbytecznych biopsji, poprzez bardzo precyzyjne określenie charakteru zmiany,
  • monitorowania włóknienia wątroby w przypadku jej chorób wewnętrznych.

Elastografia jest uważana za metodę rewolucyjną w ultrasonografii. Stwarza nowe możliwości obrazowania i wykrywania patologii narządów, ograniczając przy tym zastosowanie metod inwazyjnych. Obecnie uzupełnia konwencjonalną ultrasonografię i może przyczynić się do zwiększenia jej dokładności w diagnostyce i ocenie zaawansowania klinicznego zmian nowotworowych.

Doskonałym uzupełnieniem badania elastograficznego jest wykonanie diagnostyki przy pomocy mammotomu. Co rok w Polsce wzrasta ilość wykonywanych biopsji sutka. Najczęściej jest ona wykonywana tzw. otwartą biopsją, której skutkami ubocznymi mogą być blizny czy też zniekształcenie piersi. Na świecie coraz częściej jest wykorzystywana alternatywa dla tego typu diagnostyki, mianowicie mammotomiczna biopsja piersi, która jest procedurą ambulatoryjną polegającą na jednorazowym wkłuciu o średnicy 3 mm oraz zassaniu przy pomocy systemu próżniowego zmienionej tkanki i odprowadzeniu jej na zewnątrz. W tego typu biopsji stosuje się niewielkie znieczulenie miejscowe, nie zakłada się szwów tylko plaster i opatrunek uciskowy, który zdejmuje się po 1 dobie.

Zalety mammotomicznej biopsji piersi to:

  • dokładność - jest uważana za najdokładniejszą metodę oceny zmian w gruczole piersiowym,
  • czas trwania zabiegu – od 20-30 minut,
  • jest wykonywana w trybie ambulatoryjnym,
  • mała inwazyjność zabiegu- pozostają niewielkie nacięcia (nie wymagające zakładania szwów),
  • pacjentka wraca po zabiegu do swojej zwykłej aktywności.

W związku ze wzrastającą zachorowalnością na raka piersi u kobiet we wszystkich grupach wiekowych, w tym także poniżej 50. roku życia, Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne rekomenduje wykonywanie USG gruczołu piersiowego - zwanymi także badaniami sonomammograficznymi co 12 miesięcy u kobiet od 30. roku życia. Badania te, przeprowadzane regularnie co 12 miesięcy, począwszy od 25. roku życia, są także zalecane przez Polską Unię Onkologii, jako uzupełniające względem mammografii (MMG) i mammografii rezonansu magnetycznego (MMG‑MR), które u kobiet z grup wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi należy wykonywać co 6 miesięcy naprzemiennie (Zalecenia postępowania diagnostyczno‑terapeutycznego w nowotworach złośliwych).

Mając to wszystko na względzie przygotowaliśmy zespół terapeutyczny wchodzący w skład Poradnii chorób piersi odpowiedzialny za poszczególne etapy:

Profilaktyka chorób piersi

  • lek. med. Zygmunt Iciek, ginekolog

Pracownia USG

  • lek. med. Dariusz Odbieżałek, radiolog
  • lek. med. Tomasz Walkowiak, elastografia

Gabinet biopsji aspiracyjnej cienko i gruboigłowej

  • dr n. med. Marek Rodzeń, chirurg onkolog
  • lek. med. Jacek Grabias, chirurg

Gabinet biopsji mammotomicznej

  • dr n. med. Marek Rodzeń, chirurg onkolog

Patologia nowotworów

  • lek. med. Adam Śliwiński, patolog WCO
RCZ logo

Regionalne Centrum Zdrowia
Sp. z o.o. w Zbąszyniu,


ul. Na Kępie 3
64-360 Zbąszyń

tel. (68) 38 67 777

Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o.
ul. Na Kępie 3,
64-360 Zbąszyń
NIP: 788-199-54-68
tel. (68) 38 67 777